Depo Moto Art
Více než 40 historických automobilů, 80 motocyklů, 30 jízdních kol, ale i moderní umění v podobě obrazů, soch a fotografií objevíte v bývalé trolejbusové hale v areálu bývalého depa v Cukrovarské ulici. K vidění jsou unikátní historické exponáty od českých sběratelů na ploše větší než 2 000 metrů čtverečních. Prohlédnete si například kabriolet prvorepublikové filmové hvězdy Lídy Baarové, limuzínu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka nebo obrněný vůz Klementa Gottwalda.
úterý–neděle
10:00–17:00
Skvosty se sbírky zapsané na seznamu UNESCO
Největší zastoupení mají v muzeu automobily značky Praga ze sbírky Emila Příhody. Pan Praga, jak se Emilu Příhodovi přezdívá, sbírá vozy od roku 1957 a dnes je celá jeho sbírka, čítající více než 90 kusů, zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V Plzni je k vidění na 40 vozů z této sbírky. Kromě čtyř prezidentských aut objevíte také sanitku ze seriálu Sestřičky nebo vozy z filmů Musíme si pomáhat a Postřižiny.
Ďábelské motocykly
Součástí muzea je i obrovská sbírka motocyklů Petra Hošťálka. Zajímavým exponátem je například čínský armádní stroj se sajdkárou anebo několik dochovaných strojů značky Hurikan. Tyto motocykly, které vznikly v období druhé světové války, svými technickými řešeními předběhly tehdy vyráběné motorky o několik generací. Zaujme i ďábelský motocykl Vincent HRD, přezdívaný Widowmaker, v překladu Tvůrce vdov. Byl to vůbec první sériový motocykl, který dosahoval rychlosti 200 km/h. Má pověst nejnebezpečnějšího motocyklu, který kdy byl vyroben.
Jízdní kola vítězů
Další část nového muzea tvoří sbírka historických jízdních kol Stanislava Cinka. Prohlédnete si například kolo, na kterém se Jan Řehula připravoval na olympiádu v Sydney, odkud poté přivezl bronzovou medaili. Kolo, které dovezlo Romana Kreuzigera pro titul mistra světa v silniční cyklistice je dalším unikátním vystaveným kouskem.
Expozice věnovaná osvobození Plzně
Část expozice je věnována i osvobození Plzně. Uvidíte nejen historická vozidla americké armády, která jsou dodnes všechna pojízdná, ale například i módu z období roku 1945. K vidění je také replika tribuny, která stála na vojenské přehlídce na náměstí Republiky u příležitosti osvobození města americkou armádou. Vystavena je také busta generála Pattona, pod jehož velením byla Plzeň osvobozena. Cestu Spojenců od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách až na západ Čech mapuje v Plzni Patton Memorial Pilsen.
Skupinové komentované prohlídky se konají na základě telefonické či emailové objednávky (info@depomotoart.cz nebo tel. 777 011 494).