Pivovar Proud

V areálu Plzeňského Prazdroje, v nádherné historické budově bývalé elektrocentrály, nedaleko soutoku řek Mže a Radbuzy najdete experimentální Proud. Na prohlídkách pivovaru nahlédnete do více než stoleté historie budovy, která doposud nebyla přístupná a nyní se do ní poprvé podíváte na prohlídkách a samozřejmě i ochutnáte pivo Elektrárna, které se tu dnes vaří.

Otevírací doba

Pátek 16:30
Sobota 12:45 a 14:45

Časy prohlídek lze ověřit zde.

Vstupné

Jednotné vstupné 250 Kč

Vstup na prohlídku od 15 let.
Podmínkou vstupu je uzavřená, pevná obuv.

Zastávka MHD

Prazdroj

  • 13
  • 28

hledat spojení

Adresa

U Prazdroje 7
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Prohlídky nabité energií

Prohlídka pivovaru Proud vás zavede do doposud trochu skrytých částí areálu Plzeňského Prazdroje. Začnete na nádvoří pivovaru v návštěvnickém centru, odkud se autobusem dopravíte k bednárně. Seznámíte se se Spalkovým projektem. Zjistíte, jak dříve fungovala říční vodárna, úpravna vody, vodárenská věž i samotná elektrárna, kde se dnes vaří pivo z pivovaru Proud.

Do budovy bývalé elektrocentrály vás pozve ředitel pivovaru Michal Škoda nebo sládková Lenka Straková, kteří vám povypráví, co se skrývá pod názvem Proud a odtajní, jak své pivo vaří. Poznáte výrobní proces piva, ochutnáte slady a podíváte se i na varnu.

Každé pivo uvařené v Proudu prochází rukama jednoho ze sládků a je od začátku až do konce pod jejich pečlivým dohledem. Při závěrečné degustaci piv z kvasných ležáckých tanků určitě uvěříte tomu, že pivo pod názvem Elektrárna vaří s láskou a hrdostí.

Prohlídky pivovar Proud

Něco z historie – Spalkův projekt

Na začátku 20. století narážel Plzeňský Prazdroj na problémy se zásobováním energií. Šéfinženýr pivovaru František Spalek proto přišel s ambiciózním projektem na zajištění soběstačnosti a energetické nezávislosti pivovaru. Součástí Spalkova projektu byly kromě elektrárny také vodárenská věž, odželezňovací stanice nebo vrty ve vodárně Roudná, ze kterých pivovar dodnes čerpá vodu pro výrobu ležáku Pilsner Urquell.

Vodárenská věž sloužila jako rezervoár pitné i užitkové vody téměř celé 20. století a stala se jednou z dominant Plzně. Dominantou je i samotná budova elektrárny, návštěvníkům však byla doposud trochu skrytá v areálu pivovaru v blízkosti řeky Radbuzy.

Od roku 1907 vyráběla elektrickou energii, nejprve díky parním strojům a později turbínou poháněnou párou z uhelných kotlů. Dodávala energii pivovaru, ale také městu Plzeň pro veřejné osvětlení. Před koncem 2. světové války byla budova elektrárny těžce poškozena náletem spojenců při bombardování Plzně a trvalo přibližně půl roku, než byla opět uvedena do provozu. Pivovaru poté sloužila několik dalších desítek let až do roku 1995.

Bývalá elektrocentrála Prazdroje nyní experimentální pivovar Proud

Zpět na seznam míst

Plzeňský Prazdroj
  • Do Plzně za pivem
  • To nejlepší z Plzně

Plzeňský Prazdroj

Pivovarské muzeum
  • Do Plzně za pivem
  • Muzea

Pivovarské muzeum

Gambrinus
  • Do Plzně za pivem

Gambrinus

Historické podzemí
  • To nejlepší z Plzně
  • Plzeň pro děti

Historické podzemí

Pivní lázně Purkmistr
  • Do Plzně za pivem

Pivní lázně Purkmistr