Hruškova meditační zahrada

Ojedinělý zahradní areál tvoří stovky vzácných jehličnanů, dvě jezírka a kaple. Vytvořil jej politický vězeň Luboš Hruška, který se svým vlastním způsobem rozhodl prostřednictvím meditační zahrady a Památníku obětem zla trvale připomínat hrůzy páchané totalitními režimy. Najdete jej nedaleko Tyršova mostu v Doudlevcích.

www.meditacnizahrada.cz

Otevírací doba

Duben – říjen
středa – neděle
10:00 – 18:00

Vstupné

Dospělí 70 Kč
Děti, studenti a senioři 45 Kč
Rodinné vstupné 200 Kč

MHD zastávka

Tyršův most
14 30

hledat spojení

Památník obětem zla
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Zakladatel zahrady Luboš Hruška

Samotný vznik zahrady v sobě nese silný příběh. Původním povoláním voják Luboš Hruška byl v rámci politických procesů koncem 40. let odsouzen k 18 letům vězení. Strávil zde dlouhých 11 let. V kriminále si slíbil, že pokud se vrátí v pořádku domů, přebuduje původní rodinný sad na památník, který bude trvale připomínat hrůzy páchané komunistickým režimem. Po propuštění z vězení postupně vykácel stromy a začal utvářet zahradu složenou ze stovek vzácných jehličnanů.

Na realizaci konceptu zahrady v anglickém stylu se dvěma okrasnými jezírky pracoval Luboš Hruška 30 let. Veřejnosti se otevřela až po Sametové revoluci v roce 1990.

Součástí Památníku obětem zla je také Křížová cesta, jejímž autorem je akademických sochař Roman Podrázský. Vznikla zde také kaple zasvěcená Maxmiliánovi Kolbemu. Tento polský kněz byl popraven v Osvětimi, když nabídl svůj život výměnou za život svého spoluvězně – otce několika dětí.

Luboš Hruška v roce 1995 zahradu věnoval plzeňskému biskupství, které ji přislíbilo pro veřejnost provozovat i nadále.

Návštěvníkům je Hruškova meditační zahrada otevřena od jara do podzimu. V sezoně se zde konají komentované prohlídky, koncerty, svatby a další akce.

Co na vás v zahradě čeká?

  • Samoobslužný bar u vchodu jako vítané občerstvení nejen pro návštěvníky zahrady, ale také pro cyklisty a náhodné kolemjdoucí.
  • Pískoviště a bosonohý chodník pro nejmenší z nás.
  • Strom lásky, který věnovala Lenka Kryštofová a veselý keramický betlém od betlémáře Pavla Trnky.

Návštěvníky Meditační zahrady v Plzni také nově provádí plnohodnotný digitální audio průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide, která umožní návštěvníkům procházet se po zahradě tak, jako by ji navštívili s místním znalcem. Celého průvodce lze stáhnout a používat i offline, včetně map a audia.

Meditační zahrada je výhradně nekuřácká a prohlídku prostor zahrady si naplánujte bez domácích mazlíčků, těm je vstup zakázán.

 


Prohlédněte si fotogalerii