Národopisné muzeum Plzeňska

Národopisné muzeum Plzeňska najdete přímo na náměstí Republiky. Můžete si zde projít expozici věnovanou měšťanskému i venkovskému bydlení, místnímu folklóru a lidovým zvykům a obyčejům. Prohlédnout si tu můžete dobově vybavené salony, černou kuchyni, venkovské světnice s malovaným nábytkem i expozice lidových krojů z Plzeňska.

www.zcm.cz

Otevírací doba

Od 18. ledna 2021 je muzeum z důvodu rekonstrukce zavřené.

Úterý – neděle
10:00 – 18:00
(12:00 – 12:30 polední přestávka)

V pondělí otevřeno pouze v případě státního svátku.

 

Vstupné

Stálá expozice:
dospělí 80 Kč
děti, studenti a senioři 40 Kč
rodinné vstupné 180 Kč

Je možné využít muzejní pas Západočeského muzea.

MHD zastávka

Náměstí Republiky
01 02 33

hledat spojení

náměstí Republiky 13
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Jak se žilo na Plzeňsku

Autentický pohled do života Plzeňanů od gotiky až po první polovinu 20. století nabízí Národopisné muzeum. První část expozice představuje vývojovou řadu měšťanských interiérů. Snadno tu můžete porovnat, jak pohodlně se žilo měšťanům v období gotiky, renesance, baroka, empíru či biedermeieru. Druhá část je věnována životu na venkově. Součástí expozice jsou dvě lidové světnice s malovaným nábytkem a dvě černé kuchyně z počátku 19. století.

Zajímavým doplňkem expozice je lékárna s pomůckami oficiální medicíny a lékařskými nástroji z lidového prostředí. Závěr prohlídky tvoří předměty dokumentující lidové zvyky a tradice. Pozoruhodná je sbírka lidových krojů z celého širšího regionu.

Akce a krátkodobé výstavy

Muzeum využívá také unikátní prostory gotických sklepů či dvorek s jedinou renesanční lodžií v Plzni. Během roku se zde konají také různé tematické výstavy, jarmarky, velikonoční a adventní dílny i další akce.


Prohlédněte si fotogalerii