Luftova zahrada

Původně soukromou rezidenční zahradu se dvěma zahradními domky a několika rybníčky z počátku 20. století se městu Plzeň podařilo obnovit, zrekonstruovat a v roce 2010 otevřít veřejnosti. Najdete tu řadu nově vysazených vzácných dřevin i letitých vzrostlých stromů, které zahradě dodávají jedinečnou atmosféru.

Otevírací doba

Otevřeno každou první středu v měsíci
duben – říjen 9:00 – 18:00
listopad – březen 10:00 – 16:00

 

Vstupné

Zdarma

Prohlídku lze objednat na telefonním čísle +420  725 787 704.

MHD zastávka

Tyršův most
14 23 30 32

hledat spojení

Luftova zahrada
Za Rybárnou
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Při procházce zahradou narazíte na sloupovité duby na hrázi dolního rybníčku, okrasné buky, cypřiše i rododendrony. Rybníčky se již od vzniku zahrady využívaly k chovu ryb. I dnes se zde chovají ryby, například do okrasného jezírka v Mlýnské strouze v historickém centru Plzně. Díky specifickému vlhkému prostředí je v Luftově zahradě k vidění celá řada živočichů přes žáby a užovky až po ledňáčky a volavky.

Obnova zahrady

Zahrada byla založena manželi Burgerovými už koncem 19. století. Poté se o ni staralo několik generací rodiny Luftových, až ji v roce 1959 pod nátlakem odkoupil stát. Od té doby sloužila různým pěstitelským účelům. Původní koncept prvorepublikové zahrady však nikdo neudržoval. Na počátku 90. let byla zahrada zanedbaná a téměř zapomenutá.

Znovu objevit se ji podařilo až v roce 1996. Přestože dlouhou dobu nedostávala potřebnou péči, podařilo se ji městu Plzeň obnovit a uchovat jako ojedinělý příklad prvorepublikové zahradní architektury v regionu. Návštěvníkům se otevřela až v roce 2010. Během letní sezony se sem můžete vydat na některou z exkurzí, drobných festivalů a dalších akcí. Konají se tu také svatby. Na podzim funguje jeden ze zahradních domečků jako moštárna pro veřejnost.


Prohlédněte si fotogalerii