Dobřany

Nedaleko od Plzně se nachází městečko Dobřany. Obdivovat tu můžete krásné historické náměstí s celou řadou barokních památek. Najdete tu výbornou zmrzlinárnu i minipivovar Modrá hvězda, i díky nim patří Dobřany k oblíbeným výletním cílům.

www.dobrany.cz

Otevírací doba

Kostel sv. Víta je otevřen v pracovní době Informačního centra Dobřany.

Vstupné

Zdarma

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, cca 12 km od Plzně

Dobřany
334 41

zobrazit na mapě

Dobřany patří mezi nejstarší městečka v regionu. První zmínka pochází už z roku 1243 Díky přítomnosti proboštů chotěšovského kláštera se v 18. století město proměnilo a získalo barokní ráz, kterým se pyšní i dnes.  Právo várečné získali Dobřanští v roce 1378 a díky pivovaru Modrá hvězda sem denně míří zástupy výletníků. Pokud v Plzni uslyšíte někoho, jak říká: „Mě z tebe odvezou do Dobřan, nemyslí tím oblíbený pivovar, ale spíše místní blázinec. Do Dobřan se z centra Plzně dostanete autem přibližně za dvacet minut, podobně to trvá i vlakem nebo autobusem.

Centrum města

Na dobřanském náměstí T. G. Masaryka najdete několik malebných měšťanských domů, radnici a hned dva kostely. Kostel sv. Mikuláše vás upoutá svou samostatně stojící věží. Uvnitř najdete pozdně barokní fresky a rokokové varhany. Barokní kostel sv. Víta je vrcholným dílem plzeňského stavitele Jakuba Augustona mladšího z první poloviny 18. století. Kostel je založen na centrálním oválném půdorysu a je opatřen čtyřmi vchody – z každé světové strany. Prostory kostela sv. Víta jsou využívány jako galerie, kde uvidíte stálou expozici „Dobřanské baroko“. Kostel je otevřen v pracovní době Informačního centra Dobřany, kde vám také rádi poskytnou další informace (tel. 377 972 725; e-mail ic@dobrany.cz).

Minipivovar Modrá hvězda

Modrá hvězda z Dobřan patří k oblíbeným řemeslným pivům, která se pijí v Plzni a okolí. Snad i díky plzeňskému Pivnímu klubu mají Plzeňáci Modrou hvězdu v merku. V dobřanském pivovaru se pivo vyrábí tradiční českou technologií ze základních surovin, tedy sladu, chmele a vody. Všechna piva z nabídky se podávají jako kvasnicová nefiltrovaná. Pivovarská restaurace nabízí několik druhů nefiltrovaných nepasterizovaných piv od výčepní desítky po speciály s vyšším obsahem alkoholu. Pivovarská restaurace je oblíbeným cílem cyklistů.

Do Dobřan na zmrzlinu

Dobřany jsou oblíbeným cílem víkendových výletů z Plzně, především rodiny s dětmi vyrážejí do Dobřan na zmrzlinu. Vydat se sem můžete třeba na kole, příjemných 15 km uteče jak voda a v Dobřanech čeká odměna. Tou je zmrzlina „U Hřiště“ Dobřany, na kterou se často stojí dlouhé fronty. Těšit se tu můžete na kopečkovou i točenou zmrzlinu klasických, ale i neobvyklých příchutí, jako jsou třeba arašídy, maracuja, okurka nebo podmáslí. K tomu dostanete i ledovou tříšť nebo nanuky. Zmrzlinu ze stejné dílny dostanete i v Dobřanské kavárně na náměstí. Prostě ideální cíl letního výletu. Výlet spojte i s návštěvou netradiční vyhlídkové mohyly Šlovický vrch.


Prohlédněte si fotogalerii