Kratší cyklovýlet nebo procházka kolem Boleveckých rybníků

Trasa není moc dlouhá, můžete jí tak snadno absolvovat i během dopoledne nebo se po cestě oddat koupání a dalším vodním radovánkám u některého z rybníků. Vhodná je i na procházku, vzhledem k terénu, klidně i s kočárkem.

Náročnost: mírná

Délka: z centra 20 km, okruh přímo u rybníků 11 km (lze i pěšky)

Náročnost: mírná

Zde najdete přehlednou mapu s vyznačenou cyklotrasouZ centra města vyjeďte do Štruncových sadů a prohlédněte si soutok Radbuzy a Mže. Kolem tréninkového hřiště FC Viktoria Plzeň a mezi poli dojedete ke křižovatce na Bílou Horu. My doporučujeme sjet před křižovatkou doprava k řece a pěšinou podél ní bezpečně podjet hned několik mostů najednou. Cestou k soustavě boleveckých rybníků můžete na pravé straně kopce vidět původní pivovar Prior (dnes M.A.T).

Dostanete se na hráz Velkého Boleveckého rybníka, který je  z celé soustavy největší. Nalevo je původní rybárna a staré přístaviště. U hráze byla až do osmdesátých let minulého století ledovací plocha, odkud se převážel led do pivovaru.

Dnes je Bolevák hlavní rekreační oblastí Plzně. Najdete tu písčité pláže, občerstvení i hřiště pro děti. Stezka podél rybníků je vhodná i pro vozíčkáře nebo s kočárkem. Pokud uznáte, že je už čas na první pivečko nebo nanuka, dopřejte si ho v občerstvení na hrázi s relaxem v plážovém lehátku.

Přejedete hráz a kolem Malého Boleveckého rybníka dojedete k rybníku Košináři. Od něj se dostanete k dalšímu z rybníků, Seneckému. Projedete se cyklotrasou č. 2151 po pláži a dostanete se k dvěma malým romantickým rybníčkům uprostřed lesa. Objedete arboretum Sofronka.

Po překonání lávky (ke dni vydání toho článku ještě není otevřena) přes silnici směrem na Plasy se dostanete na Sigmondovu naučnou stezku  procházející kolem Kamenného rybníka. Všimněte si, že voda v tomto rybníce má temnou, načervenalou barvu. Je to díky výluhům okolních rašelinišť. Říká se, že zdejší voda má vodu stejnou jako jezera ve Finsku. Odpočněte si na lavičce na pláži ve stínu borovic a nasajte příjemnou vůni pryskyřice.

Kousek za rybníkem dojedete k zajímavé technické památce – Kolomazné peci. Až do druhé poloviny se zde vyráběl dehet a kolomaz, do té doby nejužívanější mazadlo.  Objedete Kamenný rybník a vrátíte se zpátky přes Senecký k Velkému Boleveckému rybníku. Projedete příjemnou asfaltkou podél pláže zvané Ostende, pojmenované po slavných belgických přímořských lázních. Skvělou přestávkou může být pro vás poležení v lehátku na terase zdejší restaurace Point, třeba s koktejlem v ruce, zatímco vaše děti se vyrajtují na obřích trampolínách.

Cestu zpět doporučíme po trase č. 2151 přes Bílou horu a Pecihrádek, místo, kde kdysi stával malý hrad. Přejedete po visuté lávce, ze které se dají často pozorovat ochočené nutrie, k soutoku Radbuzy a Úslavy s půvabným kostelíčkem U sv. Jiří.  Kdo má rád techniku, nevynechejte odbočku k nově zbudovaným železničním tunelům ve vrchu Chlum. Když chvilku vydržíte, určitě se nějakého vlaku dočkáte. Nyní už vás čeká jen cesta zpět podél Úslavy a následně do centra.