Vesnické procházky ve městě

Chcete do nového roku vkročit zdravým pohybem? Pokud vás na běhání nebo otužování neužije, vydejte se na příjemnou procházku a zároveň menší průzkum vesnických památkových rezervací. V Plzni jsou místa a čtvrti, které stojí za to objevovat.

Odkazy na mapu s vyznačenou trasou najdete v textu obou procházek.Procházka z Koterova…

Vycházku začněte v Koterově, vesnické památkové rezervaci, která se může pochlubit jednou z nejhezčích a nejzachovalejších venkovských návsí na Plzeňsku, což svědčí o zámožnosti zdejších sedláků a o jejich citlivém vztahu k odkazu minulých generací. Je to o to zajímavější, že Koterov je obec příměstská, která byla a stále je svázána s průmyslovou Plzní. Nejzajímavější je ale z Koterova bezpochyby staré historické jádro, jež je vzácnou památkou lidové architektury. Památkově chráněných objektů najdeme v Koterově dvanáct, včetně kaple a moc pěkné Sokolovny.

…přes Božkov do Lobezského parku: MAPA

Z Koterova se vydejte podél řeky naučnou stezkou Údolím Úslavy do Božkova, další zajímavé vesnické památkové rezervace, která stojí za návštěvu. Doporučenou cestou dojdete až k Božkovskému náměstí, kde stojí celá řada zajímavých vesnických stavení. Městská čtvrť Božkov totiž není známá jen tím, že se tu ve firmě Stock vyrábí oblíbený Tuzemák nebo Fernet Stock. Omkrněte skvostné, památkově chráněné objekty, kterých v Božkově najdeme dvanáct, včetně kaple a kapličky. Tuto nenáročnou vycházku doporučujeme zakončit v Lobezském parku, který je příjemným místem k odpočinku. Celá procházka je dlouhá 5,5 km, vede nenáročným terénem a zvládne ji opravdu každý.

Procházka z Černic…

Historické centrum Černic, původně samostatné obce, bylo postavené v 1. polovině 15. století, kdy už patřilo k Plzni. Dnes turisticky atraktivní památková rezervace „Selská náves“ hodně žije, a to hlavně díky pivovaru Purkmistr s pivními lázněmi. I tato rezervace má svůj zdroj kvalitních nápojů! Jakmile se pokocháte lidovými klasicistními stavbami, můžeme se od barokních božích muk vydat příjemnou procházkou před Radobyčice do Hradiště.

…přes Hradiště na Homolku: MAPA

Hradiště sice není vesnickou památkovou rezervací a nedisponuje pivovarem ani likérkou, ale i tam najdete překrásná vesnická stavení a užijete si příjemný relax u vody. Plovárna Hradiště je božím místem zejména v létě, kdy tu funguje letní kino a řeka Úhlava láká k osvěžení, ale rozhodně doporučujeme vydat se tam i teď. A pokud se budete vracet do města přes Slovany, určitě se zastavte v parku Homolka. Od loňska se tam také můžete zastavit na kávu a něco na zub v kavárně Smetanka. Tahle pohodová procházka čítá 6 km, a pokud bude i s občerstvením…?