Plzeňské infocentrum vydává bankovku ke 130. výročí otevření Velké synagogy

Plzeňská Velká synagoga patří mezi tři největší v Evropě a pět největších na světě. V loňské roce byla po náročné rekonstrukci interiéru znovu zpřístupněna návštěvníkům. Na začátku září uplyne 130 let od jejího otevření veřejnosti. Pro tuto příležitost připravilo Turistické informační centrum Visit Plzeň pamětní bankovku ze série Euro Souvenir. V prodeji bude od soboty 5. srpna.„Během letní sezony se snažíme návštěvníkům nabídnout vždy něco nového. Už v průběhu jara jsme uvedli dvě nové kolekce suvenýrů. Nyní připravujeme novou pamětní bankovku, která má být upomínkou 130. výročí otevření Velké synagogy. Ta patří vedle katedrály sv. Bartoloměje a jubilejní brány Plzeňského Prazdroje k hlavním ikonickým stavbám ve městě. Katedrála a pivovar už svoji bankovku mají. Sběratelům tak do sbírky logicky chybí Velká synagoga,“ uvádí Dalibor Linda, vedoucí Turistického informačního centra.

Bankovky z limitované edice budou v prodeji od soboty 5. srpna od 9 hodin v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle plzeňské radnice. Cena bankovky je 100 korun. Bankovky vycházejí v nákladu 5000 ks.

Pro prodej jsou stanoveny následující podmínky:

  1.  Od čísla 41 do 100 je možné zakoupit max. 2 ks na osobu bez možnosti výběru čísla.
  2.  Od čísla 101 do 5000 je možné zakoupit neomezený počet bez možnosti výběru čísla.
  3.  Ročníková čísla od 1920 do 2023 je možné zakoupit max. 1 ks na osobu s možností výběru čísla.

 

Bankovky vydávané v limitovaných edicích Euro Souvenir sice mají nulovou nominální hodnotu, o to větší je pak jejich hodnota sběratelská. Jsou tištěné na stejný bavlněný papír jako pravá eura. Navíc jsou opatřeny i některými ochrannými prvky. Vzhledem k tomu, že se jedná o sběratelskou záležitost, mají na sobě i takové ochranné prvky, které zabrání jejich případnému zneužití například v automatech.

Plzeňská Velká synagoga s kapacitou až tři tisíce sedících věřících je největší synagogou v Česku. Veřejnosti byla otevřena začátkem září 1893. Během druhé světové války bylo třemi transporty z Plzně do Terezína deportováno 2605 židovských obyvatel Plzně. Synagogu od zničení uchránila nejspíše poloha mezi dvěma domy a skutečnost, že sloužila jako sklad zabaveného nábytku a později jako dílna, kde se šily uniformy pro německé vojáky.

Velká synagoga je veřejnosti přístupná vždy od neděle do čtvrtka, kdy si ji zájemci mohou bez průvodce prohlédnout od 10 do 17 hodin. V pondělí, ve středu a v neděli je pak možné zúčastnit se komentovaných prohlídek. Každá z prohlídek nabízí návštěvníkům nějaký bonus. V neděli se podívají nejen do impozantně zrekonstruovaného interiéru, ale také na jednu z věží. V pondělí a ve středu je průvodce navíc zavede do sousedního rabínského domu, uvidí také rituální lázeň mikve.