Pivní recepty aneb jezte jako Plzeňák
Pokud byste si v Plzni rádi dali něco typicky místního, každý Plzeňák vám doporučí pivo. Legendární je také křimické nakládané zelí. Poté u nás máme několik pokrmů, které možná znějí jako místní specialita, ale ve skutečnosti jsou to běžná jídla. Jako například v případě vošouchu alias bramboráku nebo hluchce alias bramborové buchty. Pro všechny, kteří by se přeci jen rádi najedli po plzeňsku, máme několik pivních receptů.
Pivní polévka
250 g tmavého chleba, 180 ml vody, 2 láhve piva, citronová kůra, cukr, smetana
Chléb nakrájejte na kostky a namočte jej na dvě hodiny do poloviny piva smíchaného s vodou. Směs pak vařte asi 20 minut, prolisujte, přidejte zbylé pivo a znovu krátce povařte. Přidejte cukr, citronovou kůru a přiveďte k varu. Na talíři ozdobte smetanou a petrželovou natí.
Pro milovníky guláše – pivní guláš
500 g hovězí kližky, cibule, mletá paprika, rajský protlak, 2 brambory, 500 ml tmavého piva, feferonka, kmín, sůl, pepř
Maso nakrájejte na kostky, na oleji zpěňte nakrájenou cibuli, přidejte papriku a lehce osmahněte. Vložte osolené, pokmínované maso a orestujte. Zalijte polovičkou piva, přidejte rajský protlak a nechte dusit. Když je maso poloměkké, přidejte nastrouhané brambory a feferonku. Podlijte zbytkem piva a duste, dokud nebude maso měkké a šťáva nezhoustne.
Dezert pro pivaře – pivní bábovka
100 g vlašských ořechů, 1 sáček prášku do pečiva, 100 ml slunečnicového oleje, 250 ml černého piva, 180 g cukru krupice, 3 lžíce medu, 2 vejce, 370 g polohrubé mouky, skořice, citronová kůra
Mouku smíchejte s práškem do pečiva, špetkou soli, mletou skořicí a nastrouhanou citronovou kůrou. Přidejte mleté vlašské ořechy, vejce, medem oslazené pivo a olej. Těsto nalijte do bábovkové formy vymazané tukem a vysypané moukou. Pečte ve vyhřáté troubě při 180 °C zhruba 45 minut. Po upečení opatrně vyklopte a poprašte skořicovým cukrem.