Nejfotogeničtější místa v okolí Plzně

Kam pro nejhezčí fotky v okolí Plzně? Pokud vám dochází inspirace na hezkou fotku, máme tu pro vás doporučení hned na několik míst v okolí Plzně, kam pohodlně dojedete autem, na kole anebo dojdete pěšky. Za některými se možná projedete o trošku dál, ale rozhodně stojí za to. Pokud nějaký z našich tipů využijete, nezapomeňte nás označit a tagovat #visitplzen.



1. Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu

Na samotném vrcholu Šlovického vrchu najdeme vyhlídkovou mohylu vysokou 8 metrů. Mohylu tvoří kamenný komolý jehlan se schodištěm, které vede na dva ochozy. Ten nižší vás provede kolem celé stavby a ten vyšší nabízí panoramatické výhledy na jihozápadní Plzeňsko. Celkovým svým pojetím mohyla tak trochu připomíná mayskou pyramidu. Šlovický vrch leží v prostoru někdejšího tankodromu bývalé dobřanské posádky. Dnes je zde kolem dokola přírodní rezervace s divokými koňmi, které můžete spatřit i z mohyly.

2. Buddhistická stúpa u Těnovic

Nad obcí Těnovice nedaleko Spáleného Poříčí stojí úplně první buddhistická stavba v České republice. Stúpa osvícení je symbolem klidu a míru a je naplněna buddhistickými relikviemi. Stavba je sedm metrů vysoká a je vytvořená z žulových bloků. Její tvar připomíná sedícího Buddhu. Pod zlatou věžičkou je umístěna i jeho socha, která shlíží do údolí a na protější kopce Brdské vrchoviny. Místo stojí za návštěvu nejen díky zajímavé stavbě, ale i proto, že je z něj krásný výhled až na jižní Brdy.

3. Zřícenina hradu Vlčtejn

Hrad Vlčtejn najdete na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice. Jedná se o zříceninu menšího, typického gotického hradu z doby Karla IV. Z hradu se dodnes dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů. Kolem jsou vzrostlé stromy, takže není vidět, i když stojí na kopečku prakticky přímo ve stejnojmenné obci.

4. Knižská skála u Řeneč

Knižská skála se nachází asi kilometr a půl od centra obce Řenče mezi Přešticemi a Blovicemi. Podle senzibilů zde doslova prýští ze země pozitivní energie. Ať už na ezoteriku věříte nebo ne, udělat si sem výlet rozhodně stojí za to. Kromě krásné přírody tu totiž najdete i osadu z doby raného středověku, kterou zde postavil filmař Leoš Kastner s přáteli. Ta měla původně sloužit především k natáčení snímku Zbojník, jenže lidem v okolí se natolik zalíbila, že se zachovala až do dnes.

5. Zřícenina letohrádku Kamýk

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan najdete na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek Kamýk, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Dodnes se z něj zachovaly už jen dvě obvodové zdi, i přes to je velmi fotogenický. Leží v pěkném a volně přístupném i upraveném parku. Pod zříceninou objevíte také malý židovský hřbitov, který dodá výletu až tajemnou atmosféru.

6. Zřícenina hradu Libštejn

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Jedná se o zříceninu gotického hradu Libštejn, původně zvaného Liebenstein. Zřícenina stojí na skalnatém vrchu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, na severu a jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků.

7. Zřícenina hradu Buben

Zříceninu hradu z první poloviny 14. století naleznete na ostrohu nad řekou Mží nedaleko ovce Plešnice. Pověst praví, že své jméno dostal hrad Buben podle toho, že jeho zakladatel nevítal své hosty fanfárami, ale vířením bubnu. Dnes je okolí hradu pokryto lesem, což omezuje výhled do okolí. Zřícenina však leží v nádherné přírodě a je volně přístupná. K vidění je rozlehlé nádvoří, lemované po obou stranách vysokou zdí, a na severozápadní straně trosky hradního paláce.

8. Pňovanský most

Most přes údolí Mže u Nového Dvora je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2019 most lemuje lávka pro pěší a cyklisty, která atraktivně propojila obě strany přehrady. Lávka nevede přímo podél železniční trati, ale kopíruje oblouky mostní konstrukce. Pro někoho může být adrenalinovým zážitkem už samotný pohled dolů: podlahu totiž tvoří hustá ocelová mřížka. Jedná se o velmi zajímavé a fotogenické místo. Další zajímavostí je, že se jedná o třetí nejvyšší most v Česku.

9. Gloriet v Horšovském Týně

Za touto fotkou se sice projedete opravdu trošku dál, ale můžeme vám slíbit, že nebudete litovat. Válcovitou vyhlídkovou věž o třech podlažích stojící na základech bývalé gotické hlásky, najdete v rozlehlém zámeckém parku v Horšovském Týně. Z věže Gloriet je dechberoucí výhled na přilehlý park a okolí města. Uvnitř najdete i hezké posezení. Za návštěvu určitě stojí i místní zámek.

Tip na neotřelé instaspoty v Plzni:

Pokud se vám nechce za pěknou fotkou jezdit z města pryč, máme tu pro vás doporučení na dva instaspoty, o kterých možná nevíte. Za prvním se musíte vydat do plzeňské zoo, kde hned vedle botanické zahrady najdete zahradu asijskou. Pro tu perfektní fotografii musíte ale najít japonský altán s výraznou červenou střechou. Vsaďte se, že vám nikdo neuvěří, že jste kvůli tomu neopustili Plzeň. Druhý neotřelý instaspot najdete na Doubravce nedaleko stejnojmenné autobusové zastávky. Jedná se o park Potoční. Tento rozlehlý romantický park skrývá několik míst, pro náročné fotografy. Najdete tu kromě nespočet laviček a totemu na kopci i krytou lávku s vyhlídkou.

Pro více tipů si nenechte si ujít náš předchozí článek s 9 nejfotogeničtějšími místy v Plzni.