Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k nejstarším v Plzni. Je součástí bývalého františkánského kláštera, ve kterém můžete navštívit expozici Muzea církevního umění. Během vánočních svátků je v kostele vystaven jeden z nejkrásnějších betlémů v regionu.

Otevírací doba

Dle programu bohoslužeb

Vstupné

Zdarma

MHD zastávka

Náměstí Republiky
01 02

hledat spojení

Františkánská 11
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Kostel ve Františkánské ulici, stejně jako sousední klášter, by toho mohl vyprávět. Nejprve jej poničili husiti, pak Mansfeldova vojska a nakonec jeho barokní přestavbu zdržela třicetiletá válka. Přesto můžete i dnes v jeho interiéru obdivovat původní gotické křížové klenby. Hlavní barokní oltář vznikl podle Rubensova obrazu Nanebevzetí Panny Marie. Průčelí kostela viditelné z Františkánské ulice bylo v barokním slohu přestavěno Jakubem Augustonem až v první polovině 18. století.

Kaple sv. Barbory

K nejstarším a zároveň nejcennějším místům v klášteře patří kaple svaté Barbory. Na jejích stěnách můžete obdivovat fresky z druhé poloviny 15. století s výjevy ze života sv. Barbory. V kapli jsou k vidění také fresky přenesené v šedesátých letech ze zrušeného dominikánského kláštera. Zajímavostí je, že na pozadí biblických výjevů je na střední fresce zachycen vůbec nejstarší dochovaný pohled na město Plzeň.

Betlém u františkánů

Ač betlém z kostela Nanebevzetí Panny Marie není nejstarší, patří k nejzajímavějším v celém kraji. Vyřezali jej tyrolští řezbáři těsně před druhou světovou válkou. Je složený z více než tří desítek až 1,5 metru vysokých figurek, včetně slona, velblouda a koně. Zvláštností tohoto betlému je, že má dvě různě velká jezulátka. Na Štědrý den se v jesličkách objeví malinký spící Ježíšek, kterého s přibývajícími dny vystřídá větší, sedící jezulátko. Další zajímavostí je, že dvě z postaviček údajně nesou podobu manželů Liškových, kteří betlém nechali vyrobit. Jedná se o pastýře s knírem a pastýřku se džbánem.


Prohlédněte si fotogalerii