Historické podzemí

Pod historickým centrem Plzně se rozkládá 13 km chodeb, sklepů a studní plzeňského historického podzemí. Podzemní labyrint je svým rozsahem třetí nejrozsáhlejší v České republice. Byl budován od konce 13. století, na některých místech až ve třech poschodích. Jeho návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 800 metrů dlouhý okruh. Vstup do podzemí se nachází v právovárečném domě, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum. Jeho návštěva je skvělou volbou nejen pro parné letní dny.

www.plzenskepodzemi.cz

Otevírací doba

Denně 10:00 – 18:00
Časy prohlídek: 10:40, 12:20, 14:00, 15:40

Dětem do 3 let vstup zakázán.

 

Vstupné

Dospělí 190 Kč
Děti, studenti a senioři 150 Kč
Rodinné vstupné 520 Kč
Školy 120 Kč

Rezervujte si prohlídku online

MHD zastávka

Náměstí Republiky (Pražská)
01 02

hledat spojení

Veleslavínova 6
301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Podzemí pod středověkým městem

Historicky mělo podzemí hned několik funkcí. Používalo se ke skladování potravin a ledu i k výrobě piva. Ve sklepích pivo kvasilo, zrálo a samozřejmě se zde i skladovalo. Neméně důležitou funkcí bylo zajištění přístupu k vodě. Původně se pod historickým centrem Plzně nacházelo na 360 studní. Nesmíme zapomenout ani na bezpečné útočiště, které podzemí místním obyvatelům poskytovalo v době válek a obléhání. Dnes najdeme v nejvyšších patrech podzemí příjemné restaurace, vinárny i soukromé sklepy.

Prohlídka historického podzemí

Ve studních se našla celá řada předmětů, díky nimž si návštěvníci podzemí mohou lépe představit život ve středověkém městě. Součástí prohlídky je i návštěva historické vodárny z první poloviny 16. století. Starší 18 let navíc na závěr prohlídky dostanou „pivenku“, tedy poukázku na pivo zdarma, kterou můžete využít v některých pivovarských restauracích.

Z bezpečnostních důvodů je nutné mít na sobě po celou dobu prohlídky helmu. Teplota v podzemí se pohybuje okolo 6° C, doporučujeme tedy teple se obléci.

Speciální zážitek: Podzemí za svitu baterek

V roce 2019 přivítalo historické podzemí první návštěvníky na své nové zážitkové trase. Tajemná zákoutí a chodby působí ještě o to tajemněji, když si je prohlédnete pouze za svitu baterek. Nabízí tedy jedinečný zážitek pro ty, kteří už standardní trasu podzemí navštívili. Nová prohlídková trasa prozatím není zpřístupněna pravidelně, ale pouze ve zvláštních termínech, které najdete na návštěvnickém webu Plzeňského Prazdroje.


Prohlédněte si fotogalerii