Kam v Plzni na víno #2

Zatímco vinaři mají své království na jihu Moravy, pro pivaře je městem zaslíbeným Plzeň. Do Plzně se jezdí na plzeň, ale také za dobrým jídlem i vínem. Míst, kde uctí milovníky vína nebo bublinek, je v Plzni stále víc a jsou skvělé. Kde jste ještě nebyli a kam by vás možná nenapadlo zajít?U kaštanu

Kultovní vinárna, kde se scházejí umělci různého ražení, má pořád plno. Důvodů bude víc a nebude to jen moravským vínem, které si tu můžete zakoupit točené i s sebou. V létě U kaštanu v Martinské ulici můžete posedět na moc příjemné zahrádce, které dominuje obrovský kaštan. Ne, nenechte se zmást, ve skutečnosti je to jírovec maďal, ale po pár sklenkách se kaštan vyslovuje daleko snáz, nemyslíte?

Prosekárna

Máte rádi dobré prosecco? Kvalitní prosecco má jednoduchou a důmyslnou chuť, květinovo-ovocný nádech a lehkou svěží vůni. I proto jsou na něj italští vinaři opravdu hrdí. A my jsme hrdí na novou Prosekárnu v Plzni, která si na kvalitním proseccu zakládá. Najdeme ji v kouzelné Malé ulici, která se díky několika podnikům postupně stává rájem pro požitkáře. Prosekárna zaujme nejen širokou nabídkou prosecca od růžového po extra brut, ale také svým moderním interiérem nebo nabídkou pochutin.

Vinné bistro Beseda

Je libo posedět u sklenky vína v opravdu krásném historickém prostoru v centru Plzně, který se často objevuje i na filmovém plátně? Pak zajděte do nového vinného bistra Beseda v secesní kavárně v Měšťanské besedě, které láká na sofistikovaný vinný lístek a skvělé barové menu. Nabízí více než 200 druhů vín z celého světa, primárně z Francie, Itálie, Rakouska, Německa, Španělska, Maďarska a Česka. Ve vinném baru také vaří a nabízejí i vícechodová degustační menu.

Bistro Štipec

Tohle útulné bistro je minimálně o štipec nápaditější než ostatní restaurace. Dominantou sympatického podniku v Riegrově ulici je kamenná pec vytápěná bukovým dřevem, z níž každý den vytáhnou pěkně vypečený kváskový chléb i další pokrmy ze stále obměňovaného menu. Do Štipce se chodí na lokše, pelmeně a celkově klasiku v moderním, zábavném provedení, ale také na dobrá vína převážně z Itálie a Moravy. Dlouhý vinný lístek obsahuje i vína naturální, bez chemie.

MERUM

Chcete si nalít čistého vína? Pak se rozhodně zastavte v Pražské ulici v obchůdku s italskými víny a delikatesami MERUM. Merum totiž latinsky znamená čistý. A zaskočit můžete nejen na skleničku, ale také na degustaci nebo si zakoupit třeba italskou kávu nebo oleje domů. Majitelé vše pečlivě vybírají přímo od dodavatelů a vínem doslova žijí.

Winebar v restauraci Rango

Restaurace Rango platí za jednu z nejoblíbenějších plzeňských restaurací pár kroků od náměstí Republiky. Výborná středomořská kuchyně ale není ten jediný tahák. V Rangu najdeme i stylový vinný Winebar se zkušenou obsluhou, která rozhodně ví, co doporučit. Jejich dvanáctistránkový vinný lístek nabízí vína z Česka, Itálie, Francie, Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska, Španělska, Portugalska, Argentiny, Chile nebo Chorvatska a otevřeno mají sedm dní v týdnu.

Na víno do Pizzerie nebo Grillu Da Pietro

Do Pizzerie Da Pietro se chodí na nadýchanou neapolskou pizzu, která nemá v Plzni a možná v celém Česku konkurenci, do sousedního Da Pietro Grillu zase na skvělé burgery. Napadlo vás tam zajít i na víno? Rozhodně to doporučujeme. Ke skvělé pizze můžete zkusit kromě vína i šampaňské nebo třeba organické prosecco, které jen tak někde nemají. V Da Pietro Grillu, kde se zaměřují na naturální vína z Moravy, Rakouska nebo Itálie, které si většinou sami vozí od známých vinařů, najdete i útulný vinný sklípek.

Kam pro víno, sýry a další pochutiny k vínu?

Přímo na náměstí Republiky vyrostl nový obchod pro všechny gurmány. Do prodejny La Formaggeria Gran Moravia si dojděte vybrat z mnoha druhů mléčných výrobků a sýrů z vlastní produkce litovelské sýrárny Brazzale i z celé řady dalších kvalitních italských potravin od masných výrobků, těstovin, omáček přes bezlaktózové máslo, sladké až po italská vína.

Prohlédněte si fotogalerii