Kam v Plzni na víno #1

Zatímco vinaři mají své království na jihu Moravy, pro pivaře je městem zaslíbeným Plzeň. Málokdo ale ví, že v Plzni je kromě největšího pivovaru také jeden z největších vinařských závodů v Česku Bohemia Sekt. I když je Plzeň hlavně městem piva a na teráskách hospod se spíš, než sklenka vína popíjí půllitry dvanáctky, chápeme, že má člověk občas chuť spíš na víno. Připravili jsme pro vás přehled fajn vináren a vinoték, které najdete v centru města.Vinný bar Hrozen

Útulný vinný bar s komorní a přátelskou atmosférou Hrozen najdete pár kroků od náměstí v Solní ulici 9. Za fajn ceny tu ochutnáte rozlévaná moravská i zahraniční vína a můžete se zúčastnit i některé z pravidelných řízených degustací. Zkrátka tu nepřijdou ani milovníci kávy a dalších nápojů. Na dvorku tu mají také zahrádku, kde je v létě příjemné posezení.

Osteria Martinská

Pokud jste milovníci jednoduché italské kuchyně spárované s italskými víny, zajděte do restaurace OsteriaMartinské ulici 7. Najdete tu ty nejlepší špagety carbonara v Plzni, affogato a samozřejmě také velkou vinotéku plnou italských vín. Posedět se tu dát i na velké kryté terase.

Vinotéka Merlot – Zastávka

Doslova zastavit se na sklenku, či celou láhev a něco dobrého k zakousnutí můžete ve vinotéce a baru Merlot – Zastávka ve Smetanových sadech 8. Specializují se tu hlavně na vybraná francouzská vína a šampaňské, ke kterým si tu dáte speciality jako ústřice, foie gras a různé kvalitní sýry a uzeniny. Mají i příjemnou venkovní terásku.

Akademie vín

Kousek Moravy v Plzni najdete ve Skrétově 50Akademii vín. V rodinné atmosféře moravského sklípku tu za fajn ceny ochutnáte sudová lokální vína. Každý týden se tu také konají degustace pěti vybraných lahvových vín a v nabídce najdete i skvělé moravské sekty.

Na břehu Rhóny

Do Bezručovy 9, známé vinařské adresy, dorazil nový vinárenský koncept. Na břehu Rhóny si víno degustujete a naléváte sami jako doma. Vychutnáte si tu vína hlavně od malých vinařů z Francie z údolí řeky Rhóny a k nim si dáte quiche, polévky, různé paštiky a sýry. Konají se zde také degustace připravené šikovnými šéfkuchaři nebo kulturní akce.

Vineria Symposio

Na vybraná a velmi kvalitní zahraniční vína můžete zajít do nové stylové vinárny SymposioPražské 3. V útulném, lehce podsvětleném dřevěném interiéru si k vínu dáte různé jednohubky a kanapky. Posezení je v Symposio především vevnitř, v teplém počasí ale pár stolků najdete i přímo před vinerií.

Za oponou

Na víno za oponu Nového Divadla v Plzni můžete vyrazit do restaurace s příznačným názvem Za oponou. Příjemná a útulná restaurace je samozřejmě otevřena nejen pro herce, muzikanty a jiné divadelníky, ale i pro veřejnost. Zajít sem můžete na sklenku nebo dvě sklenky vybraných moravských vín. Pravidelně tu pořádají také řízené degustace a párování vín s jídlem.

Tip na výlet: Bohemia Sekt

Za králem šumivých vín do Bohemia Sektu se můžete vydat kousek za Plzeň do Starého Plzence. Za návštěvu určitě stojí prohlídková trasa Bohemia Sektu a s řízenou degustací. Abyste na svém výletě za vínem mohli pít všichni, Z Plzně do Plzence jezdí každou půlhodinku autobus nebo vlak, odkud je to do budovy Bohemky pár kroků.

Prohlédněte si fotogalerii