Do Plzně vloni dorazil rekordní počet turistů z Česka, také letošní sezóna vypadá slibně

V loňském roce se v plzeňských hotelech a penzionech ubytovalo nejvíce tuzemských hostů za posledních 10 let. Počty zahraničních turistů ani statistiky přenocování prozatím číslům před covidem neodpovídají. Podle informací z plzeňských hotelů však letošní sezona začala nadstandardně.Počet českých turistů je jediným ukazatelem, který překročil dosavadní rekordní návštěvnost v roce 2019.  Zásadní změnou je poměr domácích a zahraničních turistů. Zatímco v období před covidem byla Plzeň destinací, kde převažovala zahraniční klientela, v loňském roce 56 % hostů přijelo z tuzemska. Meziročně, tedy v porovnání s rokem 2021, se počet zahraničních hostů podle dat ČSÚ zdvojnásobil, jenom Němců přijelo o 30 000 více.  Přesto jsou to právě zahraniční turisté, kteří v Plzni pořád chybí.

.Počet zahraničních turistů, kteří k nám přijeli v roce 2022 je pořád o 70 tisíc nižší než v roce 2019, loňská čísla však přibližně odpovídají návštěvnosti z let 2015 a 2016, kdy Plzeň v mezinárodním měřítku těžila ze zisku titulu Evropského hlavního města kultury. Z toho je patrné, že také hosté ze zahraniční se k nám postupně vracejí. V posledních týdnech se v historickém centru začínají objevovat i skupinky asijských turistů, kteří s covidem prakticky vymizeli.

pandemií covidu se výrazně proměnila nejen národnostní skladba návštěvníků, ale také jejich chování. Ubylo návštěvníků, kteří cestují organizovaně. Cesty již nejsou plánované s takovým předstihem, řada lidí se rozhoduje spontánně, často na poslední chvíli. To například přispělo k letošnímu, z pohledu návštěvnosti, velice úspěšnému prvnímu čtvrtletí. Podle informací z plzeňských hotelů je dosavadní letošní návštěvnost nadprůměrná. Zřejmě k tomu přispěla i letošní slabá zima, kdy se čekání na dobré sněhové podmínky proměnilo ve výlety za městkou turistikou.

„I obsazenost v prvních jarních týdnech a aktuální stav rezervací pro nadcházející měsíce vypadají velice slibně. Současná situace napovídá tomu, že by se letošní návštěvnost mohla roku 2019 minimálně vyrovnat. Stejný trend sledujeme také v našich infocentrech, kde návštěvnost i tržby v obvykle nejslabších měsících několikanásobně převyšují obvyklý standard,“ doplňuje Zuzana Koubíková, ředitelka destinační organizace Plzeň – TURISMUS, která statistiky návštěvnosti a trendy v cestovním ruchu dlouhodobě sleduje.