9 tipů na (nejen) květnové prohlídky Plzně
Máte pocit, že už máte Plzeň prochozenou křížem krážem, nebo se tu naopak ještě tolik nevyznáte? Ať tak či tak, dnes vám dáme pomyslné klíče k městu – abyste ho mohli poznat zase trochu jinak. Na své objevování přiberte zkušené průvodce, kteří znají Plzeň jako své boty. Dokážou vás překvapit spoustou zajímavostí a faktů, které jste o Plzni možná vůbec netušili. V květnu se do nabídky komentovaných prohlídek vrací osvědčené stálice, ale také se rozroste o pár novinek. S některými trasami nás čeká poslední sezóna, jiné si užijete jen v májovém období. Kam tedy vyrazit za poznáním?
Prohlídky Osvobození 1945
Jen jednou za rok máte šanci si představit město tak, jak jej viděla americká 3. armáda. Oslavnou atmosféru vítězného roku druhé světové války zažijete sice zprostředkovaně, ale vlastně o ni vůbec nepřijdete – speciální prohlídky Osvobození 1945 se konají totiž souběžně s nabitými Slavnostmi svobody. Až budete procházet centrem města, všímat si budete především těch míst, která před osmdesáti lety sehrála významnou roli při osvobozování Plzně. Napadlo vás někdy, kudy asi kráčely jednotky pod velením generála George Pattona a jak Plzeň v té době vypadala? Díky živému výkladu průvodců si budete připadat, jako byste byli přímo u toho. Pokud byste prahli po dalším kontextu a autentických předmětech vojáků, fotografiích či dokonce skutečných artefaktech z bojišť, vřele doporučujeme návštěvu Muzea generála Pattona.
Kdy: pátek 2. května – pondělí 5. května, na výběr je mezi několika časy
Kde sehnat vstupenky: v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň na náměstí Republiky
Prohlídka To nejlepší z Plzně
Zeboucí prsty ani červený nos už dávno nehrozí, a tak od května znovu nastává ideální čas bloumat o něco déle plzeňskými ulicemi a poznávat všechny krásy a tajemství města. Anebo ještě lépe – nechte si o nich vyprávět. Viset na rtech budete průvodcům na prohlídce s všeříkajícím názvem, která vás za hodinku a půl nasytí tou nejvýživnější porcí zajímavostí o Plzni, její historii a současnosti i nejkrásnějších památkách. Dozvíte se, jaké známé osobnosti byste tu mohli v minulosti potkat, ale také to, jak souvisí znak města ze zlatými kašnami na náměstí Republiky. A kde se v něm vůbec vzal velbloud?! Slibujeme, že odejdete o několik plzeňských perliček bohatší. Třeba s nimi pak také zaperlíte.
Kdy: sobota 10. května v 15 hodin, následně každou další sobotu do 27. září
Kde sehnat vstupenky: v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň na náměstí Republiky
Prohlídka plzeňské Papírny
Industriální prostor Papírna v blízkosti řeky Radbuzy mají dnes Plzeňané spojený s pohodovým posezením u piva či kávy a rovněž s koncerty, přednáškami, výstavami a dalšími akcemi. Co však předcházelo vzniku tohoto kulturního centra, které nemůžete minout i díky výraznému komínu z cihel? Na to vám odpoví prohlídka pořádaná v rámci Industry Open. Dostanete se do jinak nepřístupných prostor, kde dříve sídlil papírenský podnik. Průvodce nebude šetřit zajímavostmi o architektonicky cenném komplexu budov i historii papírny. Věděli jste například, že zdejší výrobky se ve své době dokonce těšily věhlasu daleko za hranicemi země nebo že o osvětlení se postaral sám František Křižík? Slibné vyhlídky má do budoucna celý areál. O tom vás přesvědčí i plány na jeho přestavbu, které se tu už začínají stávat skutečností.
Kdy: sobota 10. května v 10 hodin, následně sobota 7. června a sobota 13. září v 10 hodin
Kde sehnat vstupenky: na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: u budovy Papírny
Za historií Štruncových sadů
Mlýnská strouha z jedné strany a Radbuzská náplavka ze strany druhé zvolna přechází v klidnou zelenou oázu nedaleko centra – Štruncovy sady. Dneska si tu můžete například zajít na fotbalový zápas, zalézt si na stěně, vyjet na brusle, kolo, zaběhat si nebo jen tak posedět na lavičce či se projít až k soutoku Mže a Radbuzy. Bohaté vyžití však není pro tento park nic nového – ve Štruncových sadech to pěkně žilo i v minulosti! Čím vším si měšťané zpříjemňovali čas zde strávený? O nejrůznější zábavě vynalézavých Plzeňanů toho nejvíc ví milovník historie Ladislav Silovský. A o barvité plzeňské dějiny, sepsané do několika knižních publikací, se tento rozený vyprávěč neváhá podělit. Projděte se s ním po památných místech a zjistěte, jak Štruncovy sady vznikaly a proměňovaly se – a že venkovní kratochvíle kvetou zkrátka v každém století.
Kdy: čtvrtek 15. května v 16 hodin
Kde sehnat vstupenky: na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: před budovou Sokolovny ve Štruncových sadech
Večerní prohlídky Retro muzea Lobzy
Jestli vám nevadí vyjet si kousek z centra města, za netradičními večerními prohlídkami se můžete vypravit do plzeňské čtvrti Lobzy. Jen kousek od řeky Úslavy a Lobezského parku (který mimochodem také stojí za zastávku) se nachází Retro muzeum Lobzy s expozicí Příběhy dvoutaktů. A co přesně vás tu čeká? Pokocháte se tu obsáhlou sbírkou historických vozidel, především trabantů a wartburgů. Muzeum se díky svým nadšeným majitelům může pyšnit opravdovými automobilovými klenoty – objevíte tady například první vůz s duroplastovou karoserií na světě, trabant kabriolet dříve vlastněný pohraniční stráží či osobní auto IFA. Historie, tentokrát trochu dávnější, na vás dýchne i ze samotného prostoru, v němž jsou dobové exponáty umístěné – jde totiž o bývalou selskou usedlost. Pokud vám večerní prohlídky padnou do noty, nezapomeňte ke konci května navštívit i další místa v rámci Plzeňské muzejní noci.
Kdy: pátek 16. května, v 19 a ve 20:30 hodin
Kde sehnat vstupenky: na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: Retro muzeum Lobzy
Po stopách staré vody v Plzni
Jednu ze svých dalších a neméně fascinujících tváří vám město poodhalí díky komentované procházce Po stopách staré vody v Plzni. Vodárna Plzeň ji nově zařadila mezi své pravidelné prohlídky v rámci Industry Open. Průvodcem na tomto příjemném toulání vám bude opět odborník na historii Ladislav Silovský. Ten ze studnice vědomostí i své knihy Plzeňská vodárna – O vodě ze všech stran vyloví spoustu pozoruhodností o vodních zdrojích. Ukáže vám, jak Plzní prorůstala vodovodní síť či jak šel čas s plzeňskou vodárnou. Víte, kde se v Plzni nacházela nejstarší kašna, kudy původně protékala řeka Radbuza nebo kdo položil základy vodárenství v Plzni? Kde ve městě byste dříve našli vodopád? Jaké pověsti se o vodě tradují? Hned budete zase o něco moudřejší. Nenáročná trasa náměstím Republiky a jeho bezprostředním okolím vás navíc zavede i do míst trochu zastrčených, která běžně pozornosti unikají.
Kdy: neděle 25. května ve 14 hodin, další termíny jednou za měsíc (kromě července) až do října
Kde sehnat vstupenky: na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: u Vodárenské (Černé) věže nedaleko tramvajové zastávky Náměstí Republiky
Prohlídky katedrály sv. Bartoloměje
Přestože prohlídky katedrály sv. Bartoloměje probíhaly přes celou zimu, majestátní památka v samém srdci města bude brzy muset podstoupit opravu svrchního kabátku, tedy střechy. Proto se nabízí jedna z posledních příležitostí, kdy na komentované prohlídce můžete vystoupit i do jejího podkroví. Katedrála bude během oprav sice nadále otevřená, ale po této sezóně se s neobvyklým pohledem dolů do chrámové lodi budeme muset na čas rozloučit. Raději jej – včetně podkrovní expozice – tedy stihnete včas. Kromě prohlídky krásného interiéru nahlédnete do Šternberské kaple nebo se dozvíte o nejcennějších pokladech, jako je třeba slavná Plzeňská madona anebo neodmyslitelná součást této gotické stavby – zvony.
Kdy: každou sobotu v 16 hodin, některé termíny také v 15 nebo 17 hodin
Kde sehnat vstupenky: v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň na náměstí Republiky
Prohlídky plzeňské radnice
Naproti katedrále sv. Bartoloměje, hned vedle informačního centra, najdete další z klenotů plzeňského náměstí Republiky – radnici. Renesanční budova s bohatě zdobenou sgrafitovou fasádou dříve otevírala veřejnosti své brány pouze zřídkakdy. Ještě štěstí, že se tu už nějaký čas konají komentované prohlídky. Že by vás sem kromě zařizování či oficiálních obřadů vůbec nenapadlo zajít? To by byla škoda. Ve společnosti průvodců se totiž podíváte i tam, kam to běžně vůbec možné není – například do Sálu Luďka Pika, který nese jméno po významném plzeňském starostovi a dnes zde jedná Rada města Plzně. Zavítáte i do reprezentačních prostor a místnosti zvané „eiffelka“, kde se schází poslanecké kluby. Dopředu si můžete tipnout, co v tomto sále připomíná nejpříznačnější symbol francouzské metropole. Až radnici budete míjet příště, už budete také vědět, co všechno je na sgrafitech vyobrazeno.
Kdy: každý pátek v 16 hodin
Kde sehnat vstupenky: v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: před Turistickým informačním centrem Visit Plzeň na náměstí Republiky
Prohlídky Velké synagogy
Kromě věže katedrály můžete nejenom na jaře pokořit ještě jeden vyhlídkový bod plzeňské dominanty, a to při prohlídkách krásně zrenovované Velké synagogy. Své pojmenování má opravdu zaslouženě coby největší synagoga v Česku a zároveň jedna z pěti největších na světě. Vedle úctyhodného žebříčku „nej“ na vás tato památka zapůsobí maursko-románskými interiéry, z nichž promlouvají příběhy zdejší židovské komunity. Ani sama synagoga neměla lehký osud, avšak dnes po rekonstrukci září. Uvidíte, jak se její podoba měnila v průběhu let, k čemu slouží rituální lázně mikve a v jaké části objektu hledat rabínský dům. Zjistíte také, proč jsou věže nakonec nižší než ta u katedrály. Právě do jedné z nich můžete během prohlídky vystoupat a užít si tu výhled na město, který se vám nenaskytne nikde jinde.
Kdy: každou neděli od 10:30, od středy 14. května rovněž každou středu od 15:30
Kde sehnat vstupenky: v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a na portálu Plzeňská vstupenka
Kde je sraz: Velká synagoga
Další tipy
Tady ale poznávání Plzně rozhodně nekončí. Je libo ještě trochu architektury, historických památek nebo těch neméně zajímavých industriálních? A co takový pivovarský areál? Přehled všech prohlídek najdete na našem webu.
Pokud bychom měli v květnu ještě něco vyzdvihnout (a třikrát podtrhnout), byly by to Plzeňské dvorky. Ty se konají v sobotu 17. května a vezmou vás i na místa, o kterých jste dosud netušili.