Jedinečný Loosův interiér dál ožívá díky péči rodiny

Brummelův dům v Husově ulici, jeden z osmi plzeňských interiérů navržených světoznámým architektem Adolfem Loosem, slaví deset let od zpřístupnění veřejnosti. Na rozdíl od ostatních Loosových realizací ve městě je tento dům výjimečný nejen svým zachovalým stavem a autentickým mobiliářem, ale také tím, že ho vlastní a s láskou spravuje původní rodina – Brummelovi. Ti ho postupně opravují, pečují o něj a ve spolupráci s organizací Plzeň – TURISMUS jej pravidelně otevírají návštěvníkům.

Gabriela Brummelvoá v Brummelově domě

Brummelův dům z roku 1929 mezi plzeňskými interiéry v řadě ohledů vyniká. Jedinečný je i tím, že na rozdíl od těch ostatních patří soukromým majitelům. Ti, nejenže ho zpřístupňují veřejnosti, ale navíc s pomocí města Plzně a dalších institucí jej na vlastní náklady opravují a vracejí do původního stavu. V roce 1991 dům převzal synovec původních majitelů Michal Brummel, který od té doby nepřetržitě na záchraně domu pracuje.

Po předání počátkem 90. let byl dům v katastrofálním stavu. Prvních deset let se Michal Brummel věnoval samotné záchraně objektu. Poté, co dům dostal do civilizovaného stavu, rozhodl se i pomocí komerčních pronájmů navrátit celý interiér v prvním patře do původní podoby. Pomohly mu nejen dobové plány a fotografie, ale také vlastní vzpomínky.

Zlomovým rokem se stal rok 2015, kdy rodina otevřela Loosův interiér veřejnosti v rámci projektu Adolf Loos Plzeň. Původně plánované občasné prohlídky se kvůli velkému zájmu rozšířily na pravidelný provoz. „Zpočátku jsme očekávali pár nadšenců, ale zájem veřejnosti nás zaskočil – na prohlídky se tvořil pořadník. Tehdy padlo rozhodnutí dům zpřístupnit standardně jako muzeum. Díky spolupráci s Plzeň – TURISMUS jsme mohli nabídnout pravidelné komentované prohlídky, sdílet marketing a aktivně se zapojit do širšího příběhu Loosových realizací v Plzni,“ doplňuje Gabriela Brummelová, snacha Michala, která se aktuálně spolu se svým manželem Martinem o dům stará.

Na místě je kromě geniality Adolfa Loose výjimečný jeho příběh. Dům přečkal bombardování Škodovky v roce 1945, stejně jako celou komunistickou éru a stavbu sousedního autobusového nádraží. Jana a Jan Brummelovi válku přežili a vrátili se z koncentračního tábora ve stejný den, aniž by o sobě věděli. Své tajemství ukrývá i příběh nacisty Strauba, který dům po válce předal ve stejném stavu, jako jej převzal.

Právě historie domu a způsob jejího předání návštěvníkům dělá z prohlídky jedinečný zážitek. „Přestože v řadě ohledů to nemusí dávat ekonomicky smysl a průvodce již dnes můžeme nahradit moderními technologiemi, považuji to za zcela zásadní. My věříme, že živý průvodce a lidský kontakt dělají z návštěvy nezapomenutelnou zkušenost,“ vysvětluje Gabriela Brummelová.

Rodina má i další plány – do budoucna by ráda využila dosud nepřístupné druhé patro nebo sklepní prostory. „Loosův styl je nadčasový. Sama bych v takovém bytě mohla bydlet i dnes – nic nepůsobí zastarale. Pokud se podaří dům dál rozvíjet a přiblížit jeho hodnotu dalším lidem, budu jedině ráda,“ uzavírá Gabriela Brummelová.

Během uplynulých deseti let dům navštívily tisíce milovníků architektury a historie. Zúčastnit se komentovaných prohlídek je možné v hlavní turistické sezoně každý pátek, sobotu a neděli. Na třech prohlídkových trasách pod značkou Adolf Loos Plzeň je zajišťuje organizace Plzeň – TURISMUS. Vstupenky a aktuální termíny jsou k dispozici na webu www.adolfloosplzen.cz.

Gabriela Brummelová

Zpět na výpis

Naše tipy na zážitky v Plzni

Loosovy interiéry
  • To nejlepší z Plzně
Publikováno: 22. 03. 2024

Loosovy interiéry

9 nejfotogeničtějších míst v Plzni
  • V Plzni jako Plzeňák
Publikováno: 04. 09. 2024

9 nejfotogeničtějších míst v Plzni

Západočeská galerie
  • Galerie
Publikováno: 16. 03. 2024

Západočeská galerie

Národopisné muzeum Plzeňska
  • Muzea
Publikováno: 25. 03. 2024

Národopisné muzeum Plzeňska