Po stopách těžby uhlí a železa historickým autobusem

Festival Industry Open v loňském roce poprvé otevřel řadu zajímavých technických památek. Pro velký zájem veřejnosti pokračuje i letos a nabízí několik novinek. Tentokrát se koná celé léto. Kromě komentovaných prohlídek a procházek zve také na nové vyjížďky historickým autobusem po stopách těžby uhlí nebo železa. Vstupenky jsou již v prodeji!Po stopách těžby uhlí historickým autobusem

Výlet po stopách těžby uhlí na Plzeňsku zavede účastníky festivalu do krajiny kolem Nýřan, kde budou moci poznávat minulost těžby uhlí a objevit skryté krásy rázovitého hornického řemesla. Dozvědí se, co je to lampovna nebo co v hornické hantýrce znamenají šmanty či prádlo. „Na rozdíl od Ostravska na západ od Plzně mnoho pozůstatků po těžbě nezbylo. Přestože zde neuvidíte zachovalé těžební věže, v krajině jsou stopy po těžbě pořád znát, i když je třeba je důkladněji hledat,“ vysvětluje Petr Prokop.

Na trase po stopách těžby uhlí objevíte pozůstatky několika dolů – tzv. Max-Šachtu nedaleko Nové Hospody, větrací šachtu Krimich II., doly v Nýřanech, Tlučné, Slukově nebo ve Zbůchu, kde nedávno otevřeli Hornické muzeum. Prohlédnete i další pozůstatky hornické infrastruktury, hornické domky a kolonie. Poznáte i další zajímavá místa v regionu, která s těžbou nesouvisí, například rozhlednu v Heřmanově Huti, která vznikla z vodojemu z roku 1908.

  • TERMÍNY: sobota 8. srpna.
  • Celková délka výletu je cca 6 hodin.
  • Odjezd je vždy v 10:00 z parkoviště autobusů naproti parkovacímu domu Rychtářka.
  • Po cestě je plánovaná zastávka na drobné občerstvení.
  • Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru anebo online

Po stopách železa historickým autobusem

Na výletě po stopách železa objevíte pozůstatky po těžbě železných rud v Klabavském revíru. „To, že se železo taví ve vysokých pecích, se běžně ví. Nicméně po cestě se účastníci seznámí s méně známými výrazy ze železářského slovníčku, jako dýmačka, vlčí pec či pinky. Na jedné z prvních zastávek v Klabavě se podíváme k historické budově původních železáren s jedním z nejstarších továrních komínů v Česku. Prozkoumáme také ústí pověstných ejpovických tunelů. Další zastávka nás zavede na místo původní slévárny v Horomyslicích – Nové Huti,“ popisuje trasu průvodce Petr Prokop.

S dějinami železářství je významně spojený také Chrást. Překvapením bude nenápadný domek, v němž kdysi začínal s výrobou lopat a radlic plzeňský podnikatel Šimon Semler. Pro jeho dva syny navrhl interiéry v jejich plzeňských domech slavný architekt Adolf Loos. Zpáteční cesta do Plzně povede kolem několika známých i méně známých pivovarů.

  • TERMÍNY: neděle 9. srpna.
  • Celková délka výletu je cca 6 hodin.
  • Odjezd je vždy v 10:00 z parkoviště autobusů naproti parkovacímu domu Rychtářka.
  • Po cestě je plánovaná zastávka na drobné občerstvení.
  • Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru anebo online.