Vydejte se na výlet tam, kde bylo přes zimu zavřeno

S novou turistickou sezonou se otevírají nejen hrady a zámky v okolí Plzně, rozšiřuje se i nabídka dalších zážitků a prodlužuje se otevírací doba některých turisticky zajímavých míst. Kam se v Plzni a okolí vydat na první jarní výlety?S dětmi i bez nich

Po zimní přestávce se do nabídky atrakcí vrací oblíbený DinoPark. V Plzni ho najdete hned vedle zoologické zahrady, díky tomu můžete využít i zvýhodněné společné vstupné a s jednou vstupenkou tak vyrazit nejen za živými zvířátky, ale i do říše obřích pravěkých ještěrů. Pokud zkombinujete program na obou místech, vystačí vám to za pěkného počasí na celý den. Zoo už v březnu zahájila sezonní provoz, otevřeno má od 8 do 19 hodin. V DinoParku zavírají o hodinku dříve už v 18 hodin.

Už v březnu zahájilo provoz také soukromé technické muzeum Airpark Zruč. K vidění jsou zde letadla, vrtulníky, děla, tanky a další historická technika. S dětmi i bez nich doporučujeme také návštěvu hlubinného kaolinového dolu v Nevřeni. Na prohlídky můžete zatím vyrazit jen v sobotu, nicméně s blížícím se létem budou prohlídky i otevírací dny přibývat.

Do Meditační zahrady

Jarní počasí láká k procházkám samo. V Plzni se můžete například vydat kolem jedné ze čtyř řek anebo na procházku kolem Boleveckých rybníků. Zajímavým, i když často pomíjeným fenoménem jsou poté veřejně přístupné zahrady. V Plzni k těm nejhodnotnějším vedle veřejných parků patří Meditační a Luftova zahrada.

My vzhledem k přívětivější otevírací době doporučujeme návštěvníkům Meditační zahradu. Ta vznikla jako památník obětem zla, je dílem politického vězně Luboše Hrušky. V areálu ve stylu anglického parku se stovkami okrasných jehličnanů a dvěma jezírky se nachází křížová cesta o dvanácti skulpturách v životní velikosti a kaple zasvěcená sv. Maxmiliánovi Kolbe. Navštívit ji můžete vždy od středy do neděle.

Na Radyni a na Kozel

Plzeňským ikonickým symbolem je vedle pivovarské brány a siluety katedrály také panorama zříceniny hradu Radyně, jehož obrys nejdete jako symbol pro hrad v mapách po celém světě. Pěší výlet na Radyni je fajn v jakékoliv roční době, nicméně až teprve s hlavní návštěvnickou sezonou jej můžete zakončit i prohlídkou hradu. Doporučujeme nevynechat výstup na věž, ze které je krásně vidět do celého kraje. V podhradí vás pak čeká pohodová hospůdka, kde si můžete dát něco dobrého.

Od Radyně je to coby kamenem dohodil také na lovecký zámeček Kozel. Vedle samotné prohlídky interiéru vás okouzlí především místní zámecký park. Momentálně je zde navíc k vidění multimediální výstava Tajemný Rudolf II. ožívá. Samotný český král a císař říše římské vás v podobě hologramu provede. Uvidíte zde mimo jiné i repliku alchymistické dílny. Výstavu uvidíte v jízdárně a otevřeno je od úterý do neděle do 10 do 16 hodin.