V Plzni začíná turistická sezóna a přináší pestrou škálu zážitků

Jarní slunce nabírá na síle, dny se prodlužují a s nimi i otevírací doby památek a zajímavých míst. S dubnem se každoročně probouzí i ty turistické cíle, které byly přes zimu uzavřeny. Na jaká místa v Plzni a okolí se můžete po zimě opět vypravit?Zpátky do jedné z největších synagog na světě

Plzeňská Velká synagoga, která se řadí mezi pět největších synagog na světě, se po několikaleté rekonstrukci znovu otevírá v neděli 10. dubna. Slavnostní otevření zahájí průvod se svitkem Tóry ze Staré synagogy do Velké synagogy, kde bude uložen do svatostánku. Na horních galeriích synagogy bude k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje nazvaná Tady žili Židé. V expozici uvidíte soubor fotografií, které mapují historii a proměnu židovských památek.

Do Velké synagogy můžete od 20. dubna nově zajít na komentované prohlídky. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů. Na obou se seznámíte s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy postavené v pseudorománském slohu s maurskými prvky i historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si stálou expozici. První prohlídkový okruh vás vezme do jedné z věží synagogy, druhý vám naopak dovolí nahlédnout do rabínského domu. Více informací o prohlídkách najdete zde. Vstupenky budou v prodeji od pondělí 4. dubna.

Po zimě se vracíme do druhohor

Plzeňský DinoPark se probudil ze zimního spánku a na Apríla opět otevře své brány návštěvníkům. Dinosauři se vyspali do růžova, prošli jarní údržbou, protáhli si kostry a už se nemůžou dočkat malých objevitelů. DinoPark je propojen s plzeňskou zoo a v nabídce je i pro letošní sezónu společné zvýhodněné vstupné, na návštěvu DinoParku a zoo si tedy ideálně vyčleňte celý den.

Památky a muzea v dubnu znovu ožijí

Svou otevírací dobu od 1. dubna prodlužuje Selský dvůr U Matoušů, kam můžete od úterý do neděle zavítat od 9 do 16 hodin. Nevynechejte ani komentovanou prohlídku selského stavení nebo chystané akce, třeba Velikonoční jarmark 16. dubna. Muzeum církevního umění plzeňské diecéze taktéž od dubna znovu otevírá, stejně jako Hruškova meditační zahrada, která nově nabízí samoobslužný občerstvovací bar. Muzeum Lobzy nabízí v sezóně komentované prohlídky i o víkendech, každou druhou neděli, poprvé 10. dubna. Na hradu Radyně se na 2. dubna chystá zahájení turistické sezóny s oživenými prohlídkami, hrad bude od dubna otevřen každý víkend.

Loosovy interiéry zvou na nedělní prohlídky i kulturní program

Komentované prohlídky Loosových interiérů se od dubna kromě pátku a soboty konají také v neděli. Každý víkend tak máte skutečně bohatý výběr termínů, kdy na prohlídku vyrazit. Aktuálně si můžete prohlédnout tři interiéry na dvou prohlídkových trasách – byty Krausových a Voglových uvidíte na trase č. 1 a skvostný Brummelův dům na trase č. 2. V dubnu se můžete podívat také do domu Huga Semlera nebo apartmánu Richarda Hirsche, které bývají přístupné jen příležitostně. Další termíny jsou naplánovaný během celé sezóny. V průběhu léta se svého znovuotevření po dlouholeté rekonstrukci dočká Semlerova rezidence.

Kromě komentovaných prohlídek se do Loosových interiérů vrací také zajímavé akce. Během jara i podzimu se do bytu Viléma a Gertrudy Krausových v Bendově 10 vypravíme hned několikrát na zajímavé přednášky. První z nich bude už v dubnu přednáška Fotografie a videotvorba v architektuře.

Prohlídky pivovarů Gambrinus a Proud jsou zpět

Kromě prohlídek Plzeňského Prazdroje se v pivovarském areálu můžete vydat za poznáním dalších dvou pivovarů. Po delší pauze jsou zpět páteční prohlídky pivovaru Gambrinus, na kterých nahlédnete do historických i současných výrobních prostor a všemi smysly poznáte ingredience, se kterými pivovar pracuje. Komentované prohlídky nabízí také experimentální pivovar Proud. Tahle novinka v pivovarském areálu je ukrytá v budově bývalé elektrorozvodny, která byla součástí tzv. Spalkova projektu. Nejen o něm a o historii této industriální stavby se dovíte na „prohlídkách nabitých energií“ každý pátek a sobotu.

Komentované prohlídky města

V průběhu turistické sezóny nabídne jako každý rok Turistické informační centrum komentované prohlídky města, ale také katedrály sv. Bartoloměje a nově i Velké synagogy. Těšit se můžete na květnové prohlídky Osvobození 1945 a během léta i na oblíbené Báje a pověsti plzeňské, prohlídku Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů nebo základní okruh historickým centrem To nejlepší z Plzně. Sledujte náš kalendář akcí a naši Facebookovou stránku, ať vám termíny prohlídek a dalších akcí neuniknou.

Prohlédněte si fotogalerii