Užijte si Plzeň v mimosezoně: Bez davů a se spoustou zážitků

S koncem října tradičně končí i hlavní turistická sezona ve většině památek, zavírají se hrady a zámky a turistické cíle omezují otevírací dobu. To ale neznamená, že na vás v listopadu v Plzni nic nečeká. Připravili jsme pro vás přehled míst, která můžete navštívit i v mimosezoně, a užít si výlet do Plzně ještě, než začne adventní shon, nebo i po něm.Do Plzeňského Prazdroje po celý rok

Návštěvnická trasa Pilsner Urquell, stejně jako samotný areál pivovaru, jsou návštěvníkům otevřeny celoročně. Využijte klidného podzimu a zajděte na prohlídku objevit tajemství výroby plzeňského ležáku, který inspiroval celý svět. Během mimosezony nemusíte očekávat davy turistů, ale ani se bát, že na prohlídce budete sami. Pozornost věnujte také komentovaným prohlídkám pivovaru Proud, který své pivo vaří v budově bývalé elektrocentrály přímo v pivovarském areálu. Prohlídky se konají každý víkend.

Otevřeno po celý rok je také Pivovarské muzeum, kde nasajete historii pivovarské tradice v Plzni od prvních pokusů právovárečných občanů přes založení Měšťanského pivovaru až po současnost. Do února také v muzeu uvidíte výstavu 180 let Plzeňského Prazdroje, která kromě milníků 18 dekád fungování pivovaru představuje zajímavé reprezentační předměty, jako jsou aukční lahve Pilsner Urquell. V Pivovarském muzeu navštivte i pivotéku, kde si vyberete z široké nabídky piv a pořídíte třeba vánoční dárky pro pivní fajnšmekry, nebo se můžete zúčastnit pivní degustace.

Objevujte v Plzni umění a architekturu

Podzim je rozhodně obdobím jako stvořeným pro eurovíkendy a kratší výlety do měst, kde vás přivítá bohatá nabídka muzeí, galerií a výstav, které si užijete pěkně pod střechou. V Plzni sídlí celá řada uměleckých škol v čele s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. I díky tomu je nabídka plzeňských galerií bohatá po celý rok. Západočeská galerie zve do výstavních síní Masné krámy a „13“, které najdete nedaleko od sebe v Pražské ulici. Inspiraci, kam na zajímavou výstavu, najdete v sekci Aktuální výstavy. Tipy na muzea v Plzni najdete zde.

Během celého roku se do Plzně můžete vypravit na prohlídku Loosových interiérů. Plzeň se může pyšnit tím, že brněnský rodák Adolf Loos zde po Vídni navrhl nejvíce bytových realizací. Aktuálně můžete navštívit tři prohlídkové trasy, které vás provedou čtyřmi interiéry. Největší novinkou je Semlerova rezidence, která zve na prohlídky po dlouholeté rekonstrukci a jako jediná z plzeňských realizací návštěvníkům odhalí Loosův princip Raumplanu.

Zábava pro celou rodinu s podzimem nekončí

Plzeňský DinoPark sice s koncem října zavírá a druhohorní ještěři se ukládají k zimnímu spánku, to ale neplatí o zvířatech v Zoo Plzeň, nebo alespoň ne o všech. Plzeňská zoo se může pochlubit jednou z nejbohatších sbírek živočišných druhů, jejichž zástupci se vám ani na podzim a v zimě nebudou schovávat. Kromě hlavního areálu zoo doporučujeme navštívit i expozici Akva Tera v centru města (Palackého 5), kde se schováte před deštěm a budete obdivovat exotické ryby, plazy, obojživelníky, ale také bezobratlé živočichy. Zoo je od listopadu do února otevřena denně od 9 do 17 hodin, Akva Tera každý den od 10 do 19 hodin.

Příjemným útočištěm za deštivých podzimních dnů se stává také Muzeum loutek na náměstí Republiky. Objevíte zde tradici českého loutkářství, které se právem pyšní zápisem do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě zajímavých informací vás v Muzeu loutek čeká spoustu interaktivních exponátů a desítky loutek, se kterými si děti mohou hrát tak dlouho, jak je to bude bavit.

V Techmania Science Center se skrývá spoustu vědy a zábavy

Návštěva Techmania Science Center a 3D Planetária v bývalých továrních halách plzeňské Škodovky zaručuje celodenní program pro malé i větší návštěvníky. Vyzkoušíte si tu desítky interaktivních exponátů a pokusů . Zhlédnout můžete různé programy vedené zkušenými edutainery. Ve 3D Planetáriu navštívíte tisíce hvězd, zhlédnete model naší Galaxie a setkáte se se spoustou dalších vesmírných objektů. Z vlastní zkušenosti víme, že i dospěláci si návštěvu Techmanie užijí naplno. A navíc mohou obdivovat Entropu známého českého umělce Davida Černého, která je zde dlouhodobě vystavena.

Prohlédněte si fotogalerii