Ivan Rollinger

„Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří! Nechť žije svoboda, nechť žijí naši spojenci! Oznamuji všem obyvatelům Československé republiky, že pancéře 16. divize jsou na náměstí Republiky v Plzni!“ vysílal po radiové vlně dr. Karel Šindler památného dne 6. května 1945.

Město Plzeň je bezesporu od roku 1990 nejameričtějším městem v Evropě od doby konání tradičních oslav osvobození až po dnešní Slavnosti svobody. Jako student průmyslovky jsem zažil prvně svobodnou Plzeň v revolučních dnech roku 1989 a další rok ještě silněji při velkolepých plzeňských oslavách osvobození, kdy jsme se mohli po mnoha letech setkat s válečnými veterány, jejich rodinami a vzácnými hosty.

Sběratelské a badatelské činnosti US militarií, předmětů a suvenýrů pocházejících z regionu se věnuji více než 30 let​ a dodnes rád vzpomínám na babičku ze Žinkov, která mě nejen svým vyprávěním o osvobození, ale třeba i tancem Boogie-Woogie u plotny k celoživotní zálibě vlastně přivedla. Plzeňané na osvoboditele nikdy nezapomněli a připomínají si na řadě pamětních míst osvoboditele a oběti 2. světové války. Nenechte si proto ujít při návštěvě města Plzně právě celoročně otevřené muzeum Patton Memorial Pilsen, které vás poutavě provede osvobozením českého západu v roce 1945.“

Ať  už v uniformě nebo v pracovním úboru vyprávění Ivana vás vtáhne do děje. Při návštěvě muzea Patton Memorial Pilsen se z jedním tvůrců expozice a excelentním průvodcem snadno přesunete v čase do období, kdy v Evropě končila válka.

Ivan Rollinger Plzeň - TURISMUS