Ivan Rollinger

„Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří! Nechť žije svoboda, nechť žijí naši spojenci! Oznamuji všem obyvatelům Československé republiky, že pancéře 16. divize jsou na náměstí Republiky v Plzni!“ vysílal po radiové vlně dr. Karel Šindler památného dne 6. května 1945. Město Plzeň je bezesporu od roku 1990 nejameričtějším městem v Evropě od doby konání tradičních oslav osvobození až po dnešní Slavnosti svobody.“

Svobodnou Plzeň zažil Ivan poprvé jako student průmyslovky v revolučních dnech roku 1989 a o rok později ještě silněji při velkolepých plzeňských oslavách osvobození. Po mnoha letech se tehdy Plzeňáci setkali s válečnými veterány, jejich rodinami a vzácnými hosty. Ivan dodnes vzpomíná na svou babičku ze Žinkov, která ho nejen svým vyprávěním o osvobození, ale i tancem Boogie-Woogie u plotny přivedla k celoživotní zálibě, jež se stala jeho zaměstnáním. Více než 30 let se věnuje sběratelské a badatelské činnosti US militarií, předmětů a suvenýrů z našeho regionu. Proto Ivan všem návštěvníkům doporučuje zastavit se v Patton Memorial Pilsen, expozici, která vás provede osvobozením českého západu v roce 1945, anebo rovnou každoročních Slavností svobody.

Ať už v uniformě nebo v pracovním úboru vás Ivanovo vyprávění vtáhne do děje. Při návštěvě muzea Patton Memorial Pilsen se z jedním tvůrců expozice a excelentním průvodcem snadno přesunete v čase do období, kdy v Evropě končila válka.

Ivan Rollinger Plzeň - TURISMUS