Aktuální program akcí v Plzni

Do Plzně přichází podzim a s ním spousta akcí. Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších událostí v listopadu, které byste si při návštěvě Plzně neměli nechat ujít.

LISTOPAD 2019

Milovníci kávy si začátkem listopadu přijdou na své v kulturním centru Moving Station na Jižním Předměstí. Na dvoudenním festivalu kávy Station Coffee Fest tu ochutnáte vybrané kávy z českých pražíren a kaváren a můžete se také těšit na baristické soutěže Džezva Cup a Mistr kávy. Vstupenky pořídíte za 200 Kč v předprodeji.

Plzeňská ZOO se na akci Zoostrašení zahalí do strašidelné výzdoby. Pro děti zde budou připraveny různé zábavné zastávky s hrami, lampionový průvod a tombola. Nezapomeňte si vzít strašidelný kostým, odměna vás nemine. Vstupné je 50 Kč.

Plzeň si tradičně připomene dobývání města generálem Mansfeldem. Událost přiblíží její rekonstrukce v Proluce v Křižíkových sadech, kde budete moci zhlédnout několik šermířských představení. Dobývána bude také Dřevěná ulice vedoucí k náměstí Republiky. Vstup je zdarma.

V prostorách historické valečky Pivovarského muzea si můžete v sobotu od 10 vyrobit drobné dekorace v podzimním stylu. Tentokrát si zájemci sestaví ptačí krmítko. Vstupenky si za 50 korun můžete koupit na místě i v předprodeji.

Své 11. narozeniny oslaví plzeňská Techmania Science Centre stylově. Těšit se můžete na víkend plný zábavy, workshopů, buskingů a zajímavostí ze světa vědy s tématikou robotů.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest tradičně láká na české i zahraniční projekce, známé osobnosti a doprovodný program. Na hrané i animované filmy se v Plzni můžete vypravit do klempírny v DEPO2015 nebo do multikina CineStar v černickém nákupním centru Olympia.

v Plzni na stadionu ve Štruncových sadech se uskuteční kvalifikační utkání na fotbalové EURO mezi Českou republikou a Kosovem. Přijďte náš reprezentační tým podpořit a zafandit. Lístky pořídíte v předprodeji online.

Design i v nejběžnějších věcech objevíte na přehlídce a prodeji současného designu v rámci Plzeň Design Week. Bohatý doprovodný program nabídne tematické přednášky, diskuze, workshopy či výstavy. O víkendu se mohou milovníci designu těšit na prodejní přehlídku. K prodeji budou například šperky, módní doplňky, oblečení pro děti i dospělé, nábytek, výrobky z papíru, kosmetika a mnohem více. Prodej a doprovodný program se bude odehrávat v DEPO2015 a na dalších místech v Plzni. Vstupenky je možné koupit na místě i předem.

O tom, že je plzeňská síť podzemních chodeb pod historickým centrem tajemným místem, které stojí za návštěvu, není pochyb. A co teprve když je to úplně potmě. Není se však čeho bát, baterka do ruky a helma na hlavě vás nenechají na holičkách. Na speciální prohlídky můžete vyrazit do plzeňského podzemí. Vstupenky doporučujeme koupit předem.

Mezinárodní festival animovaného filmu nabídne v prostorách kulturního centra Moving Station a v kavárně Družba soutěžní přehlídku filmů dětí a mládeže, workshopy a doprovodný festivalový program. Vstupné na projekce je i letos 90 Kč základní, 70 Kč snížené a 120 Kč rodinné. Zdarma je vstup do festivalové herny pro děti, besedy a soutěžní bloky.

Letošní Nocí divadel s podtitulem Divadlo a svoboda vás opět provedou sami umělci, kteří Vám umožní nahlédnout do tajemných zákoutí obou divadelních budov Divadla J. K. Tyla v Plzni a Cirkulária Žongléros Ansámblu. Vstupenky do DJKT budou v prodeji od 1. listopadu, do Cirkulária je vstupné dobrovolné.

Pokud se chcete zábavnou formou naučit různé styly čepování piva a dozvědět se o něm úplně vše, absolvujte v pivovaru Plzeňský Prazdroj tříhodinový kurz a ovládněte tak alespoň na chvíli řemeslo výčepního. Místa je nutné rezervovat předem na reservations@asahibeer.cz

V době, kdy si budeme připomínat 30. výročí od sametové revoluce, určitě nebude od věci, vydat se na Retroprocházku Plzní. Speciální komentované prohlídky budou tentokrát zaměřené na to, jak se v Plzni žilo před rokem 1989. Přeneste se s průvodcem do doby, kdy se stály fronty na lístky do kina Moskva a džíny bylo možné koupit pouze za bony v Tuzexu. Vstupenky pořídíte v předprodeji online nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky.

V příjemném prostředí Křižíkových sadů v centru města na Vás bude čekat 12 tuzemských vinařství, u jejichž stánků budete moci ochutnat a degustovat mladá a Svatomartinská vína ročníku 2019. Vstupné je zdarma.

Plzeň si 30. výročí pádu totalitního režimu v Československu připomene celodenním programem. Několik míst v centru města, která různým způsobem připomenou události listopadu 1989, propojí takzvaná Cesta svobody. Těšit se můžete na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncerty. Kompletní program oslav naleznete na webových stránkách města.

V rámci letošního programu festivalu Jazz bez hranic vystoupí od 19:30 ve Velkém divadle světoznámá vokální skupina Cadence z Kanady. Pod mottem 4 muži, 4 mikrofony, žádné instrumenty se můžete těšit na zábavné vystoupení plné hudební geniálnosti. Vstupenky pořídíte v předprodeji.

TRHY

Tu pravou atmosféru sobotního dopoledne zažijete na tradičních farmářských trzích na náměstí Republiky, které nabídnou kvalitní, autentické a lokální potraviny. Těšit se můžete na zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, pečivo mnoho dalšího. Skvělá šance se předem připravit na vánoční hodování.

Tradiční Martinské trhy na náměstí Republiky zahájí nadcházející adventní atmosféru. Těšit se můžete na stánky s domácími výrobky, ochutnávky uzenin a sýrů, trdelníky nebo horký svařák.

Každý den od 9 do 19 hodin obklopí náměstí Republiky vánoční atmosféra, vůně cukroví, perníčků a svařeného vína. Tradiční Vánoční trhy nabídnou také ukázky řemesel, živý betlém nebo program plný vánočních koled.

VÝSTAVY

Vydejte se na prohlídky architektonicky jedinečných interiérů, stvořených Adolfem Loosem, které umožňují zajímavý pohled do způsobu bydlení plzeňské židovské komunity. Vybrat si můžete Brummelův dům nebo byty Krausových a Voglových. Prohlídky je nutné rezervovat předem.

V kulturním centru DEPO2015 ukáží složky plzeňského integrovaného záchranného systému, co ve skutečnosti obnáší být hasičem, policistou nebo záchranářem. Kromě bohatého celodenního programu, děti bude otevřena nová interaktivní výstava pro děti Já, hrdina, kde se seznámí s tím, jak se chovat v krizových situacích.

Výstava v hlavní budově Západočeského muzea reflektuje poslední fázi normalizace v Československu, která před 30 lety vyvrcholila pádem komunistického režimu 17. listopadu roku 1989. Pomocí dobových artefaktů, dokumentů, plakátů a fotografií připomíná nejen život v období reálného socialismu, ale i jeho revoluční závěr.

Národopisné muzeum připravilo výstavu věnovanou motýlům. Představuje to nejzajímavější z motýlích sbírek Západočeského muzea v Plzni a věnuje se také ekologii a problematice ochrany motýlů. Prohlédnout si tu můžete třeba motýlí křídla pod mikroskopem nebo sbírky významných plzeňských sběratelů.

Západočeské muzeum v Plzni představuje retrospektivní výstavu plzeňského hokeje netradičním způsobem - očima fanoušků. Výstava mapuje události, které plzeňským hokejovým fanouškům za devadesát let existence klubu utkvěly v paměti. Výstava představí celou řadu zajímavých a cenných relikvií, například kroniky, fanouškovské i hráčské dresy a hokejky a unikátní fotografie.