Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityVíkend v Plzni láká na zabijačkové hody, výstavy i koncerty

Víkend v Plzni láká na zabijačkové hody, výstavy i koncerty

 Zlatá kašna velbouda na plzeńském náměstí Republiky.
Foto: Petr Ježek

Naplánujte si na víkend návštěvu Plzně, chystá se několik zajímavých akcí – stačí si vybrat z našich tipů.

  • Nahlédněte do Pracovny republiky a historie architektury v Plzni

Ve výstavní síni „13“ Západočeské galerie v Plzni je až do února k vidění výstava Pracovna republiky představující první komplexní pohled na architekturu Plzně v období První republiky a na urbanistický proces, kterým město prošlo. Součástí výstavy jsou cenné dokumenty i modely staveb. Návštěvníci uvidí také vlastní pracovní stůl architekta Karla Lhoty, spolupracovníka Adolfa Loose.

Na sobotu 19. ledna od 14 do 18 hodin chystá galerie speciální program pod názvem Pane architekte, smíme dál? Připravena bude výtvarná dílna pro děti, kde si budou moci vyzkoušet práci architekta. Na 16. hodinu je na programu komentovaná prohlídka výstavy a od 17 hodin bude herec Antonín Kaška citovat z esejí a článků samotného architekta Adolfa Loose. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

  • Soulový pátek, funková sobota

Páteční večer bude v Buena Vista Clubu patřit skupině Skeptemistic a jejich soulovo-jazzovému vystoupení. Večer slibuje kvalitní hudební zážitek s nádechem gospelu i amerického R’n’B. Vstupenky jsou k dostání v online předprodeji za 100 korun. Plzeňská Papírna na Slovanech zve na sobotní party ve funkovém stylu. V sobotu kolem 8 večerní tu začne kvalitní rapová show pod titulem Ain’t Got The Fink Tour DJ CUT DEM. Na podiu vystoupí také legendární Pio Squad, Daniel Zverina a raper Afu-Ra. Vstupenky na show seženete v online předprodeji za 200 korun, na místě pak za 250.

  • Užijte si zabijačkový víkend

Pravá domácí zabijačka se o víkendu chystá na Plovárně Hradiště. V sobotu 19. ledna od 10 do 17 hodin se sem můžete vypravit na ukázky řeznického řemesla a výroby zabijačkových dobrot, které budete moci na místě ochutnat nebo koupit domů. Pokud to v sobotu nestihnete, ochutnávky výrobků budou pokračovat v neděli od 12 do 17 hodin. Na místě bude vytápěný stan, akce se uskuteční za každého počasí. Zabijačkové hody chystá i restaurace Tunel v Lobzích, kde v sobotu od 10 do 17 hodin ochutnáte vše od polévky „prdelačky“ přes jitrnice po krvavou tlačenku.

  • Vyrazte na prohlídku Loosových interiérů

I v zimě se každý pátek a sobotu můžete vydat na komentované prohlídky bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose. Na výběr máte ze dvou prohlídkových tras – Byty Krausových a Voglových nebo Brummelův dům. Doporučujeme zajít rovnou na obě. Vstupenky na prohlídky, které se konají v předem stanovených časech, jsou v prodeji v Turistickém informačním centru anebo na webu www.adolfloosplzen.cz, kde najdete také více informací.

  • Poslední víkend s Českými národními kartami v Národopisném muzeu a výstavou Bimba Konečného v Galerii Jiřího Trnky

Tento víkend máte poslední možnost navštívit výstavu České národní karty v Národopisném muzeu Plzeňska. Prohlédněte si hrací karty, které v době národního obrození spoluutvářely národní identitu a sebevědomí a zažily cestu k samostatnému státu. Mnohé z nich byly zdobeny národními motivy či zobrazovaly česká města, mezi nejznámější patří karty vytvořené Mikolášem Alšem. Výstavu můžete v Národopisném muzeu na náměstí Republiky navštívit do neděle 20. ledna každý den od 10 do 18 hodin.

Naposledy můžete navštívit také výjimečnou výstavu plzeňského rodáka a umělce Bohumila „Bimby“ Konečného v Galerie Jiřího Trnky. Milovníci foglarovek ocení originály z knih Otakara Batličky a Jaroslava Foglara. Nechybí ani dobové plakáty pro firmy Baťa a Pilsner Urquell. Pozornost je věnována i proslulé komiksové hrdince Amazoně – Octobrianě.

  • Co podniknout s dětmi?

S dětmi můžete v Plzni tento víkend vyrazit do DEPO2015 na hrací dílnu, kde si vyrobíte ptačí krmítko. Na workshopu si děti vyrobí krmítko, které oživí vaši zahradu nebo balkon. Kapacita dílničky je omezena, přihlaste se předem na e-mailu suchankovalinda@seznam.cz, cena pro 1 dítě s doprovodem rodiče je 150 korun. V neděli je pak v Měšťanské Besedě připraveno tradiční dětské představení. Tentokrát budete moci zhlédnout pohádku Hrnečku vař!, a to od 14:30 nebo od 16 hodin. Vstupenky na obě představení koupíte v online předprodeji.

Text: Alena Fialová

 

Zveřejněno: 21. 1. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně