Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityVíkend se v Plzni ponese ve znamení Slavností svobody. Kam ještě vyrazit?

Víkend se v Plzni ponese ve znamení Slavností svobody. Kam ještě vyrazit?

O prvním májovém víkendu bude žít Plzeň především oslavami osvobození.

Plzeň si o víkendu připomene 74. výročí osvobození americkou armádou. Přijeďte si užít jedinečnou atmosféru Slavností svobody a vychutnejte si Plzeň všemi doušky. Kam o víkendu vyrazit? Máme pro vás náš pravidelný přehled víkendových akcí. Ještě než budete číst dál upozorňujeme, že vzhledem k programu Slavností svobody se tento týden nekonají oblíbené farmářské trhy.

  • Oslavami osvobození bude žít celá Plzeň

Slavnosti svobody každoročně připomínají osvobození Plzně americkou armádou, letos se konají od pátku do pondělí 3. – 6. května. Nikde jinde nebývají oslavy tak velkolepé. Do Plzně přijedou američtí a belgičtí veteráni. Jejich vrcholem bude jako každý rok Convoy of Liberty, kolona vojenských historických vozidel. Plzní projede v neděli dopoledne. Letošní oslavy odstartuje v pátek ve 20 hodin koncert Plzeňské filharmonie na náměstí Republiky.

  • Plzeň v proměnách času: komentované prohlídky

Připomeňte si oslavy osvobození Plzně na komentovaných prohlídkách města. Ukáže vám, jak Plzeň vypadala v dobách osvobození a jak se postupně proměňovala v poválečných letech. Projděte si historické centrum s průvodcem a nasajte atmosféru oslav v pátek, sobotu i v neděli. Rezervujte si svůj termín online nebo se pro vstupenky zastavte v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41, kde také všechny prohlídky začínají.

  • Navštivte interiér bytu Huga Semlera na Klatovské 19

Byt továrníka Huga Semlera na Klatovské 19 je jedním z plzeňských interiérů navržených Adolfem Loosem. Jelikož je otevřen jen příležitostně, nenechte si tuto sobotu 4. května ujít jednu z komentovaných prohlídek. V domě, který za války sloužil jako velitelství wehrmachtu a v květnu 1945 zde byla podepsána německá kapitulace, si připomeneme osvobození Plzně komentovanými prohlídkami. Vstupenky si kupte předem na webu Adolf Loos Plzeň nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice.

  • DEPO Street Food Market: Oslavte osvobození dobrým jídlem

V sobotu 4. května nás čeká druhý DEPO Street Food Market letošního roku. O slavnostním víkendu přece nebudete trávit čas doma u plotny. Vydejte se do centra Plzně, o jídlo se vám v Depu postarají stánkaři s pochoutkami z celého světa. V rámci Slavností svobody se také můžete těšit na přehlídku vojenských aut na parkovišti depa. Z tohoto důvodu tentokrát nebude možné v areálu parkovat. Vstup na akci je zdarma.

  • Vydejte se o víkendu na architektonickou procházku centrem města nebo na Doubravce

V sobotu 4. května se chystají komentované architektonické procházky. V 10 hodin se můžete vydat objevovat industriální bohatství kolem řeky Úslavy v Doubravce a Lobzích. Kromě známé lopatárny zde bývaly tkalcovna, sklárna, papírna i hřebíkárna. Ve 14 hodin pak na druhé procházce v centru města projdete trasu mezi realizacemi Adolfa Loose, kolem kancelářské budovy někdejších Škodových závodů a dovíte se příběhy městských činžovních domů. Místa na obě procházky si rezervujte online.

  • Sobotní odpoledne v Luftově zahradě

Užijte si pohodové sobotní odpoledne v přírodě v Luftově zahradě nedaleko Tyršova mostu přes řeku Radbuzu (mapa). „Luftovka“ bude otevřená od 15 do 20 hodin, čekají vás procházky upravenou zahradou, aktivity pro děti i dospělé, občerstvení i oheň na opékání buřtů. Ideální místo, kde si na chvilku odpočinout od rušných oslav.

  • Přivítejte jaro v alpinu

Na výstavu skalniček a okrasných stromků a bonsaí zve všechny nadšence do zahrádek Alpinum klub Plzeň na Mikulášském náměstí. Výstava Jaro v alpinu je otevřena od 2. do 10. května každý den od 9 do 19 hodin.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 29. 4. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně