Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityUžijte si o víkendu v Plzni babího léta

Užijte si o víkendu v Plzni babího léta

 Výhled z plzeňské věže stojí za to.

Foto: Petr Ježek

O druhém říjnovém víkendu neseďte doma. V Plzni si můžete užít babí léto na plno. Procházku či posezení v hospůdce můžete doplnit návštěvou některou z vybraných akcí.

  • Sezóna trhů je tu: začínáme s Havelským trhem

S podzimem přišel konečně i čas trhů na náměstí Republiky. Voňavý svařák a medovina, sladký trdelník nebo vynikající sýry a klobásky…už se taky nemůžete dočkat? Od 10. do 16. října proběhne na náměstí Havelský trh. Tradičně se můžete těšit na ukázky řemesel z dílen kovářů, řezbářů nebo výrobců svíček a keramiky. Každé odpoledne bude atmosféru dokreslovat živá hudba.

  • V pátek máte na výběr – ska nebo bigbít

Podzimní program plzeňských klubů pokračuje a tentokrát pro vás máme na výběr dva koncerty. V Buena Vista Clubu v Kollárově ulici zahraje česká ska legenda Fast Food Orchestra – od 21 hodin. V Kalikovák music clubu (Kalikovský mlýn Plzeň) se už od osmi večer rozjede nefalšovaný bigbít v podání kapely Brutus

  • První Panenkový festival v Česku

O víkendu se v Plzni uskuteční historicky první Festival panenek v ČR. V sobotu a neděli od 9 do 18 hodin si můžete v Kulturním domě JAS v Plzni na Slovanech prohlédnout panenky od 40 vystavovatelů. Chybět nebude ani doprovodný program, zajímavosti ze světa panenek nebo soutěž o nejhezčí panenku.

  • Proběhněte Borský park nebo Kilometrovku

Co se jít o víkendu proběhnout? Chcete-li změřit síly s ostatními, můžete si v sobotu 13. října vybrat hned ze dvou závodů. V Borském parku se poběží tradiční Běh Borským parkem. Na výběr máte z pěti tratí, z nichž nejdelší bude mít 3 km, respektive 6 km pro muže. Závod tedy zvládnou i začínající běžci. První závodníci odstartují v 10 hodin, přihlásit se můžete online. Pokud vás Borský park neláká, zkuste závodit po šesti. Ale nebojte, ne po šesti pivech, ale šesti nohou – vy a váš psí parťák můžete vyrazit na Běh Kilometrovkou po šesti a podpořit tak tachovský psí útulek. Závod startuje u Kalikovského mlýna, registrace začne ve 13 hodin.

  • Kam za filmem: Plzeň Surf Film Festival , Úsměvy smutných mužů nebo Tomana

Máte v těch podzimních dnech chuť tak akorát zalézt do tepla s nějakým pěkným filmem? A proč nevyrazit na film ven? V kulturním prostoru Papírna na Slovanech se v pátek koná filmová přehlídka pro všechny milovníky oceánu – Plzeň Surf Film Festival. Od 16 hodin až do půlnoci se můžete těšit na celkem šest filmů ze surfařského prostředí ze zahraniční i tuzemské produkce, zajímavé přednášky, koncert i DJs na afterparty. Vstupenku na všechny projekce si můžete koupit v online předprodeji. V Měšťanské Besedě se bude v pátek od 18 hodin promítat nový český film na motivy knihy Josefa Formánka Úsměvy smutných mužů. V obou plzeňských multikinech promítají nový snímek Ondřeje Trojana Toman.

  • Pochutnejte si na sýrových specialitách v OC Olympia

Pokud jste příznivci sýrů, vína a dalších delikates, zapište si do kalendáře data 12. – 14. října. V pátek od 12 do 20 hodin a o víkendu pak od 10 do 20 hodin se můžete těšit na stánky s výběrem vynikajících sýrů, workshopy a recepty, kombinování sýrů a vína i zajímavé povídání o výrobě sýrových pochoutek. Tak řekněte sýr a vyrazte o víkendu do OC Olympia v Černicích.

  • Letos naposled do Meditační zahrady

Meditační zahrada a památník obětem zla se nachází v městské části Doudlevce. Z Borského parku se sem můžete projít Českým údolím podél řeky Radbuzy, nebo přijet MHD na zastávku Tyršův most. Původní ovocný sad byl přebudován na ojedinělý anglický park s okrasnými jehličnany, vzácnými dřevinami a dvěma jezírky politickým vězněm Lubošem Hruškou. Součástí památníku je také Křížová cesta se 14 zastaveními u pískovcových soch v životní velikosti. Tento víkend máte poslední možnost zahradu navštívit – před zimní přestávkou je otevřena do neděle 14. října.

  • Připomeňte si 100. výročí republiky a vzdejte hold T. G. M.

Výstava Rok 1918 a umění v Plzni probíhá ve výstavní síni „13“ Západočeské galerie v Pražské ulici do 4. listopadu. Výstava mapuje plzeňskou uměleckou scénu ovlivněnou první světovou válkou i vznikem Československa. V pátek 12. října se navíc  můžete do přednáškového sálu vydat na literárně-dramatický pořad ke stému výročí vzniku republiky Pocta TGM a první republice. Akce začíná v 18 hodin.

  • Farmářské trhy na náměstí Republiky

Na podzim mají farmářské trhy něco do sebe – chladné ráno, kdy stánky přes mlhu skoro nevidíte, vám zaručeně zlepší voňavá snídaně, čaj nebo káva vás zahřeje a na trhu nakoupíte vše, na co máte chuť. V sobotu od 8 do 12 hodin na náměstí Republiky mezi katedrálou a radnicí.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 9. 10. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně