Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityTip na výlet: Zážitkové jízdy historickým autobusem po historii těžby na severním Plzeňsku

Tip na výlet: Zážitkové jízdy historickým autobusem po historii těžby na severním Plzeňsku

Jedním ze zážitků na komentované vyjížďce historickým autobusem je vyhlídka na povrchový kaolinový důl na severním Plzeňsku.
Zdroj foto: wikipedie

Během festivalu Industry Open se můžete vydat také na výlet historickými autobusy a objevit významnou část průmyslové historie severního Plzeňska. Plzeňský kraj připravil na festivalový víkend speciální zážitkové jízdy autobusovými veterány ŠKODA 706 RTO-KAR a KAROSA ŠL 11-Turist. Spolu s průvodcem se vydáte na komentované vyjížďky po trase Plzeň – Hromnice (Hromnické jezírko) – Kaznějov (kaolinový důl) – Nevřeň (kaolinový důl) a dozvíte se řadu zajímavostí nejen o historii těžby na severním Plzeňsku.

Na trase vás čeká několik zajímavých zastávek. První zastávkou bude Hromnické jezírko. Jedná se sice o přírodní památku, nicméně vzniklo uměle jako pozůstatek lomu na těžbu břidlice. Nečekejte však žádnou blankytně modrou hladinu. Jezerní voda je unikátní svým zbarvením do červena. Převládají v ní totiž sloučeniny železa. Důsledkem těžby břidlice voda není vhodná ke koupání. Právě naopak je to slabý roztok kyseliny sírové, a tak se jedná o naprosto sterilní prostředí, ve kterém nenajedeme žádný život.

Druhou zastávkou je největší povrchový a stále funkční kaolinový důl ve střední Evropě, zároveň nejmodernější úpravna kaolínu u nás. Najdete ho nedaleko Kaznějova. Scenérie dolu využívají mimo jiné i filmaři. Objevily se například v pohádce Princezna ze Mlejna 2. Nakonec navštívíte expozice Centra Caolinum Nevřeň o historii dobývání kaolinu na Plzeňsku. Samotný důl v Nevřeni bude právě o víkendu 15. – 16. 6. vůbec poprvé otevřen veřejnosti a a vy se tam samozřejmě můžete také podívat.

Program festivalu Industry Open Zážitkové jízdy historickým autobusem:

  • Sobota 15. 6. v 10:00 a 14:00 (KAROSA ŠL 11-Turist)
  • Neděle 16. 6. v 10:00 a 14:00  (KAROSA ŠL 11-Turist); 12:00 (ŠKODA 706 RTO-KAR)
  • Nástupní a výstupní místo: Techmania Science Center
  • Časová náročnost okruhu cca 2,5 hodiny.
  • Jízdenky jsou v prodeji online na Plzeňské vstupence a v Turistickém informačním centru vedle radnice

Vydejte se historickým autobusem na zážitkovou komentovanou vyjížďku za historií těžby na severním Plzeňsku.

Zveřejněno: 31. 5. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně