Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityPrvní březnový víkend bude v Plzni ve znamení masopustu a piva

První březnový víkend bude v Plzni ve znamení masopustu a piva

 Pražská ulice v historickém centru Plzně

Foto: Ladislav Renner

O víkendu se můžete těšit na letošní první pivní festival i oslavy masopustu. Užijte si ho v Plzni podle svého gusta.

  • Vydejte se na masopustní veselici

V sobotu 2. března projde Plzní velký masopustní průvod. Začne v 16 hodin U Branky ve Smetanových sadech, odkud se přes náměstí Republiky vydá před radnici. Tam požádá primátora o klíč od města. Poté se Františkánskou ulicí vydá k lávce pro pěší pod Západočeským muzeem, kde se svého konce dočká tradiční Morana. K tanci a poslechu zahraje plzeňský lidový soubor MLADINA. Do průvodu si určitě nezapomeňte vzít masku.  Masopustní veselice s karnevalem a tombolou se v sobotu od 11 hodin až do večera koná také na statku Černá ovce na Roudné.

  • Na pivo na festival Brewstock

V pátek a sobotu 1. a 2. března zaplní DEPO2015 zimní edice festivalu minipivovarů Brewstock. V autobusové hale se představí kolem 15 řemeslných pivovarů včetně moravského Wild Creatures, aktuálně nejlépe hodnoceného minipivovaru v Česku. Na programu nebudou chybět ani večerní koncerty, dobré jídlo nebo setkání se sládky zastoupených pivovarů. Vyrazte na pestrou pivní akci v pátek od 16 hodin a v sobotu od 11 hodin. Vstup je zdarma.

  • Začínají Smetanovské dny

Mezinárodní festival nejen vážné hudby patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Plzni. Plzeňská filharmonie zve významné osobnosti zahraniční i domácí umělecké scény. Organizátoři pro letošní ročník připravili pestrý program, ve kterém nechybí hvězdní sólisté. Na slavnostním zahájení ve čtvrtek 28. února vystoupí známá sopranistka Sophia Burgos, na festivalu se představí také harfistka Jana Boušková v doprovodu Plzeňské filharmonie. Více informací o programu i prodej vstupenek najdete na oficiálním webu Smetanovských dnů.

  • Výstava Zikmund sto tentokrát zaostří na jihovýchodní Asii

Mladí cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek se po více než půl století vydali po stopách Svých předchůdců Hanzelky a Zikmunda. Z cesta EurAsií vznikla zajímavá výstava Zikund 100 zachycující stejné místa ve stejné kompozici v rozmezí 50 let. Výstavu si můžete prohlédnout v plzeňské Papírně v sobotu a v neděli od 10 do 14 hodin. Speciální zážitkovou komentovanou prohlídku, zákeřnou na kulturu, jídlo, vůně i další atributy spojené s tradicemi zemí jihovýchodní Asie můžete tento víkend absolvovat po oba dny od 14 a 16 hodin. O příštím víkendu se program zaměří na Japonsko, týden poté na Sovětský svaz.

  • Vypravte se Za Barokem do DEPO2015

V kreativní zóně DEPO2015 stojí za to navštívit interaktivní výstavu Za barokem. Provede vás obdobím baroka nejen v západních Čechách, ale i v Bavorsku. Expozice vypráví o historii hravou interaktivní formou a využívá moderní technologie, díky kterým si baroko můžete doslova osahat. Baroko si vyzkoušíte všemi smysly – dokonce si domů odnesete dobové recepty na vyzkoušení. Výstava je otevřena v pracovní dny od 13 do 18 hodin a o víkendech od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

  • Naučte se čepovat pivo jako profík

Hladinku, šnyt i mlíko možná znáte z pohledu zákazníka plzeňských pivnic. Uměli byste je ale načepovat? Chcete-li do tajemství tohoto řemesla proniknout, není nic jednoduššího než se přihlásit na školu čepování přímo v Plzeňském Prazdroji. Během tří hodin se kromě tréninku čepování podíváte na zajímavá místa v pivovaru, chybět nebude občerstvení a domů si odnesete malý dárek. Příští termín je už tento pátek 1. března od 17 do 20 hodin, místa si rezervujte na reservations@asahibeer.cz.

  • Dozvuky zabijačkové sezony v Křimicích

Pravděpodobně na jednu z posledních zabijaček letošní zimy vás pozveme do Křimic. Na nádvoří TJ Sokol Křimice v Plzeňské ulici se koná v neděli 2. března od 10 hodin. Těšte se na pravé staročeské hody s ukázkou zabijačky. Ochutnáte zabijačkovou polévku, jelítka, jitrnice, klobásy nebo paštiky. Ve 13:30 vyrazí z Křimic masopustní průvod do nedalekých Radčic a zpět.

Text: Alena Fialová
 

Zveřejněno: 26. 2. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně