Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityProdloužený víkend v Plzni: Kam vyrazit?

Prodloužený víkend v Plzni: Kam vyrazit?

Užijte si prodloužený víkend v Plzni.

Foto: Ladislav Renner

Poslední zářijový víkend bude o jeden den delší a nabídka akcí v Plzni bohatá, mrkněte na naše tipy, stačí si vybrat.

  • V Plzni na víno? Tento víkend ano!

Plzeň je městem piva, ale nezapomíná ani na vinaře. Ti si přijdou na své už tento pátek a sobotu, kdy se mohou vypravit na Plzeňský festival vína. Jeho podzimní verze se koná 28. a 29. září v  Kopeckého sadech. Na festivalu ochutnáte vína z dvacítky vinařství z Moravy a Čech, těšit se můžete i na výborné jídlo a doprovodný hudební program. Mezi ochutnávkami doporučujeme procházku po plzeňském sadovém okruhu nebo centru města. Vstupenky budou v prodeji pouze na místě, a to za 110 korun na jeden festivalový den, festival začíná v pátek v pravé poledne.

  • Tržnice DEPO odstartuje Dožínkami

Svou novou tržnici vyzkoušelo DEPO2015 už při veletrhu Svět knihy a tuto neděli se dočká slavnostního otevření u příležitosti Dožínek. Pod střechou DEPO2015 bude otevřeno 6 stálých obchodů a jednou za měsíc, tuto neděli poprvé, se budou konat velké trhy. Nedělní slavnosti nabídnou kromě stánků s dobrotami i zajímavé rozhovory o tradicích Dožínek, povídání s farmáři, vystoupení lidových souborů nebo dožínkový průvod. Fanoušci zemědělských strojů budou moci obdivovat historické i současné traktory, kuchtíci se zabaví na kuchařských show. V neděli od 11 do 18 hodin bude zkrátka v Tržnici DEPO živo, aktuální informace sledujte na Facebooku.

  • Víkend v Plzeňském Prazdroji: škola čepování, motorky i prohlídky

V pátek 28. září máte další možnost naučit se správně načepovat hladinku či šnyt od těch nejpovolanějších. V Plzeňském Prazdroji se koná další díl školy čepování. Místa si rezervujte na reservations@asahibeer.cz a v pátek od 17 do 20 hodin hurá k výčepu. V Plzeňském Prazdroji bude v pátek živo už od rána, od 8 do 13 hodin zde totiž proběhne sraz motorkářů, na který se sjede přes 1000 strojů všech typů a značek. Ve 14 hodin pak pivovarskou branou vyjedou na společnou vyjížďku. Aby toho nebylo málo, pivovar také v rámci Dnů českého piva chystá speciální prohlídky. Vybrat si můžete trasu Plzeňský Prazdroj nebo Gambrinus, místa doporučujeme rezervovat předem.

  • Sportovní akce víkendu: ŠKODA FIT půlmaraton

Vyvrcholení běžecké sezony čeká v neděli 30. září všechny sportovce z Plzeňského kraje. Na ŠKODA FIT půlmaraton je připravena krásná trať vedoucí centrem města a jeho okolím, která tvoří jeden velký okruh. Start a cíl je v centru, na náměstí Republiky. Registrace na závod je možná online nebo na místě od 7:30. Start hlavního závodu v běhu na 21,097 km je pak naplánován na 11 hodin. 

  • Víkend otevřených ateliérů aneb nakoukněte pod pokličku umění

Poslední zářijový víkend bude v Plzni patřit také umělcům. Ti totiž výjimečně otevřou dveře svých ateliérů a dovolí veřejnosti přijít se podívat na to, jak jim pod rukama vznikají umělecká díla. Do akce je zapojeno na 60 míst v Plzni a okolí, je tedy z čeho vybírat. Vstupné je zdarma, pouze na speciální workshopy je nutná registrace. A kam vlastně vyrazit? Zapojí se Západočeská galerie, Galerie města Plzně, DEPO2015 nebo Papírna. Doporučujeme navštívit Ateliér Na střeše v Prešovské ulici, odkud si užijete nádherný výhled na katedrálu sv. Bartoloměje a okolí. Další místa si vyberte z bohatého seznamu na webu Víkendu otevřených ateliérů a v sobotu a neděli vždy od 14 do 20 hodin vyrazte nasávat umění.

  • Den architektury v Plzni bude ve znamení osmičkových roků

V pátek a sobotu 28. – 29. září se koná Den architektury, který bude letos věnován osmičkovým výročím a zaměří se především na architekturu Plzně v období zásadních milníků stoleté historie republiky. Akce nabídne zejména sobotní komentované prohlídky významných a veřejnosti často nepřístupných budov, které netradičně doprovodí slam poetry. V pátek můžete zajít na procházku věnovanou vizuálnímu smogu, tedy vztahu reklamy a architektury, nebo na workshop Architektura pro děti aneb Město letí. Podrobný program ke stažení naleznete zde

  • Komentované prohlídky Loosových interiérů vás přenesou do minulého století

Bytové interiéry navržené Adolfem Loosem pro rodiny průmyslníků v období první republiky jsou právem architektonickými skvosty své doby. V Plzni si aktuálně můžete prohlédnout tři z nich – Byty Krausových a Voglových a Brummelův dům – a to na dvou prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. Vstupenky si rezervujte předem, na prohlídku Loosových interiérů můžete vyrazit v pátek, sobotu nebo neděli. 

  • Farmářské trhy na náměstí Republiky

Jako každý týden i tuto sobotu budou na náměstí Republiky v prostoru mezi katedrálou a radnicí připraveni prodejci a farmáři nejen z Plzně a okolí. Své stánky otevřou kolem 8 ranní a zůstat můžete až do poledne. Nakupte si suroviny na nedělní oběd nebo využijte voňavé atmosféry pro setkání s přáteli nad kávou a dortíkem.

  • Vyrazte s dětmi do Sokolovny na Doubravce

Na sobotu 29. 9. od 14 hodin chystá Sokolovna Doubravka dětské odpoledne plné her a sportu. Děti si vyzkouší jednoduché posilovací stroje, pétanque, koloběžky, nebo se vyřádí na skákacím hradu. V sokolovně budou také vystaveny historické dokumenty nejen doubravecké jednoty, ale i její mateřské organizace - Sokola. Večer od 18 hodin se pak v sokolovně koná sportovně-společenský večer.

  • Vysokoškolákům začíná akademický rok a na univerzitu můžete vyrazit i vy

V pondělí 1. října se v hlavním kampusu Západočeské univerzity v Plzni uskuteční festival ROK JEDNA. Jeho cílem je pomoci studentům prvních ročníků se zorientovat v univerzitním prostředí a v nové studijní etapě jejich života. Součástí doprovodného programu budou kulinářské workshopy, kurzy první pomoci i prohlídky univerzitního kampusu. Na závěr proběhne afterparty s kapelou Broken.45 a DJs Falafellas. Akce cílí v první řadě na studenty Západočeské univerzity, vítaná však bude i veřejnost.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 27. 9. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně