Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityNezapomeňte si během vánočních prázdnin prohlédnout plzeňské betlémy

Nezapomeňte si během vánočních prázdnin prohlédnout plzeňské betlémy

Nezapomeňte si během vánočních prázdnin prohlédnout překrásné plzeňské betlémy

Pokud se na přelomu roku budete v Plzni, doporučujeme nejen procházku krásně vyzdobeným historickým centrem, ale také návštěvu plzeňských kostelů. Jako všude jinde v tuto dobu jsou v nich vystavené jesličky. Abyste věděli, kam se za nimi vydat, připravili jsme pro vás malého průvodce po plzeňských betlémech. Letos vás bohužel nepozveme do katedrály sv. Bartoloměje, která se momentálně rekonstruuje.

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie (u františkánů)

Překrásný betlém uvidíte v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí areálu bývalého františkánského kláštera.  Místní jesličky vyřezali tyrolští řezbáři těsně před druhou světovou válkou. Je složený z více než třech desítek až 1,5 metru vysokých figurek, včetně slona, velblouda a koně.  Zvláštností tohoto betlému je, že má dvě různě velká jezulátka. Na Štědrý den se v jesličkách objeví malinký spící Ježíšek, kterého s přibývajícími dny vystřídá větší, sedící jezulátko. Další zajímavostí ve františkánském kostele je, že dvě z postaviček údajně nesou podobu manželů Liškových, kteří betlém nechali vyrobit. Jedná se o pastýře s knírem a pastýřku se džbánem.

  • Kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí

Dále z centra, po Klatovské třídě směrem ven z města, na Chodském náměstí se nachází kostel sv. Jana Nepomuckého. Zdejší betlém je výjimečný tím, jak moc je spjat s plzeňským regionem. Objevují se v něm nejenom významné historické postavy z Plzeňska, ale také selky v plzeňských krojích, zaměstnanci Plzeňského Prazdroje nebo dělníci nesoucí znak Škodových závodů. Ježíška vítá po česku stařenka chlebem a solí. Mezi dalšími postavičkami možná rozpoznáte Bedřicha Smetanu, Josefa Kajetána Tyla nebo Karla Klostermana. Postavičky jsou umístěné jak jinak než v plzeňských kulisách. Betlém bývá v kostele na Chodském náměstí vystavený do poloviny ledna.

  • Zajímavosti z historie betlémů

Autorem vůbec prvního „živého“ betlému je prý František z Assisi, který v roce 1223 připravil pro půlnoční mši jesličky u jeskyně nedaleko středověkého italského městečka Greccio. Jejich součástí byli i živý osel a vůl. Před tím si sv. František vyžádal povolení od papeže.

Ne vždycky bylo stavění betlému pozitivně vnímáno jako hezká vánoční tradice. Například Marie Terezie, stejně jako její syn Josef II., stavění jesliček zakázali zákonem. Josef II. dokonce tento zvyk označil za dětinský a nedůstojný.

Zveřejněno: 18. 12. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně