Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityLetošní novinkou tematických prohlídek bude Retro procházka Plzní

Letošní novinkou tematických prohlídek bude Retro procházka Plzní

 Pozůstatky zlaté éry socialismu najde po Plzni na různých místech.

Večerní tematické prohlídky se na letní sezonu vrací do historického centra. Letošní novinkou bude u příležitosti oslav 30 let od sametové revoluce Retro procházka Plzní. Průvodci se tentokrát zaměří na Plzeň v době socialismu. Zájemci se mohou těšit také na reprízy dalších dvou okruhů. V nabídce nebudou chybět dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské.

Přestože je pořád velký zájem i o původní okruhy, snaží se organizace Plzeň - TURISMUS každý rok připravit něco nového. Vloni to byla ke stému výročí vzniku Československa Prvorepubliková Plzeň. Letos to budou Retro procházky Plzní. Průvodci se zaměří na to, jak se v Plzni žilo a jak vypadala v době socialismu. Prohlídky si užijí jak pamětníci, tak mladší účastníci. Už jenom to, jak se změnily názvy ulic, zajímavě mapuje historii.

Účastníci Retro procházky Plzní se spolu s průvodci vrátí do doby, kdy se na vstupenky do kina Moskva stály fronty, v Plzni neexistovala žádná Americká třída a luxusní zboží včetně džínů se dalo koupit za bony jenom v TUZEXu. Při procházce Františkánskou ulicí se dozvědí, že ve zdech františkánského kláštera kdysi sídlila Mototechna, řeznictví nebo holičství. Mluvit se bude také o tom, jak se Plzeň od Sametové revoluce změnila.

Dalších repríz se dočkají prohlídky Báje a pověsti plzeňské určené především dětem. Alchymista ze dvora císaře Rudolfa II. jim bude vyprávět známé i neznámé plzeňské pověsti a příběhy, o kterých se ve školách neučí. Jako například to, kam mniši z plaského kláštera ukryli zlatý poklad nebo do čeho všeho byli v Plzni „namočeni“ čerti.

Poslední z prohlídkových okruhů seznámí návštěvníky s plzeňskými osobnostmi. Účastníci prohlídky se dozvědí, jaké slavné osobnosti odpočívají na plzeňském „Slavíně“. Prohlédnou si technický unikát oceněný zlatou medailí na světové výstavě v Paříži. Zjistí ale i například to, který z plzeňských hospodských nesnášel, když si hosté přiťukávali jeho sklenicemi. 

Prohlídky se budou konat vždy v sobotu v podvečer od 18. května až do začátku září. Vstupenky na všechny prohlídkové okruhy včetně letošní novinky je možné už nyní zakoupit v Turistickém informačním centru vedle radnice anebo online prostřednictvím Plzeňské vstupenky. Všechny prohlídky začínají před infocentrem na náměstí Republiky 41.

Termíny prohlídek

  • Retro procházka Plzní: 13 a 20.7., 31.8., 14.9. (vstupenky)
  • Báje a pověsti plzeňské: 6.7. a 17.8. (vstupenky)
  • Plzeňské osobnosti: 6.7., 3.a 24.8. (vstupenky)

Zveřejněno: 16. 7. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně