Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityJaké akce přinese sváteční víkend v Plzni?

Jaké akce přinese sváteční víkend v Plzni?

Historické centrum Plzně
Foto: Petr Ježek

V neděli 17. listopadu si připomeneme 30. výročí sametové revoluce. V sametové atmosféře se tedy ponese většina víkendových akcí, ale i pro ty, co by rádi vyrazili jen tak za zábavou, se určitě něco najde. Vyberte si, kam vyrazíte. A pokud budete ve městě, nezapomeňte se zastavit v infocentru a koupit si do své sbírky sběratelské bankovky s motivem katedrály a ke 30. výročí Sametové revoluce.

Vydejte se v Plzni na Cestu svobody

Plzeň si 30. výročí listopadových událostí připomene celodenním happeningem Cesta svobody. Těšit se můžete na besedy, přednášky, rozhovory s pamětníky, výstavy či koncerty. Na Anglickém nábřeží bude po celý den otevřena „Plzeňská kavárna“, která bude místem setkání s hybateli listopadových událostí v Plzni.  Zajímavý program nabídne také bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké 42, které se zcela výjimečně otevře veřejnosti. Informace o akci Zúročení, která v této budově probíhá od 14. do 17. listopadu, najdete zde. Právě tato budova bude také ústředním bodem performace Hvězda padá, KONEČNĚ!, během které bude v neděli po 17. hodině odstraněn zapomenutý symbol komunismu ze střechy budovy

Listopadové Retroprocházky Plzní

Jako letošní novinku připravilo u příležitosti výročí Turistické informační centrum  Retroprocházku Plzní.  Naši průvodci se při procházce historickým centrem Plzně zaměří na to, jak se v Plzni žilo a jak vypadala v době socialismu. Mluvit se samozřejmě bude i o tom, jak moc se Plzeň v porevolučním období změnila.  Na Retroprocházku se během svátečního víkendu můžete vydat hned třikrát: v sobotu od 15 hodin a v neděli od 10 a 15 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru anebo online.

DEPO2015 žije Plzeň Design Weekem

Týden designu Plzeň Design Week probíhá celý týden v DEPO2015 a vyvrcholí prodejní přehlídkou v autobusové hale  v pátek a sobotu 15. a 16. listopadu. Každý den se do depa můžete vydat na přednášky, workshopy nebo výstavy, tentokrát zaměřené na design kolem roku 1989. Na workshopech si můžete nějaký ten designový kousek vyrobit, o víkendu pak nakoupit na prodejní přehlídce. Mrkněte na náš článek o tom, co byste si na Plzeň Design Weeku neměli nechat ujít.

Festival Animánie 2019

Od 14. do 17. listopadu proběhne v kulturním centru Moving Station mezinárodní festival animovaného filmu Animánie. Festival přinese to nejlepší z animované tvorby ve více než 150 filmech z mnoha zemí. V rámci festivalu si také na tvořivých dílnách vyzkoušíte, jak se taková animace tvoří. Kompletní program najdete na webu Animánie, online předprodej vstupenek na GoOut.cz.

Svatomartinský košt

Všichni milovníci vína pozor, Plzeňský festival vína si pro vás přichystal speciální akci – Svatomartinský košt. V Křižíkových sadech v Proluce budete moci ochutnat mladá a Svatomartinská vína ročníku 2019 z 12 tuzemských vinařství. Chybět nebude ani Svatomartinská husa a další občerstvení. Vstupné na akci je zdarma.

Koncertní tipy na sváteční víkend

Hudba nebude chybět ani v programu happeningu Cesta svobody, pokud však máte chuť vyrazit spíše někam do klubu, vyberte si z následujících koncertů. V Buena Vista Clubu zahraje v pátek od 20 hodin hudební uskupení Zvíře jménem podzim. Ve stejnou dobu vystoupí písničkář Pekař se svým akustickým setem v KD Šeříková. V neděli 17. listopadu pak můžete do Galerie Ladislava Sutnara v Riegrově ulici zajít na vystoupení vokálního kvintetu Tutti Voci.

Noc divadel

Plzeňský novocirkusový Žongléros Ansámbl zve v sobotu 16. listopadu vůbec poprvé veřejnost do svého nového Cirkulária v Zahradní ulici 2. V rámci Noci divadel 2019 zvou návštěvníky na neobyčejný večer na téma Svoboda. V rámci otevřených workshopů si od 19:30 zkusíte, co se vlastně v Cirkuláriu trénuje. Od 21 hodin pak začne nové představení Žongléros Ansámbl: Svoboдa? Kapacita je omezena, rezervaci místa si zajistěte v události na Facebooku, vstup je zdarma. Speciální prohlídky zákulisí obou divadelních budov i speciální balíček pro milovníky baletu připravilo na Noc divadel Divadlo J. K. Tyla. Originální program nabídne i Divadlo Alfa

Zabijačkové dobroty v Sokolovně Bolevec

Bolevecká Sokolovna si na sobotu 16. listopadu připravila zabijačkové hody. Přijďte ochutnat polévku „prdelačku“, jaternice, jelita, guláš nebo buchty. Vše zapijete pivem, zahřejete se kořalkou nebo svařákem, k tanci poslechu zahraje živá hudba.

Farmářské trhy na náměstí Republiky

I v sobotu 16. listopadu otevřou od 8 do 12 na náměstí Republiky své stánky farmáři a prodejci lokálních pochoutek. Vydejte se na pravidelné farmářské trhy nakoupit na sváteční oběd nebo si jen tak dopřát dobrou snídani.

Podzimní tančírna Smím prosit?

Do Café Papírna na Slovanech se v pátek večer vrací oblíbená tančírna Smím prosit? Tentokrát se můžete těšit na večer plný melodií z českých i zahraničních pohádek. Od 20 hodin vás čeká taneční workshop, od 20:30 pak až do půlnoci volná tančírna.

Výstavy k Sametové revoluci

Během víkendu se také můžete zastavit na některé z výstav připravených k listopadovému výročí. 

  • Nezapomeňme: Výstava příběhů 38 pamětníků mapujících 20. století je k vidění na náměstí Republiky do 28. listopadu.
  • Jízda po sametu: Pohled na sametovou revoluci a 30 let po ní s nadsázkou ve zpracování grafické designérky a ilustrátorky Štěpánky Bláhovcové. Smetanovy sady – před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje do 28. listopadu.
  • Listopad 1989 aneb. na podzim padá listí a komunisti: Výstava dobových artefaktů, dokumentů, plakátů a fotografií připomene nejen život v období reálného socialismu, ale i jeho revoluční závěr. Západočeské muzeum, do 12. ledna 2020.
  • Sametová revoluce v Plzni: Výstava rekonstruuje dění v Plzni zejména v klíčových revolučních dnech od 17. listopadu do generální stávky 27. listopadu 1989. Mázhaus plzeňské radnice, nám. Republiky 1, do 8. prosince.
  • Plzeň 11/89: V DEPO2019 ve vstupní hale před Klempírnou najdete výstavu fotografií Radka Kodery z roku 1989. Výstava je součástí Plzeň Design Week a bude v depu k vidění do 20. listopadu.
  • Listopad 1989 v Plzni objektivem Radovana Kodery: V galerii 13 bude do 15. prosince k vidění fotografická výstava zachycují události kolem Sametové revoluce v Plzni.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 12. 11. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně