Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityJaké akce přinese první adventní víkend v Plzni?

Jaké akce přinese první adventní víkend v Plzni?

Vánoční trhy na náěmstí Republiky v Plzni můžete navštívit každý den.
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz

Advent je tu a i v Plzni se budou víkendové akce točit kolem vánočních témat. Ale nejen to, vyberte si z našich tipů, které pro vás na každý víkend připravujeme.

  • Adventní prohlídky města

Užijte si kouzelnou atmosféru adventně vyzdobené Plzně a nechte se provést historií Vánoc a vánočních zvyků a tradic (nejen) na Plzeňsku. Během čtyř prosincových víkendů budete mít možnost zúčastnit se speciálních adventních prohlídek, kde se dozvíte zajímavosti o plzeňských betlémech i pověrách spojených se štědrovečerní večeří a dalšími událostmi z období adventu. První adventní prohlídky se konají v sobotu 30. listopadu a v neděli 1. prosince, vstupenky seženete v infocentru vedle radnice anebo online.

  • Rozsvícení vánočního stromku na náměstí Republiky

Advent v Plzni zahájí tradiční rozsvícení vánočního stromku. Stane se tak o první adventní neděli na obvyklém místě u katedrály sv. Bartoloměje. Rozsvícení stromečku doplní předvánočně laděný slavnostní program plný hudby. Těšit se můžete na swingové melodie The Dixie Hot Licks nebo na koledy různých pěveckých sborů z Plzně a okolí. Stromek se rozsvítí v 18:00 a poté budou sváteční chvíle patřit programu Divadla J. K. Tyla.

  • Vánoční trhy můžete navštívit každý den

Plzeň dokáže být v předvánočním čase opravdu kouzelná. Příjemnou náladu na vánočních trzích na náměstí Republiky doplňuje světelná výzdoba v ulicích historického centra, jedinečná dřevěná zvonice a živý betlém s překrásným vánočním stromem, který spolu s katedrálou sv. Bartoloměje dominuje náměstí. Stánky na trzích jsou otevřeny denně od 9 do 19 hodin.

  • Zabijačka v Lokále pod divadlem

Na tradiční zimní zabijačku po vedením šéfkuchaře Stanislava Pressla můžete zajít do Lokálu pod Velkým divadlem. Připraveny tu budou čerstvé zabijačkové pochoutky jako jitrnice, jelítka, ovar nebo guláš a samozřejmě pivo ve skvělé kondici. Vstup je zdarma a zabijačku doplní také tematická hudba.

  • Prohlídky Loosových interiérů každý pátek a sobotu

Vydejte se na prohlídky architektonicky jedinečných interiérů, stvořených Adolfem Loosem, které umožňují zajímavý pohled do způsobu bydlení plzeňské židovské komunity. Vybrat si můžete Brummelův dům nebo byty Krausových a Voglových.  Vstupenky je nutné zakoupit předem v Turistickém informačním centru nebo na webu Adolf Loos Plzeň. Poukaz na prohlídku můžete už nyní koupit i jako vánoční dárek.

  • Na výlet do bývalého kaolinového dolu v Nevřeni

I o posledním listopadovém víkendu ještě stihnete návštěvu bývalého kaolinového dolu a Centra Caolinum v Nevřeni. Prohlídky dolu se konají v sobotu 30. listopadu od 13, 14 a 15 hodin. Rezervaci míst si zajistíte předem na e-mailu rezervace@centrumcaolinum.cz.  Výhoda je, že v labyrintu chodeb pod zemí, se nemusíte bát počasí.

  • Výstava Já, Hrdina se bude věnovat adventním rizikům a nehodám

Až do 18. prosince se můžete v DEPO2015 zastavit a prohlédnout si interaktivní expozici Já, Hrdina. Na první adventní neděli je zde připravena speciální přednáška, která se bude věnovat vánočním rizikům a nehodám, zejména požárům. Promluví o nich zástupce Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Přednáška začne v 15 hodin, vstup je zdarma. Od 14 do 17 hodin si také na nádvoří prohlédnete hasičskou techniku.

  • Dejte si snídani na farmářských trzích na náměstí Republiky

Sobotní dopoledne bude na náměstí Republiky patřit nejen otevření letošních adventních trhů, ale i tradičním farmářským trhům. Od 8 do 12 hodin se v prostoru mezi radnicí a katedrálou stavte u lokálních farmářů a prodejců čerstvé zeleniny, ovoce, pečiva i masa a uzenin. Dejte si dobrotu k snídani a nakupte suroviny na víkendový oběd.

  • Swap Plzeň v DEPO2015

V neděli máte opět šanci zbavit se pár věcí ze svého přeplněného šatníku anebo ho naopak doplnit novými. Vyrazte na akci Swap Plzeň do depa. Pravidla swapování, tedy vyměňování oblečení, najdete v události na Facebooku.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 27. 11. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně