Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityAktuální program akcí v Plzni

Aktuální program akcí v Plzni

Kapitoly:
 

KVĚTEN 2019

 • Slavnosti svobody (3. – 6. května)

Nikde jinde v Česku se nekonají tak velkolepé oslavy konce druhé světové války jako v Plzni. Slavnosti svobody každoročně připomínají osvobození města americkou armádou. Těšit se můžete na přehlídku historické techniky Convoy of Liberty, setkání s veterány, vojenské kempy i bohatý kulturní program. O slavnostech si více přečtěte v našem článku nebo si projděte program na oficiálním webu Slavností svobody.

 • DEPO Street Food Market (4. května)

V kulturním areálu DEPO2015 rozpálí na Street Food Marketu své pánve a hrnce kolem 30 pouličních stánkařů, aby vám dali ochutnat delikatesy zemí od východu po západ. V rámci Slavností svobody bude v depu celý den k vidění také přehlídka vojenských aut.

 • Komentované prohlídky Loosových interiérů na Klatovské 19 (4. května)

Doposud nezrekonstruovaný interiér v domě Huga Semlera na Klatovské 19 se návštěvníkům otevře výjimečně u příležitosti plzeňských Slavností svobody. Přijďte si na speciální komentované prohlídky prohlédnout překrásný interiér se stěnami obleženými mramorem fantastiko a zaposlouchat se do příběhu jednoho domu, který mapuje pohnutou historii 20. století lépe než obyčejná učebnice dějepisu.

 • PrknaNeprkna (8. května)

Multižánrový studentský festival PrknaNeprkna nabídne v Proluce v Křižíkových sadech pestrý kulturní program. Těšit se můžete na operní zahájení, slam poetry, divadelní improvizaci nebo akrobatické kousky. Program bude tradičně zahájen operním vystoupením.

 • Noc literatury (9. května)

Noc literatury nabízí i v tomto roce čtení v nezvyklém čase, na neobvyklých místech. Během jednoho večera představí současnou evropskou literaturu různé známé osobnosti. Do noci literatury je zapojeno mnoho plzeňských míst, například v interiéru Adolfa Loose na Klatovské 19 bude předčítat moderátor Jakub Železný.

 • Plzeňský majáles (11. května)

Tradiční studentské slavnosti jara se vrací do Lochotínského amfiteátru s pestrou nabídkou koncertů a další zábavy. V průběhu dne vystoupí například kapely Kryštof, Horkýže Slíže, Harlej, Trautenberk nebo zpěvák Janek Ledecký. Zahrát si zde můžete také spoustu majálesových soutěží a připraven bude i doprovodný program pro nejmenší.

 • Festival polévky - jarní edice (12. května)

Již tradičně můžete v areálu Plzeňského Prazdroje ochutnat polévky nejrůznějších chutí a vůní připravené v kovových kotlích na otevřeném ohni. Festival začíná v 11 hodin a své polévky tu nabídnou mnohé z plzeňských bister a restaurací.

 • Plzeňský festival stepu (16. – 19. května)

Plzeň se už po šesté stane místem setkání špičkových stepařů z Čech i ze zahraničí. Festival nabídne ve čtyřech dnech bohatý program, ve kterém nebudou chybět workshopy, flash mob na plzeňském náměstí ani ukázky pod širým nebem. Vrcholem festivalu je sobotní Galavečer v Měšťanské besedě, při kterém se ve společných i sólových vystoupeních představí na 150 stepařů.

 • Škola čepování piva Pilsner Urquell (25. května)

I v měsíci květnu se můžete do pivovaru Pilsner Urquell vydat na školu čepování. Dozvíte se, co to znamená hladinka, čochtan, šnyt nebo mlíko, stanete se odborníky na čepování plzeňského piva a domů si odnesete půllitr se svým jménem. Na školu čepování je nutné se předem zaregistrovat na reservations@asahibeer.cz

 • Treffpunkt (16. – 19. května)

Česko-bavorský kulturní festival nabídne zajímavé akce napříč žánry a pestrou škálu gastronomických zážitků v DEPO2015. Pestrý program zahrnuje hudební vystoupení, bavorské loutkové divadlo, jazykové animace, typickou gastronomii a bavorské pivo.

 • Plzeňské dvorky (18. května)

V historickém centru Plzně se ukrývá řada tajemných zákoutí, dvorečků a dvorků, kam se běžně nedostanete. Jednodenní festival Plzeňské dvorky vám umožní do nich nahlédnout i se něco zajímavého dozvědět. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.

 • Fresh festival (18. – 19. května)

Největší gurmánský festival na západě Čech každoročně navštíví tisíce lidí. Představí se zde celá řada vynikajících šéfkuchařů, plzeňských restaurací a známých jmen. Ochutnáte zajímavé speciality z celého světa, které si doma běžně neuvaříte.

 • Komentované prohlídky Velkého a Nového divadla (20. května)

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla pořádá každý měsíc prohlídky interiéru Velkého i Nového divadla. S průvodcem se podíváte i na místa, kam se běžný divák nedostane. Prohlídky je nutné rezervovat předem.

 • Noc kostelů (24. května)

V netradiční večerní dobu se otevírají brány kostelů a nejrůznějších modliteben. Můžete se podívat na často nepřístupná místa. V kostelíku U Ježíška například vystoupí gospelový sbor Touch of Gospel. Připraven je i bohatý doprovodný program.

 • Pivo&Rock (24. – 25. května)

Festival spojuje přehlídku pivovarů nejen z Čech a výběr rockových kapel. V areálu DEPO2015 se představí přes 30 pivovarů a 11 kapel. Vystoupí například Alkehol, Znouzecnost, Sifon nebo Visací Zámek.

 • Burger Street Festival (24. – 26. května)

Burger festival se letos poprvé koná na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj. Budete mít možnost ochutnat tradiční, exotické, vegetariánské či veganské burgery a další pochoutky z rozpáleného grilu. Na své si přijdou i milovníci sladkého, kteří budou mít na výběr z vaflí, donutů, palačinek nebo různých druhů zmrzliny.

 • DasFest (25. května)

V Šafaříkových sadech si užijete ve stylu německých festivalů živou hudbu, soutěže pro diváky v tradičním válení slámy nebo třeba návštěvu pouličního divadla. Těšit se můžete na oblíbené MydyRabycad nebo německou královnu electroswingu Alici Francis. Zavítat můžete na inspirativní workshopy, debaty či prezentace desítek česko-německých projektů.

 • Evropský den sousedů a sousedské procházky (25. - 26. května)

Sobota bude na mnoha místech po celé Plzni patřit Evropskému dni sousedů.Za příjemným odpolednem či večerem se můžete vydat například do mezigeneračního centra TOTEM, na Husovo náměstí nebo na Boleveckou náves. Na programu jsou také oblíbené sousedské procházky. V neděli si můžete s místním průvodcem projít Bezovku, Plzeň v roce 1348, Světovar nebo se můžete nově projít po východním předměstí.

 • Festival kávy Lógr (26. května)

Na festivalu kávy v kulturním centru DEPO2015 se dozvíte, jak se káva pěstuje, připravuje a ochutnává. Naučíte se, jak poznat dobrou kávu i jak ji připravit jako profesionál. Na trhu si pak vyberete mezi nejlepšími pražírnami z okolí a dokoupit si můžete i všechno potřebné vybavení.

 • Komedy fest (26. května - 1. června)

Festival plný humoru nabídne program plný smíchu na několika plzeňských scénách. Vystoupí komikové jako Ondřej Sokol, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Lukáš Pavlásek a mnoho dalších.

 • Plzeňská muzejní noc (31. května)

V Plzni se otevřou brány většiny muzeí a galerií v neobvyklých časech.. Chybět nebudou tvůrčí dílny, ukázky práce odborných oddělení, prohlídka starých vzácných tisků ani zajímavé koncerty. Volně přístupné budou rovněž všechny výstavy a stálé expozice.

 • Metalfest (31. května – 2. června)

Metalfest v Plzni je už velmi uznávanou metalovou tradicí. Fanoušci si tento festival našli a oblíbili nejen pro jeho skvělou hudební dramaturgii mnoha žánrů metalu, ale i pro jeho jedinečnou atmosféru v Lochotínském amfiteátru. 

TRHY

 • Farmářské trhy (4., 11., 18. a 25. května)

Každou sobotu od 8 hodin se v srdci města, na náměstí Republiky konají farmářské trhy. Nakoupit tu můžete sezonní zeleninu, čerstvé sýry, uzeniny, pečivo nebo marmelády od lokálních výrobců a farmářů nebo můžete posedět nad hrnkem čerstvé kávy a zakousnout něco dobrého.

VÝSTAVY

 • Prohlídky Loosových interiérů (každý pátek, sobotu a neděli)

Vydejte se na prohlídky architektonicky jedinečných interiérů, navržených Adolfem Loosem,. Vybrat si můžete Brummelův dům nebo byty Krausových a Voglových. Prohlídky se konají v pátek, v sobotu a v neděli. Vstupenky je nutné zakoupit předem v Turistickém informačním centru nebo na webu www.adolfloosplzen.cz

 • Výstava Jdi na venkov! Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích (do 12. května)

Výstava v Západočeské galerii klade důraz na kulturu a tvorbu venkovského lidu, která v českém umění sehrála zásadní roli. K vidění jsou zde malby, kresby a fotografie od umělců Josefa a Quida Mánesa, Mikoláše Alše, Emila Filly Josefa Čapka a dalších.

 • Výstava Za barokem (do 19. května)

Na interaktivní výstavě Za barokem v kulturním centru DEPO2015 příkaz „Nesahat“ rozhodně neplatí, ba naopak. Zážitková výstava pro celou rodinu vás zábavnou formou provede obdobím baroka v západních Čechách a Bavorsku. Díky moderním technologiím se stanete přímou součástí výstavy a odnesete si tak spoustu nevšedních zážitků. Vstup na výstavu je zdarma.

 • Výstava Michal Škapa: Klikyháky (do 31. května)

Graffiti umělec Michal Škapa vystavuje v kulturním centru DEPO2015 svůj výběr děl, ve kterém pracuje především s neony. Jeho světelné obrazy, instalace a sítotisky si můžete prohlédnout na fasádě budovy i uvnitř depa.

 • Výstava Slované ve východním Bavorsku a západních Čechách (do 9. června)

Výstava v Západočeském muzeu zavede návštěvníky do 6. - 10. století, kdy Slované kromě Čech pronikli i do východního Bavorska, kde několik století svébytně žili. Součástí výstavy jsou slovanské archeologické artefakty nalezené na obou stranách hranice a zároveň umožňuje srovnávat podobné tvary nádob a jejich výzdobu, stejně jako dalších předmětů každodenního života, zbraní a šperků.

 • Výstava Život je sladký: Cukráři jedou, perníky vezou (do 16. června)

Pro všechny, kteří mají rádi sladké a rádi mlsají, připravilo Národopisné muzeum Plzeňska výstavu, která představuje historickou cestu cukrářství, perníkářství i zmrzlinářství v Plzni. Uvidíte privátních šlechtické kuchyně a měšťanské domácnosti, ale budete mít i představu o tehdejších cukrářských dílnách.

 • Výstava Zaniklý svět stolních společností aneb Sociální síť před sto lety (do 23. června)

Panelová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska představí fenomén stolních společností, tedy schůzek štamgastů v šeru plzeňských pivnic. Výstava pomocí fotografií a dobových materiálů vysvětluje význam stolních společností pro kulturní a společenský život v Plzni.

 • Výstava Jan Koula - vlastimil a novorenesančník (do 8. září)

Výstava v Západočeském muzeu představuje život významného architekta Jan Kouly, který je tvůrcem sgrafitové výzdoby plzeňské renesanční radnice. Výstava představuje jedinečné kresby a akvarely, nábytek, předměty ze skla a keramiky, šperky i výšivky soustředěné ze sbírek více jak dvaceti českých muzeí a galerií.

Zveřejněno: 15. 5. 2019, Silvie Burešová

Tradiční akce města Plzně