Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktuality5 důvodů proč se vydat do Plzně na výstavu 100py: Sto let republiky očima pěti generací

5 důvodů proč se vydat do Plzně na výstavu 100py: Sto let republiky očima pěti generací

Hlavním motivem výstavy je proměna státního znaku po celou stoletou historii samostatné republiky.

Plzeňské oslavy 100. výročí vzniku republiky patří k jedněm z největších v Česku. Jednou z hlavních akcí programu je zážitková, interaktivní výstava 100py: Sto let očima pěti generací, která bude k vidění v kreativní zóně DEPO2015 od 18. května do 31. října. Výstava to nebude jen tak ledajaká. Přeci jen vměstnat sto let a miliony životů na jedno místo je poměrně obtížné. Ale určitě vás bude bavit a my víme proč.

1) Jsou to vlastně tři výstavy v jedné

Pokud se vydáte do plzeňského DEPO2015, nečeká vás na místě jenom jedna výstava, ale vlastně hned tři. První – historická ve stručnosti představuje ústřední události a zlomové historické momenty. Druhá – zážitková nabídne osobní příběhy několika generací fiktivní rodiny Němcových, jejichž prostřednictvím prožijete nejen všední starosti, ale především osobní dilemata na pozadí historických událostí. Ve třetí části výstavy umístěné na nádvoří DEPO2015 se sejdou němí svědci své doby. K vidění zde budou sochy a další artefakty, které v průběhu posledních sto let v Plzni krášlily či hyzdily veřejný prostor. Po letech zapomnění na zarostlé louce tak bude vystavena plastika Návrat astronauta, sousoší Racci, znak Škodovky či busta Lenina.

2) Výstavou vás provede plzeňský oblíbenec Vašek Neužil

Herce Václava Neužila znáte ze seriálů Svět pod hlavou nebo Dabbing Street. Z Plzně pochází a tak není náhodou, že právě on se ujal role jakéhosi virtuálního průvodce, který návštěvníky provádí celou expozicí.  Nejen, že prostřednictvím videí uvádí jednotlivé zážitkové části výstavy, zároveň návštěvníkům klade záludné otázky týkající se zlomových období. Nemusíte se bát. Nebude vás zkoušet z historických faktů. Spíš se vás prostě a jednoduše zeptá, jak byste se ve zlomových okamžicích, kdy se láme charakter, zachovali vy? Vstoupit do strany nebo ne? Emigrovat nebo ne?

3) Cestování v čase

Retro je v módě a kdo tvrdí, že ne, lže. Kromě fotek a dobových záběrů výstava nabídne také dobový nábytek, hračky, oblečení a další věci každodenní potřeby. S rodinou Němcových se podíváte na pět odlišných míst. V období první republiky to bude stylová kavárna hotelu Continental, po skončení války a na přelomu 50. let škodovácká dílna. Koncem šedesátých let se další část rodinné ságy Němcových odehraje v originální bytovkové koupelně na slovanském sídlišti. Období revoluce vás zavede do plechové garáže, kde jsou všechny podstatné události spjaté s vůní benzínu. Na konci vás samozřejmě čeká návrat do současnosti.

4) Memorabilie slavných Plzeňáků

Za tak dlouhou dobu, jako je sto let, napsalo svůj příběh nejen několik generací fiktivní rodiny Němcových, ale také statisíce reálných lidí. Některým se dařilo méně jiným víc. Na výstavě nebude chybět ani kolekce cenných artefaktů, které zapůjčí slavné plzeňské osobnosti. K vidění tak budou například zlatá olympijská medaile Martina Straky, puška Kateřiny Emmons, kopačky Pavla Horvátha a možná i vítězná korunka miss Lucie Křížkové. Víc zatím neprozradíme, nechceme vám kazit překvapení.

5) Děti rozhodně budou mít, kde si hrát

Výstava láká především na zážitky, a tak většina exponátů bude volně přístupná. Budete si je moci osahat, prošmejdit šuplíky a tak… Speciálně pro děti budou na místě připravené dvě hravé expozice. V první z nich si budou moci vyzkoušet dobrodružný útěk přes hranice. Druhá je prostřednictvím digitální hry vtáhne do světa propagandy a fake news. Jejich úkolem bude je odlišit od reality. Mladší děti jistě ocení autentické retro hřiště na nádvoří depa.  

Ještě pár praktických informací závěrem: 

  • Vstupné na výstavu stojí 80 korun pro dospělé a 50 korun pro děti. Za rodinu zaplatíte 200 korun.
  • Podle organizátorů je na prohlídky výstavy dobré si vyčlenit hodinku a půl. Úvodní projekce začíná vždy po patnácti minutách.
  • DEPO2015 je otevřeno každý den. Nicméně pozor. Prvních čtrnáct dnů v srpnu bude z důvodů rekonstrukce zavřeno.
  • Aktuální otevírací dobu, novinky k doprovodnému programu a další podstatné praktické informace najdete na webu www.depo2015.cz.


Zveřejněno: 18. 4. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně