Webkamery

Tipy na procházku

 

Od Západočeského muzea kolem řeky až do Hradiště

  • Délka trasy: 3 - 6 km
  • Vhodná pro: pěší, cyklisty i výlet s kočárkem
  • Po cestě uvidíte:  Západočeské muzeum, Wilsonův most, kostelík U Ježíška, Škodapark, plovárnu Hradiště

Přes Wilsonův most na nábřeží

Druhý z tipů na procházky vás zavede kolem břehu řeky Radbuzy ven z centra města do přírody. Začínáme před novorenesanční budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech, kde se kromě zbrojnice a stálé expozice zaměřené na historii a archeologii Plzeňska pořádají nejrůznější výstavy.  Kolem kašny se vydáte dolů k řece Radbuze, zabočíte doprava a po asi sto metrech přejdete sto let starý Wilsonův most. Za mostem se kolem řeky vydáte opět doprava. Z nábřeží je hezký výhled na vysoký jez, který dodnes pohání vodní elektrárnu, která od roku 1922 vyráběla elektrickou energii pro dopravní podniky.

Od Ježíška do Škodaparku

Pokračujte podél řeky a podejdete železniční a silniční most. Pokud vám nevadí malá zacházka, určitě se vydejte doleva od řeky, kde se asi po třech stech metrech  v těsné blízkosti obytných domů nachází malebný kostelík u Ježíška, který se nedávno po mnoha letech chátrání dočkal rekonstrukce. Vraťte se zpátky a pokračujte dál po levém břehu proti proudu řeky. Po necelém půl kilometru dorazíte k první lávce přes řeku. Vlevo se nachází objekt bývalé papírny, kde dnes najdete například motokáry nebo kulturní centrum.  My však pokračujeme dál příjemnou procházkou kolem řeky, podejdeme další lávku pro pěší a pokračujeme dál kolem tenisových kurtů, podél bytové zástavby až k silničnímu mostu v Malostranské ulici.

Most podejdete, vyjdete nahoru do malého kopce a vpravo už vidíte velký sportovně-rekreační areál Škoda sport park. Najdete tu ovál pro in-line bruslení, lanové centrum s lezeckou věží, skatepark i hřiště na beachvolejbal, streetball, nebo nohejbal. Za dobrého počasí zde můžete vyžít půjčovnu sportovních potřeb včetně bruslí, horolezeckého vybavení a skákacích bot a stánek s občerstvením.

Protáhněte procházku až na hradišťskou plovárnu


Pokud se nerozhodnete ve Škodaparku zůstat nebo nebudete pospíchat zpátky do centra, doporučujeme pokračovat v procházce či projížďce podél řeky dál až na plovárnu v Hradišti. Obejdete areál a vydáte se po příjemné asfaltové cyklostezce směrem ven z města.  Po necelém kilometru narazíte na rozcestí a vydáte se vlevo do kopce. Pokud jedete na kole, zabočíte vpravo a po silnici dojedete až do Hradiště. Pokud jdete pešky, příjemnější procházka je určitě po lesní pěšině. Projdete kolem několika dřevěných chatek a vydáte se přes val bývalého slovanského hradiště, které lze dnes identifikovat již pouze tvarem krajiny, až do Hradiště, kde se na první křižovatce dáte vlevo. Po dalším odbočení doleva už uvidíte příjemný venkovní areál hradišťské plovárny. V létě je zde nad jezem příjemné koupání. Venku si můžete  posedět, v sezoně se v místní hospůdce často griluje. Děti určitě potěší hřiště s prolézačkami ve tvaru pirátské lodi.

  • Jak se dostanete zpátky do centra?

    Zpět do centra města se ze Škodaparku můžete vrátit trolejbusem č. 13 ze zastávky Vodárna přímo v Malostranské ulici. Z Hradiště je nejrychlejší cesta na náměstí Marie Horákové, odtud můžete využít tramvaj č. 1, kterou se pohodlně dostanete až na náměstí Republiky, nebo trolejbus č. 13, který vás doveze zpět před Západočeské muzeum.

 

Tradiční akce města Plzně