Webkamery

Malý průvodce čepováním piva

Pivo je možná načepovat hned na několik způsobů.

  • Pivo se netočí. Pivo se čepuje!

„Sládek pivo vaří, hostinský pivo dělá.“  Staré moudré rčení odkazuje na to, jak důležité pro výslednou chuť piva je jeho správné načepování. Stylů čepování existuje hned několik a šikovný výčepní vám může během večera nabídnout čtyři různé chutě i přesto, že mu z pípy pořád poteče jeden druh piva. 

  • Naprostou klasikou je HLADINKA

Velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, která se čepuje po upuštění pěny pod úhlem pětačtyřiceti stupňů na jeden zátah. Pěna musí být vždy hustá a krémová a na pivu by měla vydržet i několik minut.  Jen taková pěna působí jako jeho ochrana a uchovává pivu správný říz. Jakmile se piva napijete, na sklenici by se vám měly tvořit kroužky ze zbytků pěny.  A jak jinak vám ještě může hostinský pivo načepovat?

  • ŠNYT

Malé pivo načepované do velké sklenice, kde větší poměr tvoří pěna. Jde o pivo ideální na ochutnání anebo také na rozloučenou, kdy již chcete pozvolna ukončit konzumaci piva a další velké  by již bylo moc. Mimochodem, o kráse šnytu psal i Karel Čapek.

  • MLÍKO

Pivo na první pohled připomíná sklenici mléka, protože půllitr je plný krémové až smetanové pivní pěny. Kouzlo mlíka se projeví, když jej vypije na ex. Mlíko má velmi jemnou a nasládlou chuť a je oblíbené především u žen.

  • ČOCHTAN

Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.

Tradiční akce města Plzně