Webkamery

Jak se dělá pivo

Český chmel patří k základním surovinám při výrobě plzeňského piva.

  • Tajemství piva se skrývá ve čtyřech základních ingrediencích: vodě, sladu, chmelu a kvasinkách

Základem piva je voda. K výrobě piva zcela nezbytná a zásadní, neboť její vlastnosti a kvalita ovlivňují výslednou chuť nápoje. Právě měkká plzeňská voda je hlavním tajemstvím chuti plzeňského ležáku. Další surovinou je chmel. Hořčiny v něm obsažené dodávají pivu onu typickou nahořklou chuť a vůni. V Čechách se pivo vaří z české odrůdy žateckého chmele, který bývá řazen mezi nejkvalitnější na světě. Plnost a barvu dodává pivu slad. Obilný slad je naklíčené a usušené, převážně ječmenné, zrno. Výslednou chuť piva ovlivňují také kvasinky, které přemění cukry obsažené v pivu na alkohol a oxid uhličitý.

  • Jak se pivo vyrábí?

Magický proces výroby piva začíná ve sladovně. Správně připravený a odležený slad se rozdrtí a smíchá s vodou, až se z něj stane kašovitá hmota, tzv. vystírka. Ta se zahřívá, tj. rmutuje, aby došlo k dalšímu štěpení cukrů. Připravený rmut se scedí a vznikne sladina – sladký roztok, základ budoucího piva.

V této fázi konečně přichází ke slovu chmel. Ochmelená sladina se promění na mladinu, která je po zchlazení připravena ke kvašení. Pivo kvasí průměrně kolem 7 dnů, ty speciální až čtrnáct.

Když sládek vyhodnotí, že se pivo prokvasilo tak akorát, uloží jej do ležáckého sklepa, kde jej nechá zrát. Výčepní piva zrají zhruba 20 dní, ležáky až dva měsíce. Pivo pak již čeká jen filtrace, která jej zbaví přebytečných kvasinek.

Tradiční akce města Plzně