Tipy na rok 2022 od týmu Visit Plzeň

Začátek roku je ve znamení očekávání a plánů, co všechno letos zažijeme. Připravili jsme pro vás přehled novinek, na které se v Plzni můžete těšit v roce 2022 a které si ani my rozhodně nenecháme ujít. A na co dalšího se těšíme? Nechte se inspirovat.Za Spejblem a Hurvínkem s Maruškou

Maruška se svědomitě stará nejen o finance, ale také o své dvě dcerky. Celá rodina žije pohybem, a tak letos určitě prozkoumá nový zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka kolem Boleveckých rybníků. Holky určitě vezme i do oblíbeného Muzea loutek, kde se letos uskuteční třeba Loutkářská dílna profesora Skupy. „Plzeň je loutkářská a letošní rok obzvlášť, připomínáme si 130 let od narození Josefa Skupy a 110 let od narození Jiřího Trnky. Nenecháme si ujít ani dlouho odkládanou Skupovu Plzeň, mezinárodní festival loutkového divadla,“ dodala Maruška, která si plánuje udělat i čas pro sebe, a až budou děti s manželem dovádět ve vlnách bazénu na Slovanech, odpočine si v sauně.

Za filmy a divadlem s Petrou

Pokud jste jako Petra fanouškem filmů a divadla, máte se i letos na co těšit. Do Plzně zamiřte v září, kdy se koná Mezinárodní festival Divadlo a filmový festival Finále. Divadelní festival nabídne ty nejlepší soubory z celé republiky i mimo ni a dá spoustu podnětů k zamyšlení. Díky Finále se Měšťanská beseda na několik dní stane přístavem českých filmových tvůrců i hvězd, které to tu zkrátka milují. „Pokud potřebujete pravidelnou dávku filmu, zaskočte si každé úterý do kina Beseda nebo do Moving station, které hostí filmové přehlídky jako BE2CAN nebo Scandi a přiváží do Plzně i mnoho alternativních divadelních představení. Tam mě často potkáte,“ prozradila Petra, která se těší i na letní Noc s operou, kde zazní Verdiho Macbeth.

Na co se může těšit celá rodina?

„Bydlíme kousek od kulturního centra DEPO2015, kam rádi chodíme s celou rodinou,“ prozradila Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň-TURISMUS. „Já s manželem ráda posedím na nádvoří u dobře vychlazené plzně, zatímco děti se prohání po pískovišti nebo na některé z interaktivních výstav. Moc se těší na novinku Vzhůru do oblak i na festival světla BLIK BLIK. Trasa letos povede z katedrály sv. Bartoloměje do DEPO2015. Na nově zrekonstruovanou katedrálu jsem moc pyšná, naši průvodci podávají neuvěřitelně zajímavý výklad. Určitě nevynecháme ani návštěvu DinoParku, tam se synem chodíme několikrát ročně, má to tam hodně rád,“ doplnila Zuzka.

Na pivo a koncerty s Jarkou

Na lásce k pivu a Plzeňskému Prazdroji se shoduje celý náš tým a do svých kalendářů zapisujeme i mnohé akce s ním spojené. I letos se těšíme na tradiční Léto v Prazdroji, sérii akcí na pivovarském nádvoří. Jarka z informačního centra má jasno, když říká: „Ani letos nebudu měnit nic na tom, že hodlám pod podiem strávit co nejvíce času. Je sice pravdou, že užít si v létě čtyři koncerty v jednom týdnu bylo trochu náročné, ale když to tak vyjde, nedá se svítit.“. A my víme, že ani takové výzvy pro Jarušku nejsou žádnou překážkou. Kromě hudebních akcí se také těší na další návštěvy nové pivotéky v Pivovarském muzeu, kde vždycky sežene zajímavé pivní speciály i dárky pro přátele.

Milovnice architektury Markéta

„Letos se nejvíc těším na Semlerovu rezidenci a Velkou synagogu, které se po rekonstrukci otevřou veřejnosti. V rezidenci rodiny Semlerů jsem ještě nebyla, a proto se opravdu těším, že uvidím pro mě nový, zcela specifický interiér. Jsem zvědavá i na další prostor, který zde vznikne a bude sloužit architektonické osvětě a zajímavým akcím. Synagogu jsem už v minulosti navštívila, a proto mě zajímá, co nového rekonstrukce odkryje. Má také skvělou akustiku, tak se těším třeba na vánoční koncert Tarji Turunen. Ale doufám, že těch zážitků mě tam letos čeká víc,“ prozradila Markéta, naše milá kolegyně z infocentra, která vám vždy poradí, kam za architekturou nebo na koncert a samozřejmě zodpoví jakýkoliv jiný dotaz. V íčku přece vědí všechno.

Steffi miluje kávu i plzeňskou zoo

Steffi se stará o kulturní program a akce, a tak ví, kde to žije a kam vyrazit. Nejraději ale volnou sobotu tráví v zoo, kde si užívá klidu a přítomnosti němých tváří. Letos se rozhodně vypraví okouknout nový výběh lvů berberských i nové expozice připomínající severoafrickou domovinu tohoto nejohroženějšího poddruhu lva. Jako rodilá Němka Stefi nevynechá ani festival Treffpunkt: kontakt, kde si dá tradiční bavorské speciality míchaný pivní sýr „Obatzda“ nebo Weißwurst s preclíkem. Jinak je ale kávová, takže obrazí spoustu kaváren a bude číhat na každou novinku na plzeňské gastromapě.