Steffi in Pilsen: Nejvíc cool místa v Plzni, aneb ze života jedné bloggerky

Američanka Emily jela do Paříže. Poloviční Němka, poloviční Češka Steffi vystudovala cestovní ruch a usídlila se v Plzni. Jak se jí tu žije, kde ráda tráví čas a jaká super místa v Plzni objevila?Holka z íčka, kde vědí všechno

Několik let jsem při studiu cestovního ruchu pracovala v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky, což byla hodně zajímavá zkušenost. Často se tam setkáte s lidmi, kteří jsou z úplně jiné bubliny, než je ta vaše, ale díky nim perfektně víte, co v Plzni rezonuje, na jaká místa se návštěvníci ptají a co je zajímá. Nejvíc mě pobavil dotaz, kde v centru najít restauraci U Dvou supů. Žádná taková restaurace v Plzni není, a tak jsme si s kolegy chvíli lámali hlavu. No jasně, SupaSupa, my v íčku přece víme všechno. SupaSupa je moc dobrá polívkárna v Dřevěné ulici, takže pokud chcete na polívku nebo něco lehčího i bez masa, rozhodně doporučuju tohle místo, kam taky ráda zajdu. Navíc leží jen kousek od mých oblíbených městských sadů, kam moc ráda chodím s kamarády nebo foťákem. V Křižíkových sadech se nachází i tzv. Proluka obehnaná zdí s největší nástěnnou malbou v Česku. Právě tady se dochoval zbytek plzeňských městských hradeb. Na hradbách je další fajn místo, kde taky ráda vysedávám, kavárna Terasa.

Jen tak si posedět

Když chci chvilku jenom pro sebe, utíkám do Parku Miroslava Horníčka, který je tak trochu ukrytý za Velkou synagogou. Velká synagoga je jednou z pěti největších na světě. Zvlášť po nedávné rekonstrukci je plná návštěvníků, protože je opravdu nádherná. Málokdo ale ví, že se za ní schovává klenot v podobě krásné zelené zahrady, zastíněné velkými stromy. Často si tu sednu a relaxuju jen se svými myšlenkami, knížkou nebo podcasty v uších. Pořád nemůžu uvěřit tomu, že vysedávám jen pár kroků od nejrušnější ulice v Česku a jsem tu skoro sama.

Na téhle ulici kromě jiného stojí i krásné Velké divadlo, kam se sjíždí nejen němečtí turisté z široka daleka. Jo, rozumím jim. Jeho návštěva stojí za to. Velké divadlo postavené v roce 1902 mi uvnitř hodně připomíná slavnou milánskou La Scalu a podobnost vidím i zvenčí. Divadlo leží částečně u hodně rušné ulice, větší částí se ale nachází u dalších z městských sadů s mnoha kavárnami, vyhlášenou pivnicí, a ještě vyhlášenější pizzerií. Někdy se zkuste posadit na divadelních terasách, i tady budete mít božský klid. A kdyby vám přece jen chyběli lidi nebo jste dostali žízeň, chlazenou plzeň máte na dohled.

Z Plzeňské věže dohlédnete nejdál

Jestli něco miluju, pak jsou to výhledy. Na věži katedrály sv. Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v Česku, jsem byla snad milionkrát. Z ní je opravdu krásný výhled. A bezvadný výhled je i z terasy hotelu Central, odkud vidíte nejen katedrálu a celé náměstí, ale i plzeňskou radnici. Pod ní najdete jedno z plzeňských Turistických informačních center. Právě tam jsem proseděla spoustu dní a radila turistům a návštěvníkům, kam se vydat a co v Plzni rozhodně neminout. To platí i o Velké synagoze. Tu můžete z téhle hotelové střešní kavárny, kam si ráda zajdu na kafe, dort i na salát, taky zahlédnout.

Steffi in Pilsen: Nejvíc cool místa v Plzni, aneb ze života jedné bloggerky

Kam se chodím skvěle najíst?

Z věže bych vám ukázala i další spoty v okolí, které rozhodně stojí za to. Jedním z nich je dvorek, kam chodím na skvělou, skoro až utajenou indii do Masala Ghar. Indickou kuchyni zbožňuju, stejně jako klidná místa, o kterých málokdo ví, to už jste asi pochopili, že? Právě sem ráda chodím na kuřecí kormu, která je jedním z mých nejoblíbenějších jídel. A protože jsem poloviční Němka, nepřekvapí, že si stejně jako naši západní sousedé ujíždím i na typické české kuchyni. Řízky, gulášek, svíčková, to je moje! Jestli někam skočit na svíci, pak rozhodně do restaurace Lékárna. Tam hlad rozhodně vyléčit umějí. Svíčkovou tu vaří podle receptu Magdalény Dobromily Rettigové a je opravdu jedna z nejlepších v Plzni. A možná vás nepřekvapí, že i Lékárna má boží dvorek se zahrádkou, odkud je vidět i na Bartoloměje. Lékárnu totiž najdete v domě U Černého orla, který je součástí historického centra Plzně už od 17. století. Dlouho neměl využití a chátral, rekonstrukce před pár lety mu ale navrátila ztracený lesk. Replika dřevěné pavlače je dokonalá! A ještě jeden dvorek bych tu měla. Na famózní palačinky naslano chodím do Schované kavárny, kde dostanete i super kávu, affogato nebo dortíky od místního kuchaře, který vařil v hotelu Pupp! Na romantické rande je to naprosto ideální tip.

Víno v pivní metropoli

Teď už víte, kam na super indickou i českou kuchyni, kam na kafe, kam za výhledy i relaxem. Ještě jsem vám ale neprozradila, kam chodím na víno. Plzeň totiž není jen o pivu, dostanete tu i super víno, a to na mnoha místech, které jsem, samozřejmě, jedno po druhém ozkoušela, ale pssst. Kdybych měla vybrat jeden jediný podnik, bylo by to bistro Štipec v Riegrovce. Riegrova ulice je obecně sázka na jistotu. Kdekoliv si tu sednete, dostanete pivo jako křen a taky hodně dobře najíst. To platí i o Štipci, kterému dominuje kamenná pec vytápěná bukovým dřevem. V ní každé ráno pečou vlastní kváskový chleba a taky kuřata a další delikatesy. Servírují tu jídla, která jsou vždy o štipec nápaditější než u konkurence. A té je zrovna v téhle ulici víc než dost. Ale to jsem zase odbočila od toho vína. To ve Štipci mají super a mně nejvíc šmakuje Bacchus, tak snad se zas na jejich menu objeví.

Kam na mejdan až do rána?

Kolem náměstí Republiky je vůbec plno zajímavých barů a restaurací. Některé z nich vedou do sklepení a mají neopakovatelnou atmosféru. Pod centrem města se totiž nachází spletitý labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 13. století. Jestli chcete zažít večer v historických sklepích a nechcete toho docílit tím, že se necháte zavřít po prohlídce plzeňského historického podzemí, kam také doporučuju někdy zavítat, protože je to super zážitek, dám vám pár tipů, kde posedět.

Ve sklepení se ocitnete ve stylové restauraci Rango, kde skvěle vaří italskou kuchyni a mimochodem také mají super vína. Doporučuju i pivnici The Pub, kde si sami načepujete tolik plzní, na kolik zrovna budete mít náladu. Anebo se večer vydejte do legendárních hudebních klubů – „hifáče“ (Hifi club), „pivoňky“ (studentský klub Pivoňka) nebo „džezu“ (Jazz Rock Café) a vynořte se až ráno, i to se v Plzni, a právě na těchto místech stává.

Do zoo chodím pravidelně

A že nejste kávoví a řízkoví? Určitě zajděte do plzeňské zoo, to je další z mých nejoblíbenějších míst v Plzni. Kdykoliv tam přijdu, vidím nový přírůstek nebo nějaký právě dokončený výběh. V červnu v zoo otevřeli nový lví výběh, na který jsem se hned musela jít podívat. Ráda pozoruju lvy a gepardy a vždycky musím k tučňákům.

Kdyby vám náhodou tipy ode mě nestačily… Určitě se jděte poptat do infocentra, kde vám zodpoví jakoukoliv otázku a dají vám na cestu kreslenou mapku Kam v Plzni za relaxem a kulturou nebo Kam v Plzni, tipy pro malé i velké.

Prohlédněte si fotogalerii