Slavnosti svobody 2022 aneb co si nenechat ujít

Slavnosti svobody jsou v Plzni jednou z největších událostí roku. Osvobození západních Čech americkou armádou v květnu 1945 si v Plzni nepřipomínají jen místní, ale i návštěvníci z širokého okolí a zahraniční hosté. Jak si 5. – 8. května co nejvíc užít 33. ročník oblíbené akce, která je už opět plně offline, a co z letošního programu rozhodně nevynechat?



Začátkem května se Plzeň každý rok pomyslně vrací do roku 1945, kdy si přijíždějící hosté i místní připomínají osvobození města americkou armádou. Mír a svoboda nejsou samozřejmé, o čemž se přesvědčujeme každý den. I to letošní slavnosti promítnou do svého pestrého programu. Oblíbené vojenské historické kempy s ukázkami dobového života vojáků i civilistů, konvoj vojenských historických vozidel, tematické kulturní akce a vzpomínková setkání u památníků II. světové války ale chybět nebudou.

#1 Událost č. 1 – Jízda Convoy of Liberty

Jedním z vrcholů slavností bude nedělní jízda vojenské techniky Convoy of Liberty po Klatovské třídě se zhruba 200 vojensko-historickými vozidly, 70 kusy historické techniky a částí techniky Armády České republiky. Očekávaného a velmi populárního konvoje, který vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice, by měli být přítomni někteří američtí a belgičtí veteráni, kteří se podíleli na osvobozování západních Čech v květnu 1945. Konvoj doprovodí také přelet dobových letounů. Jedním z nich bude Hawker Hurricane Mk. IV z Leteckého muzea Točná v denním zabarvení Mk. IIc Karla Miloslava Kuttelwaschera, leteckého esa britského královského letectva a nejúspěšnějšího českého pilota RAF, jediného československého dvojnásobného držitele britského Záslužného leteckého kříže. V Plzni se představí poprvé!

#2 Historická vojenská technika v centru města

Šafaříkovy a Křižíkovy sady včetně Proluky obsadí Klub vojenské historie Tommy & Yankee, který se snaží co nejvěrněji přiblížit dobový život a poměry amerických vojáků prostřednictvím tzv. oživené historie, a Klub vojenské historie 16. obrněné divize s vojenskými ubikacemi jak pro mužstvo, tak pro velitelství, stanovištěm vojenské policie nebo ubikací důstojníků. K vidění tu budou vozidla těžké a lehké obrněné techniky, mezi nimi plně pojízdný střední tank Sherman M4A4 a průzkumné automobily Ford M8, polopásové halftracky nebo těžký tahač Diamond.

#3 Polní nemocnice v táboru Čs. samostatné obrněné brigády U Ježíška

V nové lokalitě U Ježíška se představí Kombinovaný oddíl reprezentující odkaz Československé samostatné obrněné brigády se zahraničními účastníky z Holandska, Anglie a Slovenska, kteří přijedou s dobovou technikou. V premiéře tady návštěvníci uvidí zrekonstruovanou ambulanci Austin K2/Y. Právě tento typ sanitky řídila ve válce tehdy ještě princezna Alžběta. Své zázemí bude mít U Ježíška rovněž tábor RAF A WAAF, v jehož blízkosti bude usazena replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF, a legendy Otty Smika, který by se letos v lednu dožil 100 let.

#4 Moderní vojenská technika v Lobzích

Armádní střelecký stadion v Lobzích bude patřit prezentaci vzdušných a pozemních sil a speciálních složek Armády České republiky včetně vojenské policie a předvedení výcviku sebeobrany MUSADO. Po několika letech opět připravují ukázky různých typů bojové techniky, prostředků průzkumu vzdušného prostoru, logistiky a dalších schopností. Areál bude pro návštěvníky otevřen v pátek 6. května odpoledne a v sobotu 7. května po celý den. Množství techniky se v neděli zapojí do jízdy Convoy of Liberty.

#5 Návštěva muzea Patton Memorial Pilsen a koncerty u Pekla

Muzeum Patton Memorial Pilsen je jedním z několika málo muzeí na světě, které je věnováno osvobození západu americkou armádou. Převážná část exponátů pochází ze sbírek soukromých sběratelů a prostřednictvím autentických předmětů a vzpomínek pamětníků popisuje válečné události na západě Čech. V roce 2019 vznikla nová expozice, mapující cestu Spojenců od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách až na západ Čech. Věnuje se nejen samotnému osvobození, ale také poválečnému působení amerických vojáků na našem území. Před muzeem, které sídlí v Kulturním domě Peklo, můžeme během slavností sledovat ukázky současných ozbrojených složek USA v podání Camp Raiders a užít si část hudebního programu zaměřeného na folk a country.

#6 Komentované prohlídky autentických míst

Chcete poznat Plzeň a její historii osvobození zase z jiného úhlu a dozvědět se, co se v učebnicích nepíše? Vydejte se na komentovanou prohlídku Osvobození 1945! Podíváte se na místa v centru města, která hrála při osvobozování zásadní význam. Víte, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule hlavního nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje nalezli v místě hodin na věži? Všechno se dozvíte. Podíváte se i do domu, který během 2. světové války sloužil jako velitelství wehrmachtu. V pánském salonu v bytě rodiny Huga Semlera pak byla na konci války podepsána kapitulace německé posádky, generál Georg von Majewski se po podpisu kapitulačních listin před všemi přítomnými včetně své manželky Elisabeth na místě zastřelil.

#7 Výstava Thank you, boys! a expozice věnovaná operaci Anthropoid

V dubnu 1945 vstoupila na české území americká 3. armáda a pod velením generála George Pattona během tří týdnů osvobodila západní a jihozápadní Čechy. Ve Smetanových sadech v prostoru U Branky bude od středy 4. května k vidění venkovní výstava Thank you, boys! Výstava představuje muže generála Pattona, válečné veterány, kteří se zasloužili o osvobození Plzně a stále jsou součástí Slavností svobody.  Výstava potrvá do 26. května. Další výstava věnovaná 80. výročí operace Anthropoid vyroste na piazzettě u Komerční banky na Anglickém nábřeží, a to ve dnech 28. dubna – 25. května.

#8 Vzpomínkové akty

Vzpomínkové akty jsou na programu ve čtvrtek a pátek na mnoha místech v Plzni a blízkém okolí. Ve čtvrtek v 10 hodin budou položeny květiny u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí, v 11 hodin v Husově ulici u Památníku 16. obrněné divize a Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě a v 16 hodin u Památníku bojovníků a obětí světových válek, Památníku padlých členů Západočeského aeroklubu ve 2. světové válce a Památníku padlých Plzeňanů v květnovém povstání 1945 na náměstí Míru. V pátek se v 10:30 uskuteční pietní akt u pamětních desek Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády na plzeňské radnici. Hlavní vzpomínkový akt se uskuteční u památníku „Díky, Ameriko!“ v pátek v 16 hodin. Věděli jste, že k jeho odhalení došlo 6. května 1995? Základní kámen památníku však byl položen už roku 1990 za účasti prezidenta Václava Havla a americké velvyslankyně v Česku Shirley Temple-Black.

#9 Doprovodný program pro celou rodinu

Součástí Slavností svobody je bohatý doprovodný kulturní program. Na náměstí Republiky ho zahájí rozhlasový Big Band Gustava Broma s Danem Bártou. V dalších dnech tady vystoupí například Boogie Boys, Plzeňská filharmonie s programem The Best of America, Rudolf Křesťan & Druhá tráva, Samson a jeho parta, Taxmeni nebo folková a folkrocková skupina Epydemye. Část hudebního programu zaměřeného na folk a country se představí v prostoru před muzeem Patton Memorial Pilsen. Slavnostní večer Thank you, boys! v režii Michala Cabana se odehraje na náměstí Republiky v sobotu od 20 hodin a bude věnován vojákům – hrdinům, kteří bojovali a v současné době opět bojují za svobodu.

Pro rodiny s dětmi je připravena interaktivní stezka Thank you, boys!, která v sobotu od 10 do 17 hodin propojí jednotlivé lokality Slavností svobody, Pobřežní ulici, kde najdeme muzeum Patton Memorial Pilsen, Šafaříkovy a Křižíkovy sady a lokalitu U Ježíška, kde všude bude vystavená technika v dobových kempech.

#10 Festival pouličního jídla v DEPO2015

Bývalé depo dopravních podniků, v současnosti kulturní zóna DEPO2015, několikrát do roka hostí oblíbený festival pouličního jídla. DEPO Street Food Market provoní nádvoří DEPO2015 vůněmi nejrůznějších světových kuchyní i během Slavností svobody, v sobotu 7. května. Milovníky jídla potěší hamburgery, hot-dogy, francouzské sýry i vegetariánské nebo bezlepkové pokrmy. Chybět nebude lahodná káva, moravská vína a spoustu dobrých drinků.

#11 Něco na památku

Chcete si na Slavnosti svobody uchovat vzpomínku? Zajděte do jednoho z plzeňských turistických infocenter a udělejte si radost malým upomínkovým předmětem se značkou muzea Patton Memorial Pilsen, které návštěvníky celoročně provází osvobozením českého západu. Na památku si můžete pořídit vintage batoh, plecháček s karabinkou místo ouška, hvězdné ponožky, plátěnou tašku s mapou s postupem vojsk, klíčenku, notes, nebo karty či pexeso v grafice Patton Memorial Pilsen.