Retro Plzeň: Dopřejte si gastrozážitek jako z jiné doby

Časy, kdy v Plzni fungovaly mléčné bary nebo třeba Tuzex, jsou už nenávratně pryč. Připomenout si doby minulé v té příjemné podobě, tedy nostalgickými gastrozážitky, však můžeme i dnes. Kde se doslova zastavil čas a kam vyrazit na ty nejlepší jahody se šlehačkou? Máme pro vás pár tipů!Fast food v dobách nedávno minulých

Možná nemáte provozovny tzv. rychlého občerstvení v oblibě a považujete je za západní výdobytek z let devadesátých. Ale není tomu tak! „Fast foody“ existovaly už v dobách socialismu a říkalo se jim velmi romanticky mléčné bary. Podniky s rychlým a levným stravováním, kde jste si mohli na stojáka dopřát oblíbené lahůdky jako smaženku, párek, vlašský salát, chlebíček, ale také jahodový koktejl či vanilkové mléko už v Plzni bohužel nenajdeme. Do dnešní doby nepřežil například ani vyhlášený bufet Adria u Velkého divadla. Stále je ale v Plzni pár míst, kde sortiment těchto občerstvoven seženete a vrátíte se v čase.

Cukrárna Krystal

Cukrárna Krystal je pravým klenotem mezi plzeňskými cukrárnami, a to myslíme opravdu upřímně a v tom nejlepším slova smyslu. Na jaře tohoto roku hrozilo, že bude cukrárna na náměstí Míru zavřená, naštěstí se jí ale ujali noví majitelé a ponechali i „původní sortiment“, který tolik milujeme. V Krystalu stejně jako v Berušce mají typické prosklené vitríny se zákusky a širokou nabídku bonboniér, které snad nikde jinde neprodávají. Jejich poctivé dortíčky a typické české zákusky, jako špičky, punčáky, laskonky nebo marokánky jsou velké, poctivé a za skvělou cenu. Nejradši ale máme jahody s pravou šlehačkou, takové zkrátka jinde nemají,  a neopakovatelnou atmosféru, která v Krystalu vládne. Tady se totiž zastavil čas! Kdykoliv na tohle místo zavítáme, sedí tu skupinky kamarádek-penzistek, které nad dortem a turkem nebo vídeňskou kávou se šlehačkou vzpomínají na středoškolská léta.

Hotel Slovan

Hotel Slovan Plzeň sídlí v nádherné secesní budově z 90. let 19. století v Plzni, ve zdejší restauraci nebo minimálně v některých hotelových pokojích se ale budete cítit spíš jako v 90. letech 20. století. Na jednu stranu nás mrzí, že se tak krásný interiér ještě nedočkal renovace, na druhou stranu nás tohle retro něčím až magicky přitahuje. Už jste byli ve Slovanu na obědě?

Jídelna U Koně

Na Slovanech se nachází další gastrolegenda. Je jí jídelna U Koně, kde se pořád můžete najíst tak trochu „na stojáka“. Podávají zde typické české hotovky, jako výpečky, guláš nebo znojemská, a to se speciálními zkratkami B. K. nebo H. K. Pokud nemáte zrovna chuť na bramborové ani houskové knedlíky, které se pod těmito zkratkami skrývají, U koně mají vždy i několik chodů v trojobalu, třeba „holanďák s kaší“. Všechna jídla pořídíte za velmi příznivé ceny kolem stokoruny a dát si můžete i bavorské vdolečky s povidly a šlehačkou, které mají jen na několik místech v Plzni. Z centra se sem dostanete tramvají č.1 (směr Slovany, zastávka Vřesová).

ERKO

Pokud vás zaujala nabídka U Koně, určitě by vám nemělo uniknout ERKO, které leží v samotném centru Plzně. Tahle jídelna, kde se zastavil čas tak zhruba před třiceti lety, si vůbec na nic nehraje, což je nám velmi sympatické. Mají tu poctivě uvařená klasická česká jídla, a to za pár korun. Nandáte si je na tác, nepozorovaně je zbaštíte a ani si nevzpomenete na bowli nebo veganskou tortillu. Spíš si vybavíte, kam vás babička jako malé brala na smažák a hranolky.

Hotel Continental

Hotel Continental patří mezi nejstarší hotely ve městě. Přestože prošel rekonstrukcí a je svým interiérem velmi vkusný a elegantní, v baru Oldies Disco Club, který se nachází se ve sklepení hotelu, se vrátíte hodně v čase. V současnosti se jedná o jediný klub v Plzni, který pravidelně hraje oldies hity z 60. až 90. let. Panují o něm zajímavé legendy, a tak rozhodně stojí za to tohle místo trochu omrknout.