Podzim v Plzni láká na procházky do přírody

Pomalu zkracující se dny a pošmourné počasí sice zcela srozumitelně naznačuje příchod podzimu, to ale neznamená, že je čas zůstat doma. Naopak doporučujeme využít posledních teplejších dní plných slunce a vyrazit na procházku plzeňskou přírodou. Máme pro vás několik tipů na místa, kde se stromy krásně vybarví a užijete si čas na čerstvém vzduchu.Kolik rybníků stihnete obejít za jedno odpoledne?

Bolevecké rybníky jsou Plzeňany navštěvované hlavně během letní sezony, kdy jsou oblíbeným místem ke koupání. Když se však přiblíží podzimní chladná rána s mlhou povalující se nad vodní hladinou, to teprve přichází ta správná romantika. Vyberte si některý z okruhů kolem Velkého a Malého Boleveckého rybníka, Kamenného nebo Šídloveckého rybníka, nebo je rovnou zkuste obejít všechny. Dostupné jsou i hromadnou dopravou – z konečných stanic tramvají na Košutce a v Bolevci nebo autobusem č. 30.

Procházka podél Radbuzy do dvou jedinečných zahrad

Proti proudu řeky Radbuzy se můžete z centra města projít až na jeho jižní okraj, kde najdete dvě zahrady – Hruškovu meditační zahradu a Luftovu zahradu. Cestou podél Radbuzy můžete obdivovat industriální areály plzeňské Papírny nebo DEPO2015. Zastávku si určitě udělejte ve Škoda parku v Doudlevcích, který je v létě oblíbeným sportovištěm pro bruslaře, skateboardisty nebo beachvolejbalisty.

Vaším cílem může být Meditační zahrada, kterou na vyvýšeném břehu Radbuzy vytvořil politický vězeň Luboš Hruška a kde najdete i Památník obětem zla připomínající hrůzy páchané totalitními režimy. Jen pár desítek metrů od ní pak najdete Luftovu zahradu s několika rybníčky a vzácnými stromy na jejich březích.

Daňci a borovice z celého světa v Arboretu Sofronka

Při vycházce kolem rybníků na severním okraji Plzně rozhodně doporučujeme i zastávku u Arboreta Sofronka. Arboretum původně vzniklo jako výzkumné pracoviště, roste zde na šedesát druhů borovic z celého světa. Dnes je přístupné i návštěvníkům, kteří tu ze dvou pozorovatelen mohou sledovat daňky a lesní život. Nejmenší návštěvníci se vyřádí na stromovém hřišti, naučná stezka pak děti seznamuje s unikátními vlastnostmi dřeva.

Příroda v centru města? Užijte si podzimní sadový okruh

Za přírodou však v Plzni nemusíte daleko, užijete si ji i v samotném srdci města. Objímá ho totiž unikátní sadový okruh, kde to nyní také hraje podzimními barvami. Od Divadla J. K. Tyla si udělejte procházku Smetanovými a Kopeckého sady dolů k Západočeskému muzeu. Pokračujte pak Šafaříkovými a Křižíkovými sady až do oblíbené Mlýnské strouhy, jíž se přezdívá „Plzeňské Benátky“. Cestou si dejte kávu nebo čaj v některé z blízkých kaváren, abyste si procházku ještě lépe vychutnali. A pokud vám to nebude stačit, z Mlýnské strouhy pohodlně projdete až do Štruncových sadů, kde si můžete procházku prodloužit kolem fotbalového stadionu až k soutoku Radbuzy a Mže.