Plzeňské báje a pověsti: Proč má katedrála jenom jednu věž

Po týdnu tu pro vás máme další z plzeňských bájí a pověstí, které během léta naši průvodci vypráví na tematických prohlídkách historického centra. Tentokrát se dozvíte, proč má plzeňský Bartoloměj, na rozdíl od pařížské katedrály Notre Dame, pouze jednu věž.  Můžete si ji sami přečíst nebo si na poslechnout FB Visit Plzeň náš podcast… Nezapomeňte nám napsat na facebook, jak se vám líbila, a určitě budeme i rádi za jakýkoliv obrázek!Hlavní plzeňské náměstí Republiky je nejen jedním z největších v Česku, ale dokonce i ve střední Evropě. Jeho rozměry jsou skutečně ohromné, stejně jako katedrála svatého Bartoloměje, která na náměstí stojí. Její věž je 102,26 metru vysoká a je nejvyšší v Čechách. Když budete chtít vystoupat na věž na vyhlídku, budete muset překonat 300 schodů a dostanete se do výšky 60 metrů.

Pokud se ale podíváte na průčelí katedrály, možná si všimnete, že věže měly být nejspíš původně dvě. Koluje o tom celá řada pověstí a jednou z nich je, že katedrálu postavili čerti.

Stavbou katedrály a obou věží byl pověřen stavitel, který se jmenoval Tadeáš. Byl to vynikající stavitel, ale línějšího chlapíka byste v Plzni asi nenašli. Jak mohl, hned se někam zašil, třeba do stínu pod strom, tam odpočíval a stavba nějaké katedrály ho moc nezajímala.

Po nějaké době se začala městská rada znepokojovat pomalým tempem stavby – vždyť po pár letech nebylo hotovo víc než základy! Tadeáš měl spoustu výmluv, ale že by přiložil ruku k dílu, to tedy ne.

Jednoho dne večer se začal kolem stavby ochomýtat jakýsi snědý pán v dlouhém černém plášti. Když našel Tadeáše, řekl mu, že on a jeho pomocníci katedrálu i obě věže dostaví, a to za jednu jedinou noc. Tadeáš jim za to jen vlastní krví podepíše jeden úpis a je hotovo. Tadeáš se dlouho nerozmýšlel a úpis podepsal.

Hned po setmění se na náměstí slétla parta malých mužíků a dali se do práce. Práskalo to, jiskřilo a drnčelo, že se nikdo, kdo bydlel v okolí, raději ani nepřibližoval k oknu. Čerti stavěli jak diví a když byla katedrála hotová a měli začít stavět věže, sešli se před hlavními dveřmi a přemýšleli, co by provedli za neplechu.

Vedle katedrály měli složenou obrovskou hromadu kamení, určeného na stavbu věží. A tak se rozhodli, že všechen materiál, použijí jen na jednu, ale zato pořádně vysokou věž, aby její špička propichovala oblaka a byla široko daleko nejvyšší.

No a jak řekli, tak udělali. Když byla věž dostavěná, čerti zmizeli a ještě před rozedněním se přiběhl podívat nedočkavý Tadeáš. Sotva ale jednou obešel katedrálu kolem dokola, objevil se vedle něj ten snědý pán, přikryl ho svým pláštěm a oba zmizeli.

Když vysvitlo slunce a konečně se všichni odvážili přijít podívat na náměstí, všem se katedrála moc líbila a nikomu nevadilo, že má jen jednu věž. Naopak byli všichni přesvědčeni, že právě tato věž je tou nejvyšší a nejkrásnější.