Plzeňské báje a pověsti: Andělíček pro štěstí

Každou neděli pro vás vybíráme jednu z bájí a pověstí, které naši průvodci během letní sezony vypráví na tematických prohlídkách města pro děti. Můžete si ji sami přečíst nebo si na facebooku Visit Plzeň poslechnout náš podcast. Dnes se dozvíte víc o tom, jak je možné, že andělíček na mříži katedrály sv. Bartoloměje má  kouzelnou moc.Kam si chodí Plzeňané pro štěstí? No přece k andělíčkovi. Asi nejslavnější plzeňský symbol, který má přinášet štěstí, byste našli na náměstí Republiky na zadní straně katedrály směrem ke Dřevěné ulici. Nachází se tam oltář, který je chráněn mříží. Tu zdobí celá řada malých hlav andělíčků, ale jen jeden z nich prý umí nosit štěstí. Je to ten nejvíc ohlazený, stříbrný. Ale proč právě ten?

Kdysi dávno se totiž ženil plzeňský kat, který nesměl vstoupit do kostela. Postava kata byla ostatně vždy tak trochu zahalena tajemnem. Kvůli tomu, že popravoval spoustu velkých zločinců, například ani nikdy nebydlel přímo ve městě.

A kvůli svému povolání tedy nesměl do kostela ani při své vlastní svatbě. Kata tedy při svatebním obřadu zastoupil jeho přítel, zatímco skutečný ženich se celou dobu vkleče modlil venku právě u tohoto oltáře.

Když to uviděly místní babky, které postávaly kolem a vše sledovaly, hodně rychle se postaraly o to, aby se po celé Plzni rozkřiklo, že kat sáhl na tohoto andělíčka a ten bude od té doby přinášet štěstí. Zda je to pravda nebo ne, to se asi nedozvíme, přání se samozřejmě nesmí vyzrazovat, jinak by se nesplnila.

Když obřad skončil a průvod vycházel z katedrály, chtěl kat vstát a dojít si pro svou nevěstu. Z toho dlouhého klečení na studeném kameni měl však nohy celé dřevěné, a proto se chytil mříže a vstát mu pomohl právě náš známý andělíček.