Parky a lesíky v Plzni mají otevřeno

Že se teď nikam nemůže? Parky mají zelenou! Vyražte načerpat síly do zeleně, čerstvý vzduch a vybarvená příroda vám udělají dobře po těle i na duši. Máme pro vás pár tipů, kdy se ocitnete v přírodě, ale zároveň nevytáhnete paty z města. A pokud budete mít štěstí, neminete ani okýnko s občerstvením.Rozhledna Chlum

Kolem rozhledny Chlum v městské části Doubravka se v poslední době pořád něco děje. V roce 2018 byl pod Chlumem vystavěný nejdelší železniční tunel v Česku. Nedávno zase obyvatelé Doubravky v hlasování rozhodli o tom, že se po cestě na vrch Chlum, který je sopečného původu, vysází desítky stromů a vznikne tu  ovocná alej. Na oblíbený turistický cíl se během roku pořádají pravidelné „sváteční“ výšlapy. Vydat se na procházku k rozhledně, nacházející se v nadmořské výšce 416 m. n. m., však můžete kdykoliv po celý rok. Cesta na Chlum je totiž sama o sobě cílem, a to moc příjemným. Vybrat si můžete hned z několika cest a cestiček, jak dosáhnout vrcholu.  Jak se k vrchu přiblížit? Doporučujeme sednout na trolejbus č. 16 a vzít to kolem Záchranné stanice ptactva na Zábělské 75 a kolem nedalekých skautských kluboven.

TIP: V sezóně bývá rozhledna přístupná o víkendech nebo ve svátek, a to od 10:00 do 18:00. Na vrchu se můžete občerstvit,  posedět v krytých altánech a děti nechat vyřádit na herních prvcích, doporučujeme ale sledovat aktuální informace, ať se na pivo, limo nebo zmrzlinu netěšíte zbytečně. Z rozhledny je moc hezký kruhový výhled na Plzeň a okolí, za příznivé viditelnosti až na Šumavu, Český les, Brdy a Rokycansko.

Košutecké jezírko

Máte-li v oblibě zatopené lomy, rozhodně byste se měli vypravit k Košuteckému jezírku. Najdete ho nedaleko centra Plzně, ve stejnojmenné čtvrti Košutka, kam vám cesta tramvají bude trvat jen pár minut. Dalších několik minut urazíte cestou mezi paneláky, abyste se ocitli u krásného jezírka, které vzniklo zatopením pískovcového lomu. Ve třicátých letech 20. století, kdy už se těžba nevyplatila, byl za přispění tehdejšího starosty Luďka Pika na místě lomu zřízen park se dvěma malými rybníčky, který byl slavnostně otevřen v roce 1937. A oblibě se těší i dnes, jedná se totiž o opravdu zajímavý přírodní úkaz – nacházíte se nedaleko největších plzeňských sídlišť, ale zároveň v klidné přírodě, která k vycházkám láká nejen rodiny s dětmi a jejich mazlíčky. Návštěvu Košuteckého jezírka rozhodně oceníte v létě, protože je jako dělané ke koupání, ale užijete si ho i při podzimní nebo zimní procházce, kdy je to teprve ta pravá romantika.  Od roku 2013 Košutecké jezírko stráží socha andělíčka ze 30. let, která zdobila parka až do let padesátých a pak zmizela. V roce 2010 byla naštěstí znovu objevená,  z jezírka vylovená a následně zrestaurovaná.  Na místě jsou k dispozici toalety, dětské hřiště a nedaleko také občerstvení, které je v provozu sezónně.

Rozhledna Krkavec

Chtěli byste si koupit navštěvovanou rozhlednu? Ota Zach si rozhlednu původně koupit nechtěl. Hledal rodinný dům na samotě, jiný volný v okolí ale nenašel, a tak se z něj stal Krkavec, tedy majitel a obyvatel 18 m vysoké rozhledny Krkavec, která byla poprvé otevřena v květnu 1901. Osud rozhledny na vrcholu, který je se svými 504 m. n. m. po Radyni druhým nejvyšším vrcholem na Plzeňsku, byl po roce 1989 jako na houpačce, zavřená, otevřená, na prodej… O koupi oblíbeného výletního místa zprvu velký zájem nebyl, přestože výšlap k němu rád jednou za čas absolvuje snad každý Plzeňák. K rozhledně totiž vede celá řada turistických tras a cyklistických stezek krásnými hustými lesy, které jsou pro severní Plzeňsko typické. A pokud vás zajímá, co s rozhlednou s 98 schody plánuje nový majitel Ota Zach, tak je to nejen provoz kavárny, která je za normálních okolností v provozu po celý rok. V lepších časech se zde konají také různé kulturní akce, na které návštěvníky vozí speciální autobus Krkabus, aby se cestou domů výletníci neztratili v lese. Jinak stačí nasednout na tramvaj č. 4, nechat se odvézt na Košutku a dále pěšky pokračovat po turistických značkách až k rozhledně, ze které je nádherný výhled ze dvou ochozů na Plzeň, Plzeňskou kotlinu a Šumavu. Vidět je i podstatná část Českého lesa, bavorské pohoří Hoher Bogen, malá část Tepelské vrchoviny, Brdy, Švihovská vrchovina a západní část Křivoklátské vrchoviny.

Lobezský park

Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí bylo po ukončení těžby zarostlé a zanedbané. Až do roku 2015 si park „pod Letnou“ žil tak trochu vlastním životem a spousta lidí o téhle oáze klidu ani nevěděla. Pak ale prošel celkovou obnovou, která si vysloužila několik architektonických cen. Povedlo se citlivě upravit zeleň a pořídit zajímavý, ale především hravý mobiliář, a to včetně kousků, které na jednom místě jen tak nenajdete. Nový Lobezský park láká k návštěvě nejen romantiky a sportovce, ale také rodiny s dětmi a mateřské školy. V parku s několika jezírky, vodními prvky a celou řadou zábavných atrakcí, třeba prolézacím majákem, skluzavkami nebo trampolínami, najdeme i posilovací stroje a spoustu laviček. U vodního hřiště děti v létě pumpují vodu, utváří přehrady a točí vodním šnekem, ale zabaví se i na podzim, kdy park hraje všemi barvami a je opravdu nádherný. Rodiče v tu chvíli mohou zabloudit ke kavárně Dvě buchty, která se nachází na nedalekém Rolnickém náměstí, nebo k občerstvovně Nad tůněmi, ale ta je otevřená pouze sezónně a samozřejmě mimo nouzový stav. Nejkratší pěší cesta k parku vede z Rolnického náměstí, kam jezdí autobusové linky č. 30 a 29, ale můžete přijet i vlastním vozem a využít parkoviště přímo u dětského hřiště v horní části v ulici Nad Úslavou.