Objevte industriální atmosféru Plzeňska

Že Plzeň historicky byla a do dnešních dnů zůstává jedním z epicenter českého průmyslu, o tom není pochyb. Kdo by taky neznal slavné značky Škoda a Plzeňský Prazdroj. Pokud patříte mezi fanoušky industriálních zákoutí, továrních komínů a průmyslových hal, mrkněte na naše tipy, jak a kde se něco nového dozvědět a načerpat industriální atmosféru.



Pivovarská tradice

Jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů nejen v Plzni, ale i v celorepublikovém měřítku, místo, kde se zrodil ležák, který inspiroval celý svět, a hlavně místo, které se doposud stará o produkci piva Pilsner Urquell, to je Plzeňský Prazdroj. Pokud jste náhodou ještě nezavítali na prohlídkovou trasu Pilsner Urquell, i během podzimu máte možnost se prohlídek zúčastnit každý den a oproti nabité letní sezoně se vyhnete davům turistů.

Pivovarský areál ale nabízí i další zážitky. Každou sobotu můžete zajít na prohlídku pivovaru Gambrinus, kde zjistíte, jak se zde vaří pivo a vyzkoušíte si i Školu čepování. Na objednávku pivovar nabízí i další zážitkové programy. Uniknout vaší pozornosti by neměl ani pivovar Proud. Své pivo vaří v bývalé elektrocentrále pivovaru a na jeho prohlídce objevíte i běžně trochu skrytou část pivovarského areálu. Za vidění stojí i samotné nádvoří Plzeňského Prazdroje, jehož panorama s komíny a vodárenskou věží je nadmíru fotogenické.

Industriální konverze aneb. když průmyslové areály žijí kulturou

Každého, komu osudy bývalých průmyslových areálů nejsou lhostejné, potěší, když se pro objekty tohoto typu najde nové využití. V Plzni najdete hned tři taková místa, která dnes žijí kulturou. Bývalé depo dopravních podniků se proměnilo v kreativní prostor DEPO2015, kde jsou místní i turisté vítáni na výstavách, koncertech a festivalech nebo gastronomických akcích. Aktuálně zve DEPO2015 třeba na novou interaktivní výstavu Lovci znaků, která je plná světelných efektů.

V bývalé papírně na Slovanech dnes najdete příjemnou kavárnu, která nabízí i něco k snědku, výstavní prostory i motokárovou dráhu. Papírna Plzeň pravidelně pořádá bazary s oblečením nebo třeba gramofonovými deskami, zajít sem můžete i na koncerty nebo divadlo. Na Jižním Předměstí v bývalé nádražní budově najdete kulturní centrum Moving Station, které zve na alternativní divadlo, filmové festivaly nebo výstavy.

Bývalé haly Škodovky skrývají science centrum

Areál bývalých Škodových závodů je takové malé „město ve městě“. Dříve okrajová část Plzně navazující na Jižní Předměstí byla postupem času obklopena novou zástavbou a dnes je součástí širšího centra. Jedinou část areálu, kterou dnes můžete navštívit, představuje Techmania Science Center. Science centrum se nachází v hale, kde se dříve vyráběly lokomotivy a obří ozubená kola. Druhá hala, dříve jídelna pro zaměstnance, dnes skrývá 3D Planetárium. Děti i dospělí se tu mohou vyřádit v expozicích plných vědeckých experimentů. V Techmanii je také dlouhodobě vystavena Entropa – dílo českého umělce Davida Černého.

Výlety za industriálem v Plzeňském kraji

Nejen v okolí Plzně najdete spoustu zajímavých míst, kde se o průmyslové minulosti i současnosti regionu dozvíte, co jste možná netušili. V areálu kláštera v Plasích, v budově bývalého pivovaru a hospodářského zázemí, najdete Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea. Nedaleko Rokycan se v obci Dobřív skrývá unikátní technická památka – vodní hamr, který se zde zachoval ve funkčním stavu z přelomu 19. a 20. století. Obě tyto technické památky můžete v zimní sezoně obdivovat alespoň zvenčí a naplánovat si výlet na příští rok. Na technické památky můžete natrefit i při výletě na Šumavu a dozvědět se o tom, jak fungovala plavba dřeva po Vchynicko-tetovském plavebním kanálu, navštívit dodnes fungující malé vodní elektrárny Vydra a Čeňkova Pila, nebo zabrousit do sklářského řemesla ve Sklárně Annín.

Zajímavá místa, akce i novinky pro všechny nadšence do industriálu pro vás mapujeme na webu industriální stezky Industry Open. Na webu, Facebooku i Instagramu Industry Open najdete inspiraci, kam příště na výlet za poznáním průmyslového bohatství Plzeňského kraje.

Prohlédněte si fotogalerii