Nejkrásnější zimní procházky v Plzni

Říká se všude dobře, doma nejlíp. Vzhledem k tomu, že doma poslední dobou trávíme opravdu hodně času, dovolíme si tohle rčení trochu osvěžit. Zvlášť teď, když jsou všechny kulturní stánky, sportoviště, kavárny a restaurace – až na okýnka – zavřené, je nám nejlíp v přírodě. A ideálně v té, kterou máme jen pár kroků. Kam se jít projít a přitom nevytáhnout paty daleko od centra města?Vycházka po Roudné

Už se znáte s Roudnou? Je to možná ta úplně nejromantičtější čtvrť v Plzni, nachází se jen pár kroků od centra a zavede vás na opravdu hezká místa. Vede totiž k tak trochu schovanému místu U Pramenů a vyhlídce Mikulka, odkud si můžete prohlédnout celé město.

Kde začít? Vydejte se malebnou ulicí Pod Všemi svatými kolem památkově chráněného Špejcharu se sýpkou a malou kapličkou. Kousek od jednoho z nejstarších kostelů v Plzni, kostelu Pod Všemi svatými, najdete kouzelné místo, kde se pod vysokými listnáči nachází několik pramenů – proto název U Pramenů. Kolem nevelkého jezírka je rozmístěné ohniště, lavičky a stoly, kde se lze příjemně občerstvit. Zkusit můžete nedalekou pekárnu a cukrárnu U Marka. Až se dostatečně zrelaxujete u pramenů, o nichž najdeme první zmínku už z roku 1459, vydejte se vzhůru k vyhlídce Mikulka, bývalé pozorovatelně civilní obrany, která se nachází ve výšce 378 m. Pokud vám krásný výhled jako cíl procházky nebude stačit, protáhněte krok k zůstatkům nedalekého starého židovského hřbitova.

Foto: Alan Novák

Naučná lesnická stezka Zábělá

Možná už jste slyšeli o Naučné lesnické stezce Zábělá, která vede ke stejnojmenné přírodní rezervaci. Stezka je v terénu značena turistickým značením červené a žluté turistické trasy a její délka je necelých 5 km, takže na ni můžete vyrazit, až si budete chtít užít přírodu a nikam nespěchat.

Stezka začíná na severovýchodním okraji města, na autobusové zastávce Bukovec, a během jejího procházení se díky deseti  informačním tabulím dozvíte něco o místní fauně a flóře, hradišti Bukovec nebo historií lesovny. Ještě před tím, než na stezku vyrazíte, si můžete prohlédnout Bukovec a jeho náměstí s kapličkou, které je vesnickou památkovou zónou. Další možností je prodloužit si výlet na jeho konci a vypravit se k Dolanskému mostu a krásnému, architektonicky zajímavému Dolanskému mlýnu z roku 1930, nebo až do Chrástu, kde se můžete osvěžit v oblíbené kavárně a cukrárně Chrást.

Foto: Marie Fialová

Alej Kilometrovka

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Procházku doporučujeme začít v parku za Plazou. Stačí jen přejít můstek přes Mži a už můžete na březích řeky relaxovat pozorováním rozdováděných nutrií, zasportovat si, zajezdit ve skateparku, zahrát minigolf nebo s dětmi využít hřiště a houpaček.

Za severozápadním cípem parku, cestou necestou mezi zahrádkářskými koloniemi, leží alej Kilometrovka. Zavane vás alej jižně směrem na Kalikovský mlýn, nebo severně k plzeňské ZOO, kde se nachází Lochotínský park. Jeho vybudování inicioval Martin Kopecký, poslední královský purkmistr Plzně, který se svými přáteli založil okrašlovací akciovou společnost pro výstavbu lázeňského komplexu na Lochotíně. Přestože se lázeňský komplex v parku, s jehož úpravou se začalo již v roce 1832, do dnešní doby v tehdejší podobě nezachoval, po revitalizaci se v něm objevilo historických prvků. Moc nás baví Chotkovo sedátko s malým altánkem, které bylo do parku navráceno v roce 2009, i Poustevníkova jeskyně v severní části parku. Za návštěvu stojí i Hudební pavilonek nebo Plastika Artušův stůl v blízkosti letního kina. V rozlehlém parku, jenž má co nabídnout romantikům i rodinám s dětmi, kromě drobné architektury a uměleckých objektů nově najdete i dětské hřiště a spoustu nově vysázených stromů a keřů.

Borský park

Pokud byste se zeptali Plzeňáka na sympatický park, kde se dá relaxovat, zaběhat si, zasportovat a zároveň se příliš nevzdálit z centra, poradil by vám Borský park. A pokud byste se zeptali někoho, kdo z Plzně není, poradil by vám patrně to samé, protože se v případě Borského parku jedná o největší a nejnavštěvovanější park v Plzni.

Návrh na jeho založení na ploše bývalého vojenského cvičiště vzešel od Jednoty pro zakládání sadů a zkrášlení města. V roce 1914 vypracoval plán na jeho osazení architekt Leopold Batěk, kvůli probíhající válce však byla zrealizována pouze část projektu. Kolem centrální louky vznikla promenáda a byly vysázeny okolní aleje. Postupně byl park rozšířen o sad a lesopark, následovaly tenisové kurty a později také sportoviště, na která si chodí osvěžovat tělo i ducha lidé i dnes. Páry v „Borčáku“ ocení lavičky nebo minigolf, starší ročníky posilovací stroje pro seniory, děti zase hřiště a celou řadu zábavných herních prvků. A kdyby vám 420 000 m² zeleně nestačilo, můžete se projit až do Českého údolí k řece Radbuze a projít si Naučnou stezku Skautské údolí.

Foto: Eva Haunerová