Na co se těšit v Plzni v první polovině roku 2023?

Máme tu nový rok a s ním přicházejí i nové zážitky. Možná přemýšlíte, kam vyrazit za kulturou, co všechno v novém roce navštívíte a co nového byste rádi viděli. My vám s výběrem pomůžeme a v následujícím článku přinášíme top akce a zážitky v Plzni, které stojí za návštěvu ještě před začátkem léta. Při vaší návštěvě Plzně rozhodně nezapomeňte navštívit dominanty města. Ať už se podíváte do gotické katedrály sv. Bartoloměje, největší synagogy v Česku anebo unikátních interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose, můžeme zaručit, že tento kulturně-poznávací výlet zařadíte mezi ty velmi povedené. Jdeme na to!Zimní výlet na Plzeňské hotelové noci

Pokud vás už zkraje roku cestovatelské boty táhnou alespoň na víkendový výlet, máme pro vás skvělou nabídku na poslední víkend v lednu, únoru nebo březnu. Právě v těchto termínech máte možnost ulovit zvýhodněný balíček ubytování plný bonusových zážitků v rámci akce Plzeňské hotelové noci.

Vybrat si můžete z nabídek 18 ubytovacích zařízení v centru města i mimo něj, které jsou doplněné o wellness nebo gastronomické zážitky. V rámci Plzeňských hotelových nocí je v nabídce také komentovaná prohlídka města nebo Loosových interiérů zdarma, sleva na prohlídku Plzeňského Prazdroje a volné vstupy do několika turistických cílů. Nabídky ubytování můžete prozkoumat zde.

V termínech Plzeňských hotelových nocí můžete v lednu navštívit třeba také CO.CON aneb plzeňský Comic Con, v únoru festival minipivovarů Brewstock nebo Festival čokolády a v březnu festival světla BLIK BLIK, na který se při zakoupení balíčku Plzeňských hotelových nocí podíváte zdarma.

Festivaly v únoru a březnu

Hned v únoru nás čeká dvoudenní festival minipivovarů Brewstock, který si budete moci užít 24. a 25. února v kulturní zóně DEPO2015. Pivo a Plzeň prostě patří k sobě a dá se říct, že pořadatelům tohoto festivalu nekoluje v žilách modrá krev, ale spíše zlatý mok. V nabídce budou desítky druhů různých piv a ochutnáte i jídla, která se skvěle snoubí s pivní nabídkou.

Březen bude v Plzni kulturou nabitý. Od 6. do 12. března potěší nejmenší návštěvníky Festival KUK pro děti do 3 let. DEPO2015 bude 18. března hostit letošní první DEPO Street Food Market. Čekají nás také Smetanovské dny, kdy se od 2. března až do 6. dubna městem rozezní tóny klasické hudby. Tento festival se koná na počest jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Na konci března se v Plzni uskuteční tradiční udílení hudebních cen Žebřík.

Poslední víkend v březnu se tisíce návštěvníků vydají na nejvýraznější kulturní událost současného vizuálního umění v regionu festival světla BLIK BLIK. Umělci z celého světa ukáží po celém městě to nejlepší ze současné digitální tvorby – lasermaping, videomaping, obří statické projekce či interaktivní světelné exponáty. To nabízí návštěvníkům Plzně unikátní podívanou při večerní procházce městem.

V dubnu a květnu se bude slavit

V dubnu si užijete oslavy česko-bavorského přátelství na festivalu Treffpunkt. Výborné pivo v tupláku, bavorské speciality jako míchaný pivní sýr Obazda anebo Weißwurst s preclíkem zde ochutnáte po celý víkend od 13. do 15. dubna. K poslechu i k tanci zahrají rozmanité kapely jak z Česka, tak i z Německa.

Na začátku května se Plzeň pomyslně vrátí do roku 1945 a na Slavnostech svobody si společně s válečnými veterány a jejich rodinnými příslušníky připomene osvobození města americkou armádou. Slavnosti svobody od 5. do 8 května nabízejí kulturní program, kde nechybí vojenské historické kempy s ukázkami dobového života vojáků i civilistů, konvoj vojenských historických vozidel anebo doprovodný program pro celou rodinu.

Hudební akce na začátku léta

V dubnu se v Plzni, stejně jako jinde, naplno rozjede turistická sezona. Turistické cíle prodlouží svou otevírací dobu a přibyde spoustu dalších zážitků. Ještě před létem se můžete těšit na Metalfest, na který se do Plzně tradičně sjedou tisíce fanoušků tvrdé muziky z celého světa.

Příznivce pestrobarevných krojů, lidové muziky a tance potěší červnový Mezinárodní folklorní festival CIOFF. Červen pak vyvrcholí velkolepým scénickým open-air galavečerem Noc s operou.

Akce v Plzni pro vás mapujeme v našem kalendáři akcí. Kam vyrazit za poznáním a turistickými zážitky, se můžete inspirovat třeba tady. Těšíme se na vás v Plzni v roce 2023.

Prohlédněte si fotogalerii